Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Symbol Islandu vymírá. Papuchalky zabíjejí tradice i změny klimatu

  19:26
Jeden ze symbolů Islandu vymírá. Populace malých papuchalků řídnou kvůli tradičnímu lovu, ale také sílícím projevům klimatických změn. Ani následující roky podle vědců velké změny nepřinesou. Islanďané se své oblíbené pochoutky jen tak vzdát nehodlají.

Opeřený symbol Islandu vymírá. Papuchalky zabíjí tradice i změny klimatu. | foto: Profimedia.cz

Island platí za zemi ledu a ohně. Většina lidí si představí gejzíry a sopky - třeba tu,  která před čtyřmi lety nadělala velké problémy v letecké dopravě v celé Evropě. Island má však ještě jeden charakteristický znak. Jsou jím malí nenápadní opeřenci – papuchalci bělobradí.

Najdete je na každé druhé pohlednici z Islandu. Mezi Islanďany však jejich maso platí za vyhlášenou pochoutku. Místním nikdy nezáleželo na tom, že jeden exemplář roztomilého opeřence váží horko těžko půl kila. Za zdroj proteinů jim slouží už více než tisíc let. Tomu však může být už brzy konec. Za posledních devět let populace papuchalků na jižním pobřeží Islandu radikálně prořídla. Ochránci přírody hovoří o stovkách tisíc exemplářů za rok, píše server National Geographic.

V letech 2011 a 2012 populace papuchalků poklesla na historicky nejnižší úroveň, což vedlo k zákazu jejich lovu na islandských ostrovech Vestmannaeyjar. Někteří ochránci už tehdy navrhovali, aby byl zákaz rozšířen na celé území Islandu. Vzhledem k tradicím však neuspěli a lovci v roce 2013 spustili kampaň za uvolnění zákona.

„Začali šílet, že tak dlouho nemohli lovit. Je to pochopitelné, je to pro ně tradice a součást kultury. Dlouhodobě je však lov neudržitelný,“ vysvětlil serveru Slate biolog Erpur Hansen, který se dlouhodobě zabývá studiem islandských papuchalků.

Lov papuchalků je na Islandu tradicí.

Lovci měli několik argumentů. Předně tvrdili, že papuchalků je nyní tak málo, že bude velmi obtížné je vůbec ulovit. To mělo mít podle nich za následek, že lov do ptačích společenstev v podstatě nezasáhne, a proto by měl být opět povolen. Na ostrovech Vestmannaeyjar je nyní povolen lov jen pět dní v roce, kdy se počet ulovených papuchalků pohybuje v řádu stovek. Islandský celoroční průměr přitom podle Hansena činí 76 tisíc.

Islandská tradice jako postrach papuchalků

Většina ulovených ptáků je přitom podle Hansena mladší čtyř let. Výsledkem je to , že v populaci stále více chybí mladí jedinci, kteří by měli v následujících letech být hlavní produktivní silou. Hansen tvrdí, že i kvůli tomu se trend v úbytku papuchalků jen tak nezmění. Stačí vyslechnout obyčejné Islanďany, kteří teorie vědců sami potvrzují.

Jedním z nich je i Viggó Jónsson, který provozuje malou firmu pořádající výlety za papuchalky. A když nadejde sezona, rád si pár papuchalku uloví. „Je to moje živobytí. Proč bych s tím měl přestávat? Rybařím, lovím velryby, o tom to je (...) To je ten důvod, proč jsem Islanďanem,“ vysvětluje svůj postoj Jónsson.

Tvrdí, že když si loví svou vlastní potravu, alespoň ví, co jí. „Když Američané jedí hamburger, vlastně ani netuší, co jedí,“ myslí si a dodává, že papuchalek je velmi chutný. „Chutná jako malý plejtvák,“ snaží se přiblížit chuť papuchalka.

Na Islandu se ročně uloví desetitisíce papuchalků.

Budoucnost ptačích kolonií u islandského pobřeží však neohrožují jen sami Islanďané. O slovo se v posledních letech hlásí také projevy klimatických změn. Ty způsobují oteplování oceánů, silnější bouře a okyselování mořské vody.

Vymírají i jiné druhy islandských opeřenců

Následuje nevyhnutelné – v pobřežních oblastech se objevují jiné druhy ryb, případě úplně mizí a papuchalkové přicházejí o přirozenou potravu. Bez globálních opatření proti změnám klimatu se situace změní jen těžko.

Norský ptačí pes

Lovec mořských papoušků

Dobře patrné jsou tyto smutné změny v zátoce Breidafjordur na ostrově Flatey, kde žijí mimo papuchalků také rybáci, opeřenci podobní rackům. Potvrzuje to i Olina Jonsdottir, která zde spolu se svým manželem žije bezmála 50 let. „Byly jich tu tisíce. Člověk je mohl i slyšet. Teď už to tak není, je jich tak málo,“ svěřila se.

Za pravdu jí dává také umělec z Rejkjavíku Ragnar Olafsson. Když sem podle svých slov jezdil jako dítě, nebe v zátoce bylo zaplněné rybáky, kteří okamžitě útočili na kohokoli, kdo se odvážil přiblížit k jejich hnízdům.

„Měl jsem opravdu nahnáno. Nosil jsem najednou dvě i tři čepice,“ popisuje své tehdejší zážitky Olafsson. Nyní však na ostrov jezdí bez čepice, žádný krvavý útok, jaký si mnohokrát zažil v dětství, mu totiž kvůli vymírajícím ptačím populacím nehrozí.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Doba míru je pryč, říká poradce premiéra Pojar

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rušení GPS se vyostřilo. Dvě letadla z Finska do Estonska nedoletěla

29. dubna 2024  14:24,  aktualizováno  19:15

Pobaltské země varovaly, že rušení signálu GPS, ze kterého je obviňováno Rusko, by mohlo způsobit...

Krádeže počítačů a vysílená policie. Paříž už z olympiády polévá studený pot

29. dubna 2024  19:05

Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil, že zahajovací ceremoniál olympijských her na řece...

Těžkooděnec udeřil obuškem muže na Majálesu, policie incident prověřuje

29. dubna 2024  18:43

Policie prověřuje jednání těžkooděnce, který udeřil obuškem muže na sobotním festivalu Majáles v...

Rakety ATACMS spásu samy nepřinesou, Rusy na Ukrajině si ale najdou všude

29. dubna 2024  18:29

Jedna z položek nové mnohamiliardové vojenské pomoci Ukrajině, kterou po měsících průtahů schválil...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...