Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ze zmrazených Kaddáfího fondů dál proudí peníze do Libye

  • 63
Někdejší vůdce Libye Muammar Kaddáfí je už šest let po smrti a část jeho jmění je zmrazena na bruselských účtech. Server Politico však zjistil, že i přesto z nich putují miliony eur na účty v Lucembursku a Bahrajnu. Není jasné, ke komu se finance dostávají. Pravděpodobně končí u znepřátelených stran, které v Libyi soupeří o moc.

Reportéři serveru Politico se zaměřili na obstavené fondy v Belgii, které mají hodnotu asi 16 miliard eur. Z oficiálních dokumentů, prohlášení bankovních institucí a emailových konverzací zjistili, že sankce uvalené proti tehdejšímu libyjskému režimu mají celou řadu nedostatků. Ze zmražených fondů do země dál proudí příjmy z dluhopisů, úroky a akciová dividenda. Kaddáfího jmění přitom má být uschováno do té doby, než se stabilizuje situace v Libyi.

Peníze z úroků a dalších finančních operací však putují na účty Libyjského investičního úřadu (LIA). Ten byl založen v srpnu 2006 po zrušení tehdejších sankcí mezinárodního společenství. Úřad spravuje a přerozděluje finance určené k investicím v zemědělství, výstavbě či ropném průmyslu.

Nyní se však stal centrem sporu dvou stran soupeřících o moc v Libyi. Po smrti Kaddáfího o vedení země soupeří Západem podporovaná vláda v Tripolisu a opozice podporovaná armádou, která sídlí v přístavním městě Tobruk. Do výbušného mixu stále zasahují i stoupenci lokální frakce Islámského státu. Stejné strany soupeří také o LIA. Server Politico se pokusil kontaktovat pracovníky úřadu, žádný z nich nebyl schopen sdělit, zda má některá ze stran přístup k účtům LIA.

Juventus i Fiat

Pod Kaddáfím se LIA stal relativně velkým mezinárodním hráčem na poli investic. V průběhu let zakoupil aktiva v celé řadě evropských zemí, jako příklad jmenujme Itálii a Velkou Británii. Obchodní aktivity se týkaly automobilky Fiat, fotbalového klubu Juventus Turín či vydavatelství Pearson, které svého času stálo za listem Financial Times.

Server Politico se ve svém pátrání zaměřil na peníze unikající z belgických zmražených účtů, není proto zdokumentováno, zda finance do Libye podobným způsobem neproudí i z dalších zemí. Zdroje z LIA však pod podmínkou anonymity uvedly, že peníze do fondu tečou „z celého světa“.

V roce 2013 jeden ze zaměstnanců společnosti Euroclear v emailové konverzaci s belgickým ministerstvem financí uvedl, že peníze ze zdejších zmrazených fondů putují na účty v Lucembursku a Bahrajnu. Všechny účty spravuje LIA. Belgické ministerstvo financí v reakci na zjištění Politica uvedlo, že se jedná o zcela legální proceduru, která žádným způsobem nezasahuje do hodnoty zmraženého majetku.

Otázkou však zůstává, ke komu konkrétně peníze putují. Při současné extrémně nestabilní situaci v Libyi, která je přiživovaná uprchlickou krizí, může odkaz Kaddáfího jmění protáhnout už tak křehká mírová jednání.

Vývoj v Libyi od poloviny 20. století po současnost:

11. března 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video