Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

  • 14
Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla Escobara. Malou pevnost uprostřed města Medellín, která je oblíbenou „narkoturistickou“ atrakcí, nahradí pamětní park k uctění obětí drogových válek. Část obyvatel však nesouhlasí. „Vymazáváte historii,“ obviňují radnici.

Nebyl to dům, ale malá pevnost. Brutalistická osmiposchoďová budova z betonu se tyčila uprostřed jedné z nejluxusnějších Medellínských čtvrtí a připomínala éru drogového magnáta Pabla Emilia Escobara Gavirii, který na vrcholu své moci žil právě zde. Chátrající rezidence „Monaco“ se však již v pátek proměnila v hromadu suti.

Opevněný patrový dům si Escobar nechal postavit v roce 1986. Pojmenoval jej Monaco na počest šlechtického rodu Grimaldiů, kteří jihoevropskému knížectví panují. Drogový magnát žil s manželkou a dětmi v nejvyšším patře budovy, v apartmá o rozloze 5000 metrů čtverečních. V nižších patrech bydleli další rodinní příslušníci a členové kartelu.

V lednu 1988 poničila část budovy bomba, kterou na Escobara nastražil konkurenční drogový kartel v Cali. Při výbuchu zemřeli tři lidé, deset bylo zraněno. Escobar s rodinou nebyli v tu dobu v uvnitř domu, z obav o bezpečnost se tam však již nevrátili. Nyní celou budovu s pomocí dynamitu vyhodil do povětří městský úřad.

Na jejím místě chce radnice zbudovat pamětní park, kde si lidé budou moci připomenout oběti krvavé války mezi drogovými kartely a policií. V osmdesátých a devadesátých letech při ní zemřelo více než 46 tisíc lidí. Medellínský kartel a jmenovitě Escobar je podle kolumbijských úřadů spoluzodpovědný za většinu těchto úmrtí.

Hra na policisty a mafiány ve vile drogového krále? Narkoturismus to umožní

Od doby, kdy Escobar zemřel při přestřelce s policií v roce 1993, se město Medellín snaží tuto kapitolu uzavřít. Jenže davy turistů, kteří se do Medellínu každoročně hrnou pátrat po stopách drogového magnáta (psali jsme zde), nedávají na krvavou historii zapomenout. „Narkoturistika“ získala na oblibě především díky úspěšnému seriálu Narcos z roku 2015. Město se proto aktivně snaží největší turistické atrakce smazat z povrchu země.

Byl to přeci vrah, žádný Robin Hood

„Nechceme vymazat historii. Chceme k ní začít přistupovat z toho správného úhlu, z úhlu pohledu obětí a nevinných hrdinů,“ uvedl úřad starosty Medellínu na Twitteru v obhajobě stržení Escobarovy rezidence. Jenže na otázku, jak o obtížné historii města hovořit, neexistuje společný pohled.

„My jednoduše říkáme naši verzi pravdy. Vláda obvinila Pabla za mnoho věcí, které neudělal. Teď se snaží všechno vymazat,“ nesouhlasí s demolicí padesátiletý Jesus, který okolo domu Monaco provádí turisty při takzvaných „narco tours“, jež jsou Medellínské radnici trnem v oku.

Já, hvězda YouTube. Bývalý Escobarův zabiják kritizuje zločinnost

Jesus při nich s oblibou vyprávěl, jak se s drogovým magnátem osobně setkal v osmnácti letech, když Escobar rozdával peníze v chudinské čtvrti. Jenže právě tento pozitivní obraz „kokainového krále“ Escobara coby kolumbijského Robina Hooda vadí radnici ze všeho nejvíce. Snaží se připomenout, že Escobar byl především obchodníkem s drogami a masovým vrahem.

„Respektujte naši bolest, uctěte naše oběti,“ říká jeden z plakátů, které úřady v roce 2018 umístily na stěny rezidence Monaco. Další plakáty připomínají zabité policisty, civilisty, soudce a novináře, kteří zemřeli, protože se postavili Escobarově nadvládě nad městem. Nyní budova zmizí úplně.

Monaco není první část historie Escobarova kartelu, která z Medellínu zmizí. Na konci ledna úřady odstranily z pozemku Escobarovy vily Hacienda Napoles repliku prvního letadla, které jeho muži používali k pašování kokainu do Spojených států. Samotný ranč o rozloze 20 čtverečních kilometrů, na kterém se dříve nacházela soukromá zoo, býčí aréna a malé letiště, se taktéž přeměnily v park.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video