Berlusconi si mne ruce - radikální reforma prošla. Ilustrační foto.

Berlusconi si mne ruce - radikální reforma prošla. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Italští senátoři schválili radikální změny ústavy

  • 11
Italský senát večer schválil novelu ústavního zákona. Radikální změny, které posilují pozici vlády, navrhl kabinet Silvia Berlusconiho. Opozice se bojí, že to ohrozí jednotu země. Pokud změny schválí Italové v referendu, začnou platit příští rok v dubnu.

"Reforma prospěje skřípajícímu správnímu systému," tvrdil na půdě parlamentu premiér Berlusconi.

Pro největší změny v ústavě od 2. světové války nakonec zvedlo ruku 170 zákonodárců, 132 jich bylo proti. Debata o novele trvala několik měsíců. Berlusconi si od ní slibuje posílení pozice středopravé koaliční vlády.

Hlavními novinkami v ústavě je totiž podstatné zvětšení pravomocí předsedy vlády. Může například odvolávat ministry či navrhnout prezidentovi rozpuštění parlamentu. Prezidenta by novela rovněž připravila o právo jmenovat vládu.

Na druhou stranu zaručuje naprostou samostatnost jednotlivým regionům v oblastech vzdělávání a zdravotnictví. O ty se nejvíce zasazovala vládní Liga severu a její šéf Umberto Bossi. "Nemohl jsem dospat rána," prohlásil po hlasování Bossi.

Opozice se bouří. Namísto o revoluci hovoří o "devoluci". Podle členů nevládních stran bude novela znamenat destabilizaci "jednotné Itálie".

O inovaci ústavy budou ještě Italové hlasovat v referendu. Pokud ji schválí, začne platit po příštích volbách. Ty jihoevropská země plánuje na duben 2006.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video