Americká armáda stahuje svých posledních sto mužů z letecké základny al-Anad. Spojené státy řadu let spolupracovaly s jemenskou vládou kvůli hrozbě tamní odnože al-Káidy. Takzvaná al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) je podle Západu i sousedů Jemenu nejnebezpečnější odnoží této teroristické sítě (o AQAP se více dočtete zde).
Násilí v JemenuÚTOK: Islámský stát zabil 137 lidí v mešitách ADEN: Přestřelka na letišti ZÁKLADNA: Povstalci obsadili základnu elitních sil VELVYSLANECTVÍ: Stahují se západní diplomaté PREZIDENT: Vzal zpět rezignaci PALÁC: Rabující povstalci CHAOS: Sanaa obsadili Hútíovci |
Odchod amerických vojáků je zřejmě reakcí na páteční teroristické útoky na mešity v Sanaa, při kterých zemřelo 137 lidí a zranilo se dalších 357 lidí. K odpovědnosti se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (více zde).
Přestože Islámský stát i al-Káida jsou obě sunnitské organizace, není dosud jasné, zda spolupracují, píše CNN. V loňském roce naopak odnož al-Káidy v Jemenu prohlásila, že vyhlášení chalífátu Islámským státem bylo nelegitimní.
USA již v únoru uzavřely své velvyslanectví v hlavním městě Sanaa poté, co šíitští povstalci Hútíovci zaútočili na prezidentský palác a televizi a napětí v zemi se stupňovalo. „Jemen nikdy nebyl perfektní demokracií či ostrovem stability, nicméně spolupráce a výměna informací zpravodajských služeb byl nejlepší možný přístup ve špatné situaci,“ prohlásil podle CNN tehdy prezident Barack Obama.
Tato spolupráce však byla narušena v posledních měsících, čehož se analytici již dříve obávali. Z nastalého chaosu totiž těží teroristé.
V pátek AQAP na krátkou dobu ovládla jihojemenské město Húta, které leží pouze třicet kilometrů od Adenu, kam se po násilnostech v Sanaa uchýlil prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí. Podle agentury Reuters při tom zabila dvacet vojáků. Ozbrojeným silám se nicméněpodařilo radikály z města vytlačit ještě během pátku.
Mírové jednání v Rijádu
Jemenský prezident v sobotu poprvé od útěku ze Sanaa hovořil v televizi. Vyzval Hútíovce, aby opustili hlavní město a ministerské budovy. Podle agentury Reuters žádá rychlé mírové rozhovory v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu.
Hádí a Hútíovci mají svá mocenská centra na severu a jihu Jemenu, což zvyšuje obavy, že by situace mohla eskalovat v občanskou válku. Hádí tvrdí, že Jemen se musí navrátit k politickému řešení a dosažení národního dialogu a politické transformace.
Prezident šíitské povstalce v projevu označil za sektáře, kteří připravili státní převrat. Hútíovci naopak prezidenta viní, že podporuje jihojemenské hnutí za samostatnost. Hádí se brání, že do Adenu odjel, aby naopak zachoval jemenskou jednotu.