Se zjištěním o používání takzvaného spoofingu izraelskými ozbrojenými silami přišel Todd Humphreys, který na Texaské univerzitě v Austinu působí jako profesor robotiky a letecké mechaniky.
Jeden z jeho studentů vzorec falzifikování GPS signálu odpozoroval z veřejně přístupných dat z leteckých radarů v období poté, co ozbrojenci hnutí Hamás 7. října zaútočili na Izrael.
Hamás zjistil, jak na Izrael. Inspiroval se Ukrajinou a rozsáhle nasadil drony |
„Jde o jeden z nejsilnějších a nejjasnějších náznaků o spoofingu, s nímž jsem se kdy setkal,“ uvedl Humphreys, podle kterého pozorovaná komerční letadla nejprve letěla na své přidělené trase a poté se krátce objevila nad jediným konkrétním místem v Izraeli.
To odpovídá metodě spoofingu, kdy se generuje a vysílá falešný GPS signál, který se ale přijímači jeví jako autentický, a způsobí tak chybu při určování polohy.
Rušení GPS užívá Čína, Rusko i Ukrajina
Izrael se k informacím o využívání spoofingu nevyjádřil, armáda pouze před necelými dvěma týdny uvedla, že v bojových oblastech omezila přístup k GPS signálu s ohledem na nespecifikované „operační potřeby“.
Izrael ve válce |
Server Politico cituje bezpečnostního experta Briana Weedena z washingtonského think-tanku Secure World Foundation, podle něhož spoofing v posledních letech využila například Čína a na bojišti pak Rusko i Ukrajina.
Metoda dokáže zmást naváděcí systém raket, které pak dopadnou jinam než na předem stanovený cíl a v tomto ohledu může sloužit jako prostředek protiletecké obrany. Může ale být také nebezpečná vzhledem k tomu, že signál GPS je využíván v komerční letecké dopravě jako jeden z hlavních prostředků pro navigaci, optimalizaci leteckých tras nebo snižování spotřeby paliva.
Kolem Moskvy je rušen signál GPS, stěžují si ruští piloti. Nefunguje jim navigace |
„Nejde o to, že bychom za to Izrael odsuzovali. Rozumíme, jaká je situace,“ uvedl Weeden. Podle něj ale spoofing ohrožuje nejen izraelské civilisty, ale také všechny, kdo v letadlech přelétají přes oblast východního Středomoří.