Džihádističtí krtci. Ofenziva na Mosul odkrývá důmyslnou síť tunelů

  13:29aktualizováno  15:24
Bojovníci Islámského státu v okolí Mosulu vykopali propracovanou síť tunelů a bunkrů. Chodby, které kurdské jednotky objevily ve vesnici Šejch Amir, byly dobře zásobené, nechybělo v nich jídlo, voda ani náboženské knihy. Je možné, že důmyslné tunely se nacházejí i přímo pod Mosulem.

Pešmergové objevili ve městě Badana nedaleko Mosulu tunel vykutaný bojovníky Islámského státu (18. října 2016) | foto: AP

Vstup do tunelů se nachází přímo v jednom z domů v Šejch Amiru, další vchod byl skrytý pod hromadou sutin. Příprava sítě tunelů musela zabrat minimálně několik týdnů. Některé chodby jsou totiž vyztuženy kovovými rámy a nechybí v nich ani osvětlení.

Fotogalerie

Džihádisté tunely zřejmě využívali jako úkryt před nálety, možná je chtěli využít i k tomu, aby překvapili nepřátele. Podzemní místnosti byly velmi dobře zásobené - kromě konzerv s jídlem v nich islamisté uchovávali i oblečení, džbány s vodou nebo náboženské knihy.

Když členové Islámského státu prchali před Kurdy, zanechali v tunelech i některé dokumenty, jako například seznam příkazů, jak se připravit na obléhání. Dvanáct instrukcí přikazuje například zásobit se jídlem na alespoň jeden měsíc či zajistit dostatek solárních článků k nabíjení elektroniky.

Kurdské jednotky vesnici Šejch Amir dobyly minulé pondělí, v den začátku bitvy o Mosul (více o ní čtěte zde). O den později vesnici předaly iráckým speciálním jednotkám, které se z ní chystají na Mosul zaútočit z východu. Podobné podzemní chodby objevili pešmergové například ve vesnicích Bartila či Badana. V některých z nich byly nastraženy výbušniny.

Irák o tureckou pomoc nestojí

Irák trvá na tom, že Turecko se ofenzivy v Mosulu nezúčastní. Mezi oběma zeměmi se v minulých dnech prohloubily spory kvůli přítomnosti tureckých vojáků na základně u Mosulu a výrokům tureckých politiků.

Prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Turecko nebude v případě bojů v Iráku divákem, ale aktivně se zapojí. To však velitelství irácké armády odmítlo.

Premiér Binali Yildirim podle pondělního tureckého tisku řekl, že Turecko do operací v Mosulu nenasadí pozemní armádu. Země se podle něj připojí k leteckým silám.

To, že se takto propracovaná síť tunelů nachází i v malých vesnicích, může podle magazínu Time znamenat, že se islamisté v Mosulu skrývají v ještě důmyslnějších podzemních bunkrech. To by pro kurdské i irácké jednotky znamenalo značnou komplikaci. Zranění iráčtí vojáci totiž vypověděli, že je v pátek překvapili bojovníci IS, kteří se z tunelů zničehonic vynořili a zaútočili na ně.

Islámský stát ztrácí v Sindžáru i Kirkúku

Boje v okolí Mosulu pokračují už druhý týden. Irácké speciální jednotky nyní ostřelují pozice radikálů z IS u města Bartalla, vzdáleného asi 15 kilometrů východně od Mosulu. Podle iráckého generála Hajdara Ubajdího speciální jednotky z Bartally, již armáda dobyla minulý týden, postupují do okolních vesnic, ale narážejí na bomby rozmístěné na silnicích a na palbu radikálů.

Kurdským jednotkám se podařilo zastavit útok islamistů v severoiráckém Sindžáru. Irácké úřady také oznámily, že se podařilo porazit radikály v kurdském Kirkúku. IS na obou místech rozpoutal boje, aby odčerpal irácké vojáky a jejich kurdské spojence z hlavní mosulské fronty.

IS ve svém prohlášení zveřejněném na internetu oznámil, že zaútočil na pozice kurských pešmergů u západního vjezdu do Sindžáru. Místní starosta Mahma Xelil přiznal, že to byl nejprudší úder na město od roku 2014, kdy IS začal zabírat sever Iráku. Radikálové tehdy v Sindžáru pozabíjeli muže, unesli děti a z žen nadělali otrokyně. Kurdové oblast vybojovali zpět před rokem.

Křišťálová Lupa 2016

Podle Xelila v dvouhodinovém boji padlo 15 členů IS a Kurdové zničili mnoho jejich automobilů. Mezi pešmergy jsou dva ranění.

V pátek IS rozpoutal útoky v kurdském městě Kirkúk, které leží asi 170 kilometrů od Mosulu. Guvernér stejnojmenné provincie v pondělí oznámil, že irácké jednotky s útočníky skoncovaly a že v bojích padlo 74 radikálů.

„Skončilo to a život se vrátil do normálu,“ řekl guvernér Nadžmaddín Kárín. Velitel útočníků byl podle něj zatčen a při výslechu přiznal, že do operace v Kirkúku IS nasadil stovku lidí ze spících buněk této organizace.

Iráčané rovněž vyšetřují incident z minulého pátku, při němž byla při náletu zasažena ženská část mešity a v ní zemřela asi desítka civilistů. Stalo se to v Dakúku, který leží v blízkosti Kirkúku. Nad Irákem létají jenom letadla mezinárodní koalice, která poskytuje irácké armádě podporu v boji, nebo iráckého letectva. Mluvčí americké armády John Dorrian řekl, že koalice si je jistá, že její letadla na civilisty v Dakúku neútočila.

Irácké a kurdské síly útočí severně od Mosulu:

Rozložení sil v okolí Mosulu:

24.října 2016 v 12:00, příspěvek archivován: 24.října 2016 v 13:44

Who controls what in #Mosul https://t.co/jaGlHwqco3 https://t.co/W3qhk9WgUi

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Afghánec útočil v azylovém centru u českých hranic, při útěku zabil farmáře

Jednoho mrtvého a jednoho těžce zraněného si v pondělí vyžádal konflikt v hornorakouské obci Wullowitz u českých...

Jaderná hrozba. Válka mezi Indií a Pákistánem by zabila 125 milionů lidí

Jaderná válka mezi Indií a Pákistánem by během jediného týdne vedla k úmrtí až 125 milionů lidí a ohrozila život...

Premium

KOMENTÁŘ: Namísto Trumpa nakonec demokraté odstřelí svého kandidáta

Republikán Donald Trump prý znevážil úřad amerického prezidenta, tvrdí demokraté a volají po jeho odvolání. Pokolikáté...

Najdete na iDNES.cz