Izraelskou vládu nesestaví vítěz voleb. Prezident pověřil Netanjahua

  12:45aktualizováno  14:24
Izraelský prezident Šimon Peres pověřil sestavením vlády vůdce pravicové strany Likud Benjamina Netanjahua. Vládu tak po více než šedesáti letech nebude sestavovat vítěz voleb. Ty vyhrála centristická Kadima současné šéfky diplomacie Cipi Livniové.

Izraelský prezident vysvětlil své rozhodnutí pověřit šéfa druhé nejsilnější strany tím, že Netanjahua na premiéra podpořilo 65 poslanců ze stodvacetičlenného parlamentu.

Cipi LivniováŠéf pravicové strany Likud má na zformování kabinetu šest týdnů. Pokud se mu to nepodaří, mohlo by dojít i na další předčasné volby.

V prvním projevu po svém pověření Netanjahu vyzval k sestavení vlády národní jednoty, kterou by tvořil Likud, Kadima a Strana práce. "Vyzývám šéfku Kadimy Cipi Livniovou a předsedu Strany práce Ehuda Baraka, abychom se sjednotili a zajistili bezpečnost Izraele," uvedl Benjamin Netanjahu.

Livniová velkou koalici odmítá

Tuto možnost ale už Cipi Livniová odmítla po dopoledním setkání s prezidentem Šimonem Peresem. Ten se snažil přesvědčit Livniovou i Netanjahua ke společné vládě. Livniová však o velké koalici nechce ani slyšet, pokud bude v jejím čele stát Netanjahu.

SLOŽENÍ KNESETU

Kadima má v novém složení 120členného Knesetu 28 míst. Její rival Likud v čele s Netanjahuem obsadil 27 postů a Liebermanův Jisra'el Bejtejnu skončil "bronzový" s 15 mandáty, až za ním zůstala Strana práce se 13 posty v novém parlamentu.

"To by byla koalice, která by mi nedovolovala dostát slibům, které Kadima dala svým voličům," uvedla současná šéfka izraelské diplomacie. Na otázku, jestli by její strana odešla do opozice, odpověděla: "Pokud by to bylo nezbytné, tak určitě."

O premiérské křeslo usilovali po volbách oba politici, ale velký zisk pravicových stran dostal do lepší vyjednávací pozice Benjamina Netanjahua. Spojení s pravicí je totiž Netanjahuovou další možností, jak sestavit příští izraelský kabinet.

Včera Netanjahua podpořil Avigdor Liebermann, jehož strana Jisra'el Bejtejnu (Náš domov Izrael) obsadila ve volbách třetí místo. Liebermanův krok nebyl příliš překvapivý, protože má jako ultranacionalista rozhodně blíže k Netanjahuovi než k centristické politice Kadimy.

Avigdor LiebermanNetanjahuovi ale šéf strany, která se po volbách stala jazýčkem na vahách, situaci příliš neulehčil. Svoji podporu totiž podmínil tím, že pod Netanjahuovým vedením musí vzniknout vláda široké koalice, v níž by zasedly všechny tři nejsilnější strany: Kadima, Likud a Jisra'el Bejtejnu. - přečtěte si Netanjahu je o krok blíž k vládě. Ale musí získat Livniovou

Izraelské parlamentní volby z 10. února skončily patem. O jedno křeslo zvítězila centristická strana Kadima dosavadní ministryně zahraničí Cipi Livniové. Ta však nemá na rozdíl od Netanjahua dostatečnou podporu ostatních politických uskupení.

Netanjahua podporují kromě členů Likudu (27 křesel) a strany Izrael je náš domov (15 křesel) také dvě ultraortodoxní strany Šas (11 křesel) a Jednotný judaismus tóry (pět křesel) a dvě krajně nacionalistické strany (sedm křesel).

BENJAMIN NETANJAHU

- Devětapadesátiletý Benjamin "Bibi" Netanjahu stál v čele izraelského kabinetu v letech 1996-1999.

- Někdy je šéf Likudu vnímán jako "jestřáb" izraelské politické scény. Jeho formace je kvůli možnému ohrožení bezpečnosti státu proti jednostrannému odchodu z okupovaného palestinského území, podporuje ale vznik palestinského státu (vedle Izraele).

- Rodák z Tel Avivu vystudoval v USA Massachusettský technický institut, po návratu do Izraele v roce 1978 působil v diplomatických službách.

- Členem parlamentu se stal poprvé v roce 1988, šéfem Likudu byl již v letech 1993-1999 (znovu od prosince 2005, kdy vystřídal Ariela Šarona, jenž založil centristickou stranu Vpřed, Kadima).

- Od února 2003 do srpna 2005 byl ministrem financí v Šaronově vládě, kde zahájil ekonomické reformy včetně privatizace a dokázal pozvednout ekonomiku. V srpnu 2005 ale podal demisi kvůli nesouhlasu s plánovaným stažením židovských osadníků z pásma Gazy.

- Jeho strana Likud ale výrazně neuspěla v minulých volbách v březnu 2006, kdy skončila až čtvrtá s 12 mandáty.

- V ekonomice se Netanjahu opírá o tradiční liberální recepty, jako je snižování daní, privatizace a úsporný rozpočet.

- Netanjahu, který je potřetí ženatý, je autorem řady knih o terorismu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz