Kluci jsou pomalejší, potřebují pomoc. Japonské školy hájí diskriminaci dívek

  11:04aktualizováno  11:04
Japonským vysokým školstvím otřásá další případ sexismu a diskriminace. Již třetí lékařskou fakultu usvědčili z manipulace výsledků přijímacích řízení ve prospěch uchazečů mužského pohlaví. „Dívky jsou v době zkoušek mentálně vyspělejší, aby to bylo spravedlivé, museli jsme chlapcům trochu pomoci,“ hájí diskriminativní opatření Hiroyuki Daida, děkan jedné z proviněných škol.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tokijské univerzity Juntendo a Kitasato diskriminovaly studentky v přijímacích řízeních na své lékařské fakulty, uvedla v pondělí nezávislá komise ministerstva školství. Po přezkoumání vyšlo najevo, že univerzity snižovaly u studentů mužského pohlaví nároky na přijetí. Sexistické opatření platilo už od roku 2008, odkdy zabránilo stát se lékařkami stovkám studentek.

Děkan univerzity Juntendo Hiroyuki Daida pro japonská média uvedl, že lékařská fakulta chtěla „vyrovnat rozdíly mezi chlapci a dívkami,“ které v přijímacích řízeních excelovaly častěji. Škola lepší výsledky studentek připisovala tomu, že ženy „mají obecně lepší schopnost komunikovat a jsou v období skládání zkoušek mentálně vyspělejší“.

Aby chlapcům vykompenzovala tuto údajnou podpásovku ze strany matky přírody, nastavovala fakulta dívkám vyšší hranici pro přijetí ke studiu. Počet přijatých chlapců na Juntendu ovšem nakonec převyšoval počet dívek o tolik, že rozdíl upoutal pozornost ministerstva školství. Podle děkana univerzita neměla jinou možnost než přijímat více chlapců, protože prý tamější dívčí koleje mají menší kapacitu. 

Vyšetřovací komise všechna odůvodnění označila za nesmyslné a přikázala škole posuzovat uchazeče o studium férově. „V jistém čase naše univerzita uvážila, že je tento postup rozumný. Jelikož bylo poukázáno, že je naopak nevhodný, ukončíme jej,“ přijal rozhodnutí k věci prezident univerzity Hajime Arai a nepřijatým dívkám se omluvil.

Univerzity nejdříve popíraly, že by uchazeče jakkoliv diskriminovaly. Jak ale ukázalo vyšetřování, bylo tomu tak proto, že vedení škol nevidělo upravování výsledků zkoušek ve prospěch chlapců jako problematické. „Nikdy jsme se nepodíleli na diskriminaci žen, jen jsme udělali pár úprav (výsledků zkoušek) mezi studenty a studentkami,“ citoval deník Mainichi zdroj z univerzity Juntendo. 

Ne výjimka, ale pravidlo

Vyšetřování na Juntendu a Kitasatu přišlo několik měsíců po skandálu Tokijské lékařské univerzity, která manipulovala s výsledky přijímacích řízení ve prospěch chlapců nejméně od roku 2006. Škola se aktivně snažila držet počet přijatých dívek co nejnižší. Jejímu vedení vadí, že ženy v průběhu života odcházejí ze zaměstnání na mateřskou dovolenou.

Podle zjištění vyšetřovací komise lékařská univerzita každý rok nejprve snížila všem uchazečům výsledky o dvacet procent a poté přidala studentům mužského pohlaví dvacet bodů navíc. Extra body nedostali pouze ti chlapci, kteří u zkoušky propadli více než čtyřikrát. 

Vyšetřování bylo původně zahájeno kvůli podezření, že škola za úplatek přijala syna japonského ministra zahraničí. Ten se navzdory dvacetibodovým navýšením výsledků na univerzitu dostal až napotřetí. 

Ačkoliv procento vysokoškolsky vzdělaných Japonek každým rokem narůstá, počet žen mezi lékaři už dvacet let záhadně stagnuje na třiceti procentech. Po skandálu na Tokijské lékařské univerzitě proto ministr školství Yoshimasa Hayashi slíbil prošetřit postupy přijímacích řízení na všech 81 japonských lékařských fakultách a univerzitách. 

První výsledky vyšetřování na Juntendu a Kitasatu zatím potvrzují obavy, že japonské školy odebírají ženám možnost stát se lékařkami jen na základě pohlaví.

Mladá Japonka se upracovala k smrti, šéf společnosti teď rezignoval

Japonsko má s genderovou rovností dlouhodobě velký problém. Ve statistikách Světového ekonomického fóra figuruje hluboko na 111. místě ze 146 zemí. Japonské ženy vydělávají pouze sedminu platu, který dostávají na muži na stejných pozicích, povýšení dostávají jen velmi zřídka, takřka výhradně se starají o domácnost, děti i prarodiče, a zároveň se od nich stejně jako od mužů čekají desítky hodin přesčasů v práci.

Ačkoliv nízká porodnost dovedla Japonsko na hranici demografické krize, těhotné ženy se podle státního výzkumu setkávají s nátlakem zaměstnavatele i svých kolegů, aby z práce odešly. Čerpání mateřské dovolené je viděno jako přítěž, ženy proto souhlasí s odchodem, případně se vrací do práce ihned po porodu. Že je nezákonné trestat ženy za otěhotnění degradací na horší pozici, rozhodl japonský nejvyšší soud teprve v roce 2014. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Bodrý britský premiér. Johnson si při návštěvě u Macrona dal nohu na stůl

Emmanuel Macron a premiér Johnsonn na schůzce v Elysee Palace v Paříži (22....

Na schůzku britského premiéra Borise Johnsona s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se čekalo zejména kvůli...

KOMENTÁŘ: Arktida hoří. Změna přístupu k ochraně přírodních zdrojů je nutná

Sibiřská tajga hoří na ploše tří milionů hektarů. (30. července 2019)

Od začátku letošního července jsou média plná informací o požárech, pustošících velké oblasti severského lesa – od...

Bojím se o život, vzkázal Krejčíř z JAR. Krátce poté mu shořela vila

Uprchlý odsouzenec Radovan Krejčíř u soudu v Jihoafrické republice (2. 12. 2013)

Žádal v Jihoafrické republice o přemístění do jiné věznice. Údajně z vážných obav o svůj život. O několik týdnů později...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ CNC LISU

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz