Janukovyč se stal prezidentem Ukrajiny, Tymošenková inauguraci bojkotovala

  9:27aktualizováno  10:54
Vítěz ukrajinských prezidentských voleb Viktor Janukovyč složil na slavnostní schůzi parlamentu slib a stal se hlavou státu. Jeho inaugurace znamená formální tečku za érou oranžové revoluce. Premiérka Julije Tymošenková přísahu bojkotovala stejně jako současný prezident Viktor Juščenko.

Viktor Janukovyč | foto: AP

Devětapadeásátiletý Janukovyč složil přísahu do rukou předsedy ústavního soudu a slíbil, že bude chránit suverenitu a nezávislost země. Ve druhém kole voleb, které se uskutečnilo 7. února, porazil šéf proruské opozice premiérku Julii Tymošenkovou o 3,5 procenta.

Ukrajinské premiérka Julije TymošenkováTěsný výsledek ale Tymošenková neuznala, volby prohlásila za zfalšované a podala žalobu k nejvyššímu správnímu soudu. Ten začal případ projednávat v sobotu. O den později ale Tymošenková žalobu stáhla. Nelíbilo se jí, jak soud kauzu řeší. (více o stažení žaloby čtěte zde)

Začíná nové období historie, řekl Janukovyč

Poté už nic nebránilo dnešní slavnostní inauguraci, při které ukrajinský prezident přísahal na ústavu a Peresopnické evangelium ze 16. století.

MŠI PROVÁZÍ KONTROVERZE

K nelibosti ukrajinské pravoslavné církve sloužil mši před inaugurací patriarcha moskevský a vší Rusi Kirill. Ruská pravoslavná církev vykonává duchovní správu na části ukrajinského území a Kirilla na inauguraci pozval sám nový prezident.

Janukovyč ve slavnostním projevu prohlásil, že přebírá otěže země v době, kdy se Ukrajina potýká s obrovským dluhem, zruinovanou ekonomikou, chudobou a korupcí. "Začíná nové období naší historie. Země je ve složité situaci," poznamenal Janukovyč.

Po přísaze naznačil i kam se bude ubírat jeho zahraniční politika. "Ukrajina si vybere takovou zahraniční politiku, která jí umožní získat maximum z rovných a vzájemně výhodných vztahů s Ruskem, Evropskou unií i Spojenými státy," řekl Janukovyč.

První zahraniční cesta zavede Janukovyče do Bruselu

Janukovyč už předem oznámil, že na první zahraniční cestu zamíří do Bruselu. Chce tak ukázat, že není pěšákem Moskvy, jak ho mnozí komentátoři označují.

Na inauguraci se sešli zajímaví hosté. Kreml reprezentoval šéf dolní sněmovny ruského parlamentu Boris Gryzlov, americkou delegaci vedl generál James Jones, poradce prezidenta Obamy pro národní bezpečnost.

Ze sousedních zemí byl na inauguraci přítomen polský prezident Lech Kaczyński, maďarský prezident László Sólyom, běloruský prezident Alexandr Lukašenko a moldavský prezident Mihai Gimpu.

PÁDY A NÁVRATY VIKTORA JANUKOVYČE

- Narodil se v roce 1960 v dělnické rodině v hornickém městečku Jenakijevo v Doněcké oblasti. Matka mu zemřela, když mu byly dva roky, později přišel i o otce a vyrůstal s babičkou.

- V roce 1967 dostal tři roky za krádeže, už po roce ho však propustili v rámci amnestie k 50. výročí bolševické revoluce. Za mříže putoval na dva roky znovu v roce 1970, tentokrát za těžké ublížení na zdraví, podle některých zdrojů za hrubé znásilnění.

Prezidentský kandidát na Ukrajině Viktor Janukovyč (7. února 2010)- V osmdesátých letech vystudoval Doněckou státní technickou univerzitu (dříve Doněcký polytechnický institut).

- Od roku 1996 do roku 2002 byl gubernátorem Doněcké oblasti. Jako regionální politik získal uznání i ve světě.

- Od listopadu 2002 až do ledna 2005 zastával funkci premiéra a v květnu 2003 se stal předsedoud Strany regionů.

- V listopadu 2004 byl vyhlášen vítězem druhého kola prezidentských voleb. Opozice se kvůli zfalšování voleb vzbouřila a Ukrajina se během takzvané oranžové revoluce rozdělila na dva nesmiřitelné tábory.

- V roce 2006 se stal Janukovyč opět premiérem a o rok později jeho strana vyhrála předčasné parlamentní volby.

autor: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Najdete na iDNES.cz