K akci proti šíitským povstalcům vyzval v pondělí šéf jemenské diplomacie Rijád Jasíd v rozhovoru pro panarabský list Ašark al-Awsat sunnitské státy Perského zálivu poté, co o den dříve padlo do rukou rebelů třetí největší město Táizz.
„Vyzýváme obranné síly Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu, aby zakročily a zastavily tak postup Hútíů podporovaných Íránem,“ prohlásil jemenský ministr zahraničí.
„Obrátili jsme se již na Radu pro spolupráci arabských států v Zálivu, stejně tak jako na Organizaci spojených národů s tím, že je potřeba vyhlásit bezletovou zónu a je nutné zabránit tomu, aby se Hútíové na letištích pod jejich kontrolou dostali k vojenským letounům,“ řekl Jasíd panarabskému deníku.
Po zahraniční intervenci již dříve volal také sám prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. Rada bezpečnosti OSN nicméně tuto neděli vyzvala všechny své členské země, aby do dění v Jemenu nijak nezasahovaly.
Obsazené město je branou do Adenu
Město Táizz, které nyní padlo do rukou povstalců, je branou do největšího jemenského přístavu Aden, kam se po únorovém útěku z hlavního města uchýlil prezident Hadí a mezinárodně uznávaná vláda. Ta se nyní obává, že rebelové z Táizzu budou podnikat výpravy na nynější útočiště hlavy státu a vlády.
Již minulý týden na provizorní sídlo prezidenta v Adenu zaútočily neznámé letouny, prezident však při incidentu neutrpěl žádná zranění. V neděli nicméně v reakci na vyostření situace povolaly síly loajální hlavě státu na předměstí Adenu čtyřicítku tanků.
Rozsáhlé nepokoje zmítají Jemenem od loňského podzimu. Tehdy šíité z kmene Hútíů, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat území. K dnešnímu dni obsadili kromě metropole Saná také několik dalších strategických měst v centrální a západní části země.
Jemenská bezpečnost upozornila, že se nyní povstalci dostali do vzdálenosti 80 kilometrů od průlivu Báb al-Mandab mezi Rudým mořem a Adenským zálivem. Obsazení této významné námořní cesty by mohlo do konfliktu zatáhnout další země.
Jemen obviňuje ze spolupráce s rebely Írán
Před závažností situace v Jemenu varuje také OSN. Její zvláštní zmocněnec Džamal Benomár nicméně v pondělí odmítl, že by Hútíové mohli získat pevnou kontrolu nad celou zemí. Pravděpodobnější je podle něj spíše scénář občanské války.
Mezinárodně uznávaná jemenská vláda spolu se svými sunnitskými spojenci z podpory rebelů viní šíitský režim v Íránu. Teherán údajně poskytl Hútíovcům finanční i materiální podporu v podobě zbraní či výcviku bojovníků.
Podle šéfa jemenské diplomacie se Teherán přímo podílel také na dobytí města Táizz, když údajně íránští piloti z elitních jednotek Quds dopravili hútíjské bojovníky do oblasti. Irán toto nařčení nekomentoval.