ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hlasité splachování porušilo lidská práva, ukončil soud dvacetiletý spor

  • 44
Italský nejvyšší soud v lednu rozhodl, že hlasité splachování záchodu je porušením lidských práv. Uzavřel tak téměř dvě desetiletí dlouhou právní bitvu, která odstartovala poté, co si pár z města La Spezia stěžoval, že jim nová toaleta jejich sousedů brání „nesnesitelnými zvuky“ dennodenně ve spánku.

Když se manželé v roce 2003 poprvé obrátili na soud, nečekali, že se záležitost protáhne na téměř dvacet let. Soud La Spezii totiž rozhodl v jejich neprospěch a případ směřoval k odvolacímu tribunálu v Janově.

Ten nařídil vyšetřování, které odhalilo, proč je splachování odvedle tak hlučné. Čtveřice bratrů, která sousední byt vlastní, totiž při rekonstrukci zapustila nádrž na vodu do dvaadvacet centimetrů tlusté zdi, na jejíž druhé straně se nacházelo čelo manželské postele rozzlobeného páru.

Odvolací soud měl pro manžele pochopení. „Zvuk splachování, navíc často používaného v noci, ohrozil kvalitu jejich života a porušil právo na svobodné uplatňování každodenních návyků stanovené Evropskou úmluvou o lidských právech,“ uvedl odvolací soudce.

Bratrům nakázal, aby nádrž na vodu přesunuli a páru zaplatili za každý rok od instalace zařízení v přepočtu dvanáct tisíc korun, což ve chvíli rozhodnutí činilo zhruba 231 tisíc korun. Sourozenci ale s rozhodnutím nesouhlasili a požádali italský nejvyšší soud, aby zasáhl.

Narušení soukromého a rodinného života

Ten dal ale k jejich zklamání odvolacímu soudu za pravdu. „Hluk představuje zásah do práva na respektování soukromého a rodinného života, které je zaručeno článkem osm v Evropské úmluvě o lidských právech,“ prohlásil tribunál podle listu Il Giornale.

Soudce dodal, že zásah splachování do nočního odpočinku sousedů rovněž porušilo jejich právo na zdraví, které občanům zaručuje italská ústava. Bratři tak musí záchod přestěhovat a nařízenou pokutu zaplatit.

Desetiletí trvající spor není v pověstně pomalém soudním systému Itálie nic neobvyklého. Země má nejméně efektivní soudní proces v Evropské unii. Evropská komise v červenci konstatovala, že italským soudům trvá v průměru více než 500 dní, než dosáhnou prvního rozhodnutí v občanských a obchodních sporech. Výsledek prvního odvolání je obvykle po 800 dnech, odvolání k nejvyššímu soudu se protahují asi na 1 300 dní.

I teorie relativity vznikla rychleji, říká novinář

Záchodová kauza je podle italského novináře Massimiliana Parenteho příkladem problému, jenž by měla italská vláda urychleně řešit. „Albert Einstein vyvinul teorii relativity za kratší dobu, než trvalo italským soudům vyřešit spor mezi sousedy,“ napsal v Il Giornu.

„Kdyby byl Franz Kafka dnešním italským občanem, nenapsal by k popsání spravedlnosti v naší zemi knihu nazvanou Proces, ale Záchod. Na úrovni soudů jsme velký, obrovský, gigantický ucpaný záchod,“ dodal.

I na splachování stolice existují normy. Evropa na Ameriku nemá

Italský parlament v září schválil reformu, jejímž cílem je právě urychlení soudních procesů. Nová pravidla jsou dlouho vyjednávaným kompromisem široké vládní koalice premiéra Maria Draghiho a EU jimi také podmiňovala schválení peněz na plán obnovy po pandemii covidu-19.

Změny se nicméně budou týkat procesů s činy spáchanými po 1. lednu 2020. Do konce roku 2024 bude navíc platit přechodné období, kdy budou lhůty pro trvání řízení o něco delší než od roku 2025. 

Přechodné období má mimo jiné umožnit soudům nabrat více soudců a administrativních zaměstnanců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video