Jaký bude rok 1999? Po pravdě nic moc

- Svět i po silvestrovské noci vstupuje do roku 1999 s velmi střízlivými očekáváními. Všeobecně se soudí, že letošek bude ještě víc než loňský rok poznamenán asijskou krizí, která se začne projevovat i jinde. Současně se naplno projeví neschopnost mezinárodního společenství řešit globální problémy.

Spojené národy rovněž očekávají, že přibude krizí vyvolaných ekonomickým propadem, konflikty či způsobenými živelnými katastrofami jako byl loni hurikán Mitch ve střední Americe.
"Lidí, kteří budou potřebovat humanitární pomoc, v roce 1999 přibude," konstatuje se ve zprávě OSN.
Pochmurnou prognózu pro rok 1999 stanovila také výkonná ředitelka Organizace OSN pro výživu Catherine Bertiniová. "Musíme se smířit s tím, že do nového roku vstupujeme se zvýšenou hrozbou hladomorů a podvýživy," prohlásila.
Očekává se rovněž, že zhoršená situace vyostří mezinárodní vztahy, když státy budou méně přihlížet k obecným zájmům a více budou hájit zájmy vlastní. Úbytek shody přinese také zpochybňování role USA jako vůdčí mocnosti světa.
V konkrétních případech se soudí, že Bill Clinton přežije impeachment a zůstane ve funkci. Dále mizet však bude Boris Jelcin, jehož Rusko zabředne do dalších obtíží. Politika Moskvy se přiostří.
Saddám bude stále sebevědomější, ale měl by si hlídat záda víc, než kdy předtím. Indonésii hrozí další kolo krveprolití a počítačoví experti přes všechen spěch nestačí připravit systémy na příchod roku 2000.

Předpověď MF DNES
1999 bude hubený rok. Bude to rok, v němž zesílí bolesti, které svět začaly trápit vloni. Navíc začnou vystřelovat nové. Znovu se bude hledat správný lék. A znovu se nenajde.
Bude to rok lidí v nouzi. OSN předvídá, že kvůli krizím podobným zhroucení Indonésie a Ruska, exodu z Kosova či hurikánu Mitch bude letos potřebovat pomoc víc lidí než loni.
Ekonomická krize bude stále křižovat Asií a její vlny začnou lehce dorážet i na dosud nedotčené břehy Eurolandu a Ameriky. Když se nedaří, každý myslí víc na sebe, a tak státy budou více a ostřeji hájit své zájmy.

Co se letos určitě stane
Některé události jsou neodvratné a nelze je předpovídat. Nejsou k vidění v křišťálové kouli. Jsou totiž dávno zapsány v kalendáři.
6 000 000 000. V červnu bude žít na Zemi šest miliard lidí. Je to stejné množství, jaké činil součet všech lidí od počátku do roku 1900.
NACH OSTEN. Německo 7. září dokončí přesun centrálních institucí do Berlína. Tím evropský gigant posune své těžiště víc na východ.
MIR SE ZŘÍTÍ. Bude vydán poslední impuls a orbitální stanice Mir se zřítí do Tichého oceánu.
... /- - - /... Morseovka přestane od února platit jako oficiální nástroj komunikace na mořích.
ROK 2000. Svět oslaví rok 2000, ale někoho to nechá chladným: pro Židy to bude už rok 5760, pro muslimy teprve 1420 a pro Číňany prostě jen rok králíka.
MACAO JDE DOMŮ. Portugalská kolonie Macao poblíž Hongkongu následuje osud svého souseda a po 450 letech se vrátí do lůna Číny.
BUDE SE VOLIT. Jako obvykle půjdou lidé v řadě zemí k urnám a v některých volbách skutečně o něco i půjde. Austrálie rozhodne, zda se odtrhne od Británie. Skotové budou poprvé volit do místního parlamentu, Walesané do waleského shromáždění. Vůbec poprvé zažijí voličská muka obyvatelé Kataru. Za těžké krize se budou konat parlamentní volby v Indonésii a v Rusku. Volit budou obyvatelé v Kosovu a také v Jižní Africe.

Bude to rok nejistoty, která načas zatlačí optimismus. Pocit, že svět je po letech klidu nějak rozklížený a méně vypočitatelný, bude sílit. Už loni bylo náhle příliš pohrom, příliš násilí, raket a silných slov.
I letos bude svět vystaven trablům, na jejichž zvládnutí se nestačil připravit. Potíže od klimatických změn přes terorismus či migraci až po řešení konfliktů, jako je třeba Kosovo, přesahují možnosti národních vlád. Avšak globální instituce, jako je OSN či Mezinárodní měnový fond, nebudou ani letos na výši doby.
A nepsaná vůdčí síla, osamělá supervelmoc USA, bude stále osamělejší. V roce, kdy budou hrozit desítky přeháněk, ale žádná skutečná bouře, mnozí nabudou dojmu, že ji už tolik nepotřebují, a její nenahraditelnost je bude rozčilovat.
Jaký to tedy bude rok? Články na této straně hledí na globus jako na křišťálovou kouli. Mnohé předpovědi mohou vyjít, některé také ne, tak to bývá. Plyne z nich, že Bill Clinton uhájí zřejmě prezidentství, některým politikům zapomenuté nevěry ještě zlomí vaz, ale nakonec Amerika vlnu mravního talibanství setřese.
Před čím uteče Clinton, nemusí se podařit Jelcinovi. Rusko, možná zasažené hyperinflací, možná nacionalističtější a agresivnější, může zjistit, že už ho vlastně nepotřebuje.
Asii čekají další otřesy a nejistoty, snad i krveprolití v Indonésii. Ale pokud si chcete vsadit na místo s největšími trably i otazníky zároveň, zvolte Blízký východ a nemůžete prohrát. Saddám Husajn může sílit celý rok - nebo může náhle zmizet. Volby v Izraeli mohou přiblížit mír - nebo jej zahalit tmou.
Bude to však rovněž rok, kdy od Skotska, přes Kalifornii, Sumatru, Rusko či Katalánii bude posilovat moc regionů.
Bude to rok, kdy Indie bude mít miliardu lidí a na zemi jich bude šest miliard. Bude to však znamenat naději: The Economist spočítal, že letošní asijský novorozenec se dožije v průměru devadesátky a zemře bohatší, než jsou dnešní Západoevropané.
Bude to také rok největšího večírku dějin. Miliardy lidí budou slavit změnu tisíciletí tak, jak se ještě nikdy neslavilo.
Bude to ale i rok největšího omylu, lépe však zblbnutí lidstva. Okouzleni magií čísla 2000 lidé přehlédnou, že třetí tisíciletí začne až o dvanáct měsíců později.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video