Policista Šujči Abe kreslí na základě fotografií těl podobizny obětí loňského

Policista Šujči Abe kreslí na základě fotografií těl podobizny obětí loňského tsunami, které ještě nebyly identifikované | foto: www.timesonline.co.uk

Policejní kreslíř vrací život obětem tsunami, aby je šlo identifikovat

  • 2
Japonský policista Šujči Abe léta kreslil podobizny kriminálníků, které hledala policie. Od května sedí nad fotografiemi obličejů obětí loňského tsunami a snaží se je nakreslit tak, jak vypadaly zaživa. Japonci tak identifikují mrtvé, u nichž se to dosud nepovedlo ani s pomocí moderní techniky.

Pohled na fotografie na stole japonského policisty Šujči Abeho není nijak hezký. Jsou na nich zdeformované obličeje obětí loňského tsunami, které zpustošilo část Japonska a zabilo skoro šestnáct tisíc lidí, přičemž další více než tři tisíce se stále pohřešují.

Ani více než rok po katastrofě tisíce Japonců nenašly své mrtvé příbuzné. A japonským úřadům se stále nepodařilo mnohé oběti identifikovat, a to ani s pomocí nejmodernější techniky jako je porovnání zubních záznamů či srovnání vzorků DNA, píše list The Times na svém webu.

Identifikovali tak už osm lidí

Jen v prefektuře Mijagi, kde pracuje i Šujči Abe, zůstává 175 neidentifikovaných obětí tsunami. Kvůli nedostatku míst v márnicích je úřady už nechaly spálit v krematoriích, nicméně před tím jim nechaly udělat odlitky chrupu, odebrat vzorky DNA a vyfotit je.

OBRAZEM: Rok po tsunami

Život se vrací do normálu

Přes 10 metrů vysoké vlny zde zaplavily 73 kilometrů čtverečných země a
Téměř rok po ničivém zemětřesení a následných přílivových vlnách tsunami v...

Úkolem Šujči Abeho je nyní vyobrazit oběti tsunami tak, jak asi vypadaly 11. března 2011 dopoledne místního času. Tedy před tím, než je smetla ničivá mořská vlna. A jak si je pamatují jejich příbuzní.

Japonci zatím zveřejnili v televizi a na internetu na čtyřicet podobizen. A díky poctivé práci policejního kreslíře se jim už osm lidí podařilo identifikovat. Poté, co své příbuzné poznaly z jeho obrázků jejich rodiny, přišly na řadu vědecké testy, které identitu mrtvých potvrdily.

Tchána asi viděl, ale z fotografie ho nepoznal

Například třiapadesátiletý Široši Sugavara přišel během tsunami o ženu i její rodiče, které zabila tsunami v jejich domě ve městě Kesennuma. A zatímco jeho manželku a tchýni se podařilo identifikovat pomocí testů DNA a srovnání zubních záznamů už dříve, tchán zůstával nezvěstný.

Sugavara ho poznal teprve na Abeho skeči. "Opravdu jsem trpěl, když jsem se díval na stránku za stránkou plných fotografií (těch těl). Viděl jsem jich stovky a nevypadají už jako lidé. Musel jsem se dívat na fotografii mého tchána mnohokrát, ale nikdy jsem si neuvědomil, že je to on," popsal Sugavara.

Když pak uviděl jednu z podobizen, hned si pomyslel, že by to mohl být otec jeho manželky. Jeho domněnku pak potvrdily testy DNA. "Tolik se mi ulevilo, že jsem ho nakonec našel," řekl britskému listu Sugavara.

I když identifikaci z Abeho podobizen musí potvrdit vědecké testy, jeho um pomáhá překonat velký problém, na který naráží příbuzní obětí. A to, jak moc se lidské tělo změní po smrti. U obětí tsunami navíc hraje roli, že kolikrát dlouho ležely ve vodě, nebo pod sutinami trosek. "Musíte je vrátit do stavu, jak vypadali, když byli živí," říká Šujči Abe.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video