Barack Obama mezi svými příznivci v Columbii v Jižní Karolíně. (26. ledna 2008)

Barack Obama mezi svými příznivci v Columbii v Jižní Karolíně. (26. ledna 2008) | foto: Jonathan Ernst, Reuters

Jsme připraveni na černého prezidenta, soudí tři čtvrtiny Američanů

  • 116
Tři čtvrtiny Američanů soudí, že USA jsou připraveny na černošského prezidenta. Ukázal to průzkum CNN a Opinion Research Corporation. Od prosince 2006 se číslo zvedlo o 14 procent, k čemuž podle analytiků přispěl i demokrat Barack Obama. Na ženu v Oválné pracovně je připraveno "jen" 63 procent Američanů.

Z šetření, které probíhalo telefonicky na přelomu března a dubna a zúčastnilo se ho přes dva tisíce respondentů, vyplynulo následující: 76 procent Američanů soudí, že země je připravená, aby ji vedl prezident tmavé pleti, o třináct procent méně respondentů má tentýž pocit ohledně ženy v Bílém domě.

Znamená to, že americká společnost chová více předsudků vůči ženám než vůči Afroameričanům? Politický analytik CNN Bill Schneider je přesvědčen, že výsledek průzkumu souvisí spíš s aktuální situací na politické scéně, kde o demokratickou nominaci do listopadových prezidentských voleb soupeří Barack Obama a Hillary Clintonová. "O Clintonové smýšlí negativně víc lidí než o Obamovi," řekl Schneider.

Že čísla souvisejí s nynější kampaní, potvrdil i Keating Holland, který v CNN šéfuje průzkumům veřejného mínění. "Šetření neprobíhalo ve vzduchoprázdnu. Někteří respondenti museli mít na mysli Baracka Obamu, i když jeho jméno v dotazníku nikde nefigurovalo," soudí Holland.

Barack Obama, demokratický senátor z Illinois, je synem Keňana a Američanky. V souboji s Hillary Clintonovou, bývalou první dámou, zatím vede: vyhrál primárky a volební shromáždění ve více státech a získal více delegátů pro srpnový celonárodní sjezd, kde demokraté oficiálně nominují kandidáta do listopadové volby. Ale bitva je těsná a Hillary se nevzdává.

Z nového průzkumu vzešel i další zajímavý údaj: na prezidenta tmavé pleti je připraveno víc bělochů než černochů. Mezi bílými Američany je to 78 procent, mezi Afroameričany 69.

Nárůst oproti prosinci 2006 je však patrný v obou skupinách. "Vzhledem ke svým životním zkušenostem jsou Afroameričané trochu skeptičtější než běloši. Nicméně i oni se obracejí, zvlášť poté, co Obama vyhrál volební shromáždění v Iowě, a dokázal tak, že je schopen zvítězit i v převážně bílém státě," vysvětlil Schneider.

Iowa 3. ledna otevírala sérii stranických nominačních soubojů. Barack Obama tam získal 38 procent hlasů, Clintonová 29, přičemž ji ještě o procento předstihl John Edwards. Ten později z boje odstoupil.

"Optimismus ohledně připravenosti Ameriky na prezidenta tmavé pleti je vyšší mezi černošskými muži než mezi ženami. Rovněž je vyšší mezi vzdělanějšími a mladšími," řekl Holland.

Naplnily USA Kingovy vize?
Průzkumu se zúčastnilo celkem 2 184 respondentů, z toho 1 001 bylo bělochů a 1 014 černochů. Otázka se týkala čistě připravenosti země na černého prezidenta nebo ženu-prezidentku, nikoliv potenciální volby.

Výsledky šetření byly zveřejněny v předvečer 40. výročí atentátu na Martina Luthera Kinga, vůdce hnutí amerických černochů za rovnoprávnost. Respondenti byli také dotazováni, zda si myslí, že USA naplnily Kingovy vize. Třetina odpověděla, že ano. Jednačtyřicet procent řeklo, že ne, ale že je to ještě možné. Úplnou skepsi pak vyjádřilo 19 procent lidí: Amerika nejen že Kingovy vize nenaplnila, ale ani to nelze.

SPECIÁL iDNES.cz: Souboj o Bílý dům


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video