Marihuana (ilustrační snímek)

Marihuana (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Už i Kanada. Marihuana bude od září v zemi dostupná legálně

  • 51
Od září si Kanaďané budou smět legálně koupit marihuanu pro osobní účely. Zůstávají však platná některá přísná omezení. Za prodej nezletilým hrozí trest až 14 let vězení. Kanaďané patří mezi největší konzumenty konopí na světě - podle odhadů za něj utratí v přepočtu až sto miliard korun ročně.

Kanadský senát schválil 20. června zákon, který umožní legální užívání marihuany pro rekreační účely. Kanaďané si tak podle poslance Williama Blaira budou moci od září legálně zakoupit konopí a konopné výrobky  vyprodukované producenty s licencí v obchodech, ale také na internetu. 

„Pro naše děti bylo až příliš snadné opatřit si marihuanu a pro zločince shrábnout zisk. Teď to změníme,“ napsal na Twitteru premiér Justin Trudeau v reakci na hlasování senátu, který předlohu zákona schválil v poměru 52 ku 29 hlasům. 

20.června 2018 v 02:11, příspěvek archivován: 20.června 2018 v 10:08

It’s been too easy for our kids to get marijuana - and for criminals to reap the profits. Today, we change that. Our plan to legalize & regulate marijuana just passed the Senate. #PromiseKept

Zákon stanoví, jak lze drogu pěstovat, distribuovat a prodávat. Kdy přesně vstoupí v platnost, určí vláda. Čeká se, že poskytne provinciím a obcím osm až dvanáct týdnů času, aby vytvořily nový trh s marihuanou.

Provincie mohou samy rozhodnout o pravidlech pro prodej a kouření. Dospělí od 18 let, v některých provinciích od 19 let, budou moci mít při sobě až 30 gramů konopí. 

Podle BBC v Kanadě zůstávají i nadále platná některá omezení ohledně užívání marihuany. Domácnosti nebudou moci pěstovat více než čtyři rostliny, zakázáno je kupovat drogu u neoprávněného prodejce. Zákon také upraví reklamu zaměřenou na mladistvé nebo zobrazování celebrit či zvířat v reklamách na marihuanu. Výrobky budou muset mít označení varující před zdravotními následky. 

Uvedení konopí na trh však chvíli potrvá. Vláda musí nejdříve zpracovat pravidla pro tyto výrobky. Za prodej drogy nezletilým bude hrozit až 14 let vězení. Podle některých kritiků sankcí jsou tresty nepřiměřené.

Kanaďané v roce 2015 podle odhadů utratili za konopí téměř šest miliard kanadských dolarů (asi sto miliard českých korun). Patří tak mezi největší uživatele konopí na světě. Podle premiéra Trudeaua jsou kanadské zákony, které kriminalizují užívání marihuany, neúčinné. 

První ze zemí G7

Kanada se stává první zemí ze skupiny G7, která povoluje úplnou spotřebu a výrobu konopí. Zákaz marihuany platí v zemi od roku 1923. Pro lékařské účely se povolila v roce 2001. Většina Kanaďanů současný krok vlády podporuje.

V řadě evropských zemí včetně Česka, Německa, Itálie či Francie byla marihuana legalizována pro lékařské účely. V některých zemích je marihuana ilegální, ale tolerovaná, například v Albánii, Barmě, na Kostarice či v Dánsku. Za drogu údajně není marihuana považována v Severní Koreji, kde se beztrestně kouří.

Ve Španělsku, Nizozemsku, Portugalsku, Slovinsku, Peru, Chile, Kolumbii, Ekvádoru, Lucembursku, na Jamajce a v některých částech Indie je legální využívání konopí pro osobní potřebu.

Měla by být v Česku marihuana pro osobní účely legální?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 27. června 2018. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 515
Ne
Ne 52

Podívejte se na příkladu pacienta Larryho Smithe z Jižní Dakoty, který bojuje přes 20 let s Parkinsonovou chorobou, jak bezpečně a rychle může konopí ulevit těmto pacientům (předepsat ho může neurolog):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video