Pašeráci třídí uprchlíky podle barvy pleti, černoši končí v podpalubí

  20:10aktualizováno  20:10
Podmínky na uprchlických plavidlech směřujících do Evropy jsou otřesné. Podle svědků záleží i na tom, kolik má uprchlík peněz, odkud pochází a jakou má barvu pleti. Ti z Afriky většinou končí zavřeni v kajutách hluboko v útrobách lodě, odkud není v případě ztroskotání úniku.

V lednu 2015 dorazila ke břehům Itálie loď Ezadeen přeplněná uprchlíky. Na palubě nebyl ani jeden člen posádky, záchranáři se proto na ní spustili z vrtulníků. | foto: Profimedia.cz

Za uplynulý týden se ve vodách Středozemního moře utopilo více než 1 700 uprchlíků, kteří na plavidlech pašeráků lidí směřovali z Afriky do Itálie. Na lodích podle výpovědi přeživších panuje peklo na zemi. Pašeráci migranty bijí, nechávají je hladovět a výjimkou nejsou ani situace, kdy uprchlíci skončí s kulkou v hlavě nebo je posádka hodí přes palubu.

Uprchlická krize

Uprchlíci rozhodně nemají stejné podmínky, roli hraje zejména rasa. Dá se říci, že čím má člověk tmavší pleť, tím větší příkoří na lodi zažívá. Většina migrantů ze subsaharské Afriky navíc nemá na cestu tolik peněz, jako uprchlíci z Blízkého východu.

Afričané proto cestu přes Středozemní moře absolvují hluboko v podpalubí v zamčených kajutách bez oken. Když jde plavidlo ke dnu, jsou to právě oni, kdo má jen minimální naději na záchranu.

V podpalubí, odkud není úniku

Mladík ze Somálska, který si nechává říkat Ali, nebezpečnou plavbu absolvoval před pár týdny. „Libyjci, kteří mě převezli do Itálie, ani nejsou lidi. Místo slov mluví pomocí zbraní. Osm Nigerijců hodili do vody,“ svěřil se reportérům serveru The Independent. Všichni se utopili.

Ali měl štěstí a plavbu přežil. Do smrti však nezapomene na dny v podpalubí bez oken, kde se tísnil s dalšími více než 400 uprchlíky. „Nedávali nám ani vodu, protože bychom pak museli na záchod. Na lodi však žádný nebyl. Pokud by člověk onemocněl, nebo se pokusil dostat na palubu, pašeráci by ho zastřelili,“ vzpomíná Ali.

Informace o selekci uprchlíků podle barvy pleti potvrzuje i Ibrahim, 17letý chlapec, který také prchl ze Somálska. „Na mojí lodi cestovalo asi 150 lidí. Somálci byli až v nejspodnějších částech plavidla, ostatní národnosti mohli být nahoře,“ uvedl. Za cestu zaplatil v přepočtu asi 48 tisíc korun.

Pohled do útrob jedné z pašeráckých lodí, které na sklonku roku 2014 dorazily...

Pohled do útrob jedné z pašeráckých lodí, které na sklonku roku 2014 dorazily ke břehům Řecka.

Jeho slova potvrzuje i vyprávění Palestince Jusúfa, který se na náročnou cestu z Pásma Gazy vydal na počátku letošního roku a k pobřeží Itálie doplul v únoru. Cestu prý absolvoval na horní palubě, spolu s dalšími uprchlíky z Blízkého východu. Uprchlíci tmavé barvi pleti podle něj byli hluboko v podpalubí.

Také on vzpomíná na brutalitu pašeráků. „Pašeráci měli zbraně. Pokud jsme promluvili, vyhrožovali nám, že nás hodí přes palubu , nebo zastřelí. Vždycky nám vyhrožovali zbraní,“ zavzpomínal Jusúf na cestu.

Rasismus a peníze

Právě praktiky pašeráků podle všeho stály za jednou z největších uprchlických tragédií posledních let, která se odehrála v sobotu. Po potopení jedné z lodí zemřelo více než osm set lidí. Přeživší uvedli, že mnoho z nich přišlo o život kvůli tomu, že byli zamčeni v podpalubí. Většina pocházela z Afriky (více o tragédii zde).

Fotogalerie

Na podmínky na uprchlických lodí dlouhodobě upozorňuje organizace Save the Children, která poskytuje první pomoc těm, jenž plavbu přes Středozemní moře přežijí. „Od mnoha migrantů slýcháme, že s lidmi z Afriky je zacházeno hůře, než s těmi z Blízkého východu a Asie. Z části kvůli penězům, ale také kvůli čistě rasovým otázkám,“ vysvětlila mluvčí Save the Children.

K rasismu se navíc v poslední době přidává i náboženská nesnášenlivost mezi uprchlíky. Dokládá to nedávný případ, kdy skupina muslimů na jednom z plavidel napadla dvanáct křesťanů z Ghany a Nigérie. Naházeli je do vody a všichni křesťané utopili (více o incidentu zde).

V loňském roce překročilo Středozemní moře zhruba 219 tisíc uprchlíků, během cesty přes moře zahynulo nejméně 3 500 lidí, uvádí server BBC. V roce 2013 byl celkový počet těch, kdo se přes Středozemí dostali do Evropy, mnohem nižší - asi 60 tisíc.

Příliv uprchlíků trápí hlavně Itálii: 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Trumpovy výroky odsoudila Sněmovna reprezentantů, prezident na nich trvá

Kongresmanky, do nichž se svými výroky „pustil“ prezident Donald Trump: Rashida...

Sněmovna reprezentantů USA v úterý schválila rezoluci odsuzující urážlivé útoky prezidenta Donalda Trumpa proti čtyřem...

Věděla, co dělá. Manta obrovská si k potápěčům připlula pro pomoc

Manta obrovská (15. září 2018)

Třímetrová manta obrovská se přiblížila k potápěčům v Austrálii, kterým se zdálo, že je žádá o pomoc. Každopádně manta...

Na Ukrajině zadrželi hackera, jehož stíhají v USA za krádež milionů hesel

Šéf ukrajinské kontrarozvědky Ivan Bakanov oznamuje zadržení hackera Mychaila...

V Oděse na Ukrajině zadržela tamní kontrarozvědka společně s partnery z USA a Velké Británie celosvětově hledaného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz