„Dokázali jsme zmobilizovat neuvěřitelný počet lůžek, dokázali jsme ustát vlnu, která by zahubila řadu okolních zemí. Ani z okolních států nikdo takovou kapacitu nemá, podíváme-li se na Polsko, Slovensko i Německo,“ řekl Prymula.
Podle dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za rok 2018 mělo Česko 6,6 nemocničních postelí na 1 000 obyvatel. Z členských zemí OECD bylo na sedmém místě. Některé sousední státy na tom ale byly lépe. Rakousko se 7,3 lůžek bylo na čtvrtém místě, Německo s osmi na třetím místě. Výš než Česko se dále umístilo Maďarsko (7,0), Rusko (7,1), Jižní Korea (12,4) a Japonsko (13,0).
Jihoevropské země, které byly koronavirovou epidemií zvláště těžce postiženy, se umístily na spodní příčce žebříčku. Španělsko mělo tři lůžka na tisíc obyvatel, Itálie 3,1.
Pro zdravotnické systémy je ale nyní zvláště důležitý počet lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP). Poslední mezinárodní průzkum vybavenosti států v této oblasti pochází z roku 2012. Podle studie zveřejněné v odborném žurnálu Intensive Care Medicine Česko patřilo s 11 JIP lůžky na sto tisíc obyvatel k evropskému průměru. Na špici bylo Německo s 29 lůžky.
Srovnávání počtu JIP lůžek bývá ošidné, protože státy mívají odlišnou metodiku jejich započítávání. V některých chybí centrální dohled a lůžka si evidují regionální vlády, což může vyvolávat zmatky.
Podle serveru swiss.info před vypuknutím pandemie čísla více méně seděla, ačkoliv se dalo pozorovat snižování počtu lůžek na sto tisíc obyvatel, které souviselo s demografickými změnami. S tím, jak se v některých státech populace rozrůstala, lůžek při stejném počtu vycházelo na obyvatele méně.
Během pandemie mnohé státy své lůžkové kapacity navýšily. Například Španělsko mělo před pandemií 5 799 lůžek JIP, tj. 12,41 lůžek na 100 000 obyvatel. Během pandemie se počet zvýšil o 4 044 na 9 843.
Německo má nyní podle doktora Uwe Janssense, který stojí v čele německé Interdisciplinární asociace pro intenzivní péči a urgentní medicínu, 34,5 JIP lůžek na sto tisíc obyvatel. Itálie má 10, Francie 16.
OBRAZEM: Nelítostný boj. Intenzivní péči Bulovky opět plní lidé s covidem |
Celkem má Německo podle Institutu Roberta Kocha 28 281 lůžek JIP, nepočítaje dalších 12 044, která lze použít jako rezervní. Česko oproti tomu má 3 842 JIP lůžek (ministerstvo zdravotnictví do celkového přehledu jednotek intenzivní péče počítá oddělení anesteziologie a resuscitace ARO, pozn. red.). V poměru na počet obyvatel je však na tom Česká republika lépe. Na sto tisíc obyvatel vychází 35,8 lůžek.
Zvýšení kapacity lůžek nicméně automaticky neznamená, že země bude na nápor připravená. „Tato ohromná kapacita, kterou jsme vybudovali, nám dala falešné zdání bezpečí,“ uvedl přední belgický virolog Emmanuel André, poradce vlády. Belgie během léta zdvojnásobila počet lůžek, přesto to nestačí. Na počátku měsíce Brusel dosáhl své kapacity, vláda plánuje posílit dosavadních 2 000 JIP lůžek o dalších 800.
3. listopadu 2020 |
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvZaplněnost a nedostatek zdravotnického personálu
Počet lůžek JIP není jediný podstatný údaj, který stanovuje připravenost země na zvládnutí vlny koronavirových případů. Odpovědné orgány především sledují zaplněnost JIP pacienty s covidem-19.
Francie má nyní zaplněné jednotky intenzivní péče z 95 procent. Ve Španělsku pacienti s covidem využívají 32,8 procenta lůžek. V Německu je to 72 procent. V Česku jsou lůžka AOR plus JIP osazená ze 75 procent.
Kolik ještě zbývá lůžek? Evropské země počítají, kdy se vyčerpají kapacity |
Přílišný počet pacientů na JIP odděleních znamená hrozbu nedostatku prostoru a péče pro následující či jiné pacienty. V druhé vlně se začínají objevovat chmurné obrázky zoufalých, unavených zdravotníků, kteří musí pracovat v přeplněných nemocnicích a připravovat se na Sophiinu volbu, kterého pacienta přijmou, tak jako tomu bylo během první vlny v některých státech.
Péče o koronavirem nakaženého člověka na JIP je náročná z hlediska lidských zdrojů. Podle studie španělské obecné rady pro ošetřovatelství bude země podle nejoptimističtějšího scénáře potřebovat na jednotkách intenzivní péče 4 000 specialistů, podle pesimistického scénáře pak 13 400. Španělsko přitom už nyní pociťuje nedostatek lidí. Stejně jako jiné evropské země.
„Vládní komunikace vyzdvihuje, že máme 16 000 ventilátorů a jsme schopni vytvořit 4 000 lůžek intenzivní péče, ale to prostě není pravda,“ říká Peter Almos, viceprezident Maďarské lékařské komory. „Máte postele, ale nemáte zdravotní sestry a lékaře, kteří mohou ošetřovat (pacienta) na posteli, takže tam prostě leží.“