Snímky získané z prvního videa odpálení severokorejské rakety

Snímky získané z prvního videa odpálení severokorejské rakety | foto: Reuters

KLDR vyhrožuje jaderným testem. Po OSN požaduje omluvu za sankce

  • 157
Severní Korea hrozí jaderným testem, pokud se OSN neomluví za sankce, které na zemi uvalila. Režim také vyhrožuje odpálením mezikontinentální rakety. Spojené státy dnes Severokorejce vyzvaly, aby s výhrůžkami přestali a vrátili se k šestistranným rozhovorům.

"Pokud se Rada bezpečnosti OSN okamžitě neomluví, nebudeme mít jinou možnost než přistoupit k nezbytným obranným opatřením, abychom ochránili nejvyšší zájmy státu," řekl mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí. "To bude zahrnovat jaderný test a mezikontinentální balistickou raketu," dodal.

Komunistický stát podle státní severokorejské agentury KCNA také požaduje, aby Rada bezpečnosti OSN zrušila veškeré rezoluce, které organizace vydala v souvislosti s jadernými testy a zkouškami raket Severokorejců.

SITUACE SE OPAKUJE

Diplomaté hodnotí nynější roztržku jako opakování situace z roku 2002. USA tehdy oznámily, že KLDR má jaderný zbrojní program. Země odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, obnovila provoz v Jongbjonu a vypověděla personál MAAE. K vlastnictví jaderných zbraní se přiznala před čtyřmi lety.

RB OSN uvalila sankce na Severní Koreu po vypuštění balistické střely v červenci 2006 a o několik měsíců pozdějším jaderném testu. Rezoluce Rady bezpečnosti ze stejného roku dodnes Pchjongjangu veškeré podobné zkoušky zakazuje.

Na začátku dubna se situace vyostřila - KLDR vypustila, jak sama tvrdí, "komunikační satelit". Západ je přesvědčen, že ve skutečnosti šlo o test rakety dlouhého doletu.

OSN poté vyzvala k rozšíření sankcí vůči komunistickému režimu, což Severokorejce rozlítilo. Prohlásili, že sankce považují za vyhlášení války - čtěte Sankce budeme brát jako vyhlášení války, pohrozila KLDR

KLDR v reakci odstoupila také od šestistranných rozhovorů, jejichž cílem je přimět zemi, aby se vzdala jaderného programu. Vykázala z jaderného zařízení v Jongbjonu mezinárodní inspektory a zastavila jeho rozebírání. O víkendu Severokorejci oznámili, že opět začali vyrábět plutonium z vyhořelého reaktorového paliva.

Severní Korea už léta používá vojenské hrozby k tomu, aby od svých regionálních sousedů získala výhody či ústupky. Jaderným testem, který by provedla krátce po vypuštění rakety dlouhého doletu, by na sebe podle analytiků upoutala pozornost nové americké administrativy a rozšířila by své vyjednávací možnosti.

USA: Severokorejci se výhrůžkami jen více izolují

Spojené státy dnes Severokorejce vyzvaly, aby s výhrůžkami ohledně jaderného testu přestali a vrátili se k šestistranným rozhovorům. "Tyto hrozby Severní Koreu jenom více izolují," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Robert Wood.

Agentura Reuters upozornila, že pro Severní Koreu bude nyní těžké od testu upustit, ledaže by se našlo řešení, které by Severokorejcům zachovalo tvář. Test by KLDR nicméně zřejmě nebyla schopna připravit dříve než za několik měsíců.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video