PŘEHLEDNĚ: Islamisté čelí drtivé přesile, bez boje však Mosul nedají

  20:22aktualizováno  20:22
Desítky tisíc vojáků zahájily klíčovou bitvu o Mosul. Baštu Islámského státu střeží už jen hrstka ozbrojenců, ti se však na střet důkladně připravili a hodlají bojovat do posledního náboje. Co Iráčany ve městě potká a proč je vlastně Mosul tak důležitý? Redakce iDNES.cz mapuje situaci prostřednictvím otázek a odpovědí.

Na IS v Mosulu se ženou desetitisíce vojáků (17. října 2016) | foto: Reuters

1Kdo vyrazil do boje o Mosul a jaký je poměr sil?

Stoupence teroristického hnutí Islámský stát (IS) se z Mosulu snaží vypudit především až 30 tisíc iráckých vojáků. Velká část z nich prošla výcvikem v režii amerických instruktorů, asi tři tisíce vojáků vycvičili Turci.

Útok na Mosul začal. Islámský stát nemá kam ustoupit, tvrdí experti

Irácká armáda má k dispozici i západní techniku, mimo jiné i stroje z Česka. Do Bagdádu v minulých letech putovala třeba obrněná vozidla BVP-1, stovka tanků T-72 nebo 12 bitevníků L-159 z Vodochod (psali jsme o tom zde). Není však jasné, jak velkou část arzenálu rozmístila právě kolem Mosulu.

Mosul je metropolí severoiráckého guvernorátu Ninive, který ze severu a východu obklopuje autonomní Irácký Kurdistán. Není tedy překvapením, že se do bitvy zapojili také tisíce pešmergů - členů kurdských milic, které coby neoficiální armáda podléhají prezidentovi kurdské autonomie.

Pešmergové se aktuálně soustředí na osvobozování vesnic rozesetých kolem Mosulu, do samotného města zřejmě z etnických důvodů nevtrhnou. Obývají ho totiž převážně sunnitští Arabové, kteří své kurdské sousedy ani před vypuknutím války v Iráku neměli příliš v oblibě (více se dočtete zde).

Bitva o Mosul vypukla v pondělí:

Bojů se na straně Bagdádu účastní i další ozbrojenci z okolí, například jezídi nebo militanti z řad vlivného sunnitského kmene Šammár. Na úder se už řadu měsíců tajně připravují také američtí mariňáci, expediční jednotka námořní pěchoty o sobě v březnu dala nechtěně vědět smrtí jednoho z mužů.

Celkový poměr sil hovoří jednoznačně: Irácká armáda hlásí, že teroristům z Islámského státu se celkem postaví 80 tisíc bojovníků. Číslo může být značně nadsazené, početní převaha je však nesporná. Koncem července bylo v Mosulu podle agentury UPI na deset tisíc džihádistů, nyní má IS ve městě tři až osm tisíc ozbrojených stoupenců, odhaduje americká armáda.

2IS tedy čelí drtivé přesile. Proč není už dávno poražený?

IS si v prvních měsících svého tažení Irákem dokázal poradit i s mnohem drtivější přesilou. Když se na jaře 2014 přihlásil o slovo v Mosulu, bylo džihádistů podle deníku The Guardian pouhých 800. Město tehdy střežilo na 30 tisíc iráckých vojáků, kteří však bez jediného výstřelu utekli a nechali na základnách i své zbraně. Důvodem byl špatný výcvik i vybavení, ale také neochota položit život za vládu tehdejšího premiéra Málikího.

Dnešní vojáci jsou k boji odhodlanější, ale džihádisté měli víc než dva roky na to, aby celý Mosul proměnili v pevnost. Metropole je protkána nepřehlednou sítí tunelů.

Fotogalerie

Ozbrojenci se tak mohou vojákům nečekaně objevit přímo za zády - na místě, o němž si Iráčané mysleli, že už je pod jejich kontrolou.

Tunely ústí v pouličních kanálech i ve sklepích rodinných domů. Některé jsou zaminované, aby džihádisté vojákům zkomplikovali průzkum.

„V podstatě kolem sebe vybudovali peklo na Zemi,“ řekl novinářům plukovník John Dorrian, mluvčí amerických sil v Iráku. Skutečné peklo začal Mosul připomínat ve chvíli, kdy stoupenci IS zapálili ropu v zákopech kolem města, které v uplynulých měsících vyhloubili a naplnili. Hustý kouř znemožňuje letecké údery i ostřelování. Kdykoli se z něj navíc může vynořit auto napěchované výbušninami se sebevražedným atentátníkem.

Islamisté už z Mosulu nemají kam ustoupit, jsou tedy pravděpodobně odhodlaní bojovat až do posledního náboje. Klíčové ulice přehradili betonovými zátarasy a neváhají se schovávat za lidské štíty. Pokud chtějí iráčtí velitelé brát ohled na civilisty, přibývá jim tedy zásadní starost, kterou však džihádisté při střelbě ani explozích nemají.

3Proč všem stranám tolik záleží právě na Mosulu?

Americký ministr obrany Ashton Carter nazval zahájení operace za osvobození Mosulu „rozhodujícím momentem kampaně“, která zasadí islamistům poslední drtivý úder. Silnými slovy nešetřil ani irácký premiér Hajdar Abádí, který bitvu ve státní televizi uvedl slovy: „Vítězná hodina odbila“.

Islámský stát

Mosul je hned po Bagdádu největším městem celého Iráku, před vypuknutím bojů ho obývaly téměř tři miliony lidí. Po celá staletí byl proslulý jako významné centrum mezinárodního obchodu. Rozkládá se nedaleko hranic se Sýrií, Tureckem i Íránem. Někdejší obchodní stezky teď slouží dodávkám zbraní, munice a zásob pro džihádisty.

Ten, kdo má pod kontrolou Mosul, navíc může vydělávat miliony dolarů z ropných polí a četných rafinerií. Na „černém zlatu“ podle CNN aktuálně profituje právě IS, který ropu tajně - a nelegálně - prodává do sousedních zemí.

Nelze pominout ani symbolický význam, který Mosulu přikládají samotní džihádisté. Právě ve zdejší mešitě jejich vůdce Abú Bakr Bagdádí ohlásil vznik chalífátu a postavil se do jeho čela.

Od června 2014 platí metropole na řece Tigris za hlavní baštu islamistů v Iráku. Její význam ještě posílil, když syrské letectvo a Rusové začali bombardovat město Rakká. Elity Islámského státu ve velkém prchaly právě do Mosulu, neboť v Iráku ruské nálety nehrozí.

4Jak bitvu prožívá civilní obyvatelstvo?

Podle odhadů irácké armády zůstává v Mosulu dodnes asi 1,5 milionu civilistů. Přesný počet však nikdo nezná - je pravděpodobné, že se tam v posledních měsících stáhli „do bezpečí“ obyvatelé okolních měst, o která se právě bojovalo.

Irácká armáda před dvěma týdny zahájila vysílání rozhlasové stanice, která lidem v Mosulu radí, jak se z města dostat. Utéct z Mosulu není snadné, džihádisté si lidské štíty odejít nenechají. Útěk z města ostatně svým občanům v posledních dnech neradí ani vláda. Podle premiéra mají zůstat doma, nevycházet na ulici a vyhnout se důležitým čtvrtím.

Nad městem pak krouží stroje iráckého letectva, které do ulic shazují letáky s instrukcemi. Lidé podle nich například nemají nechávat v domech plynové bomby a mají mít po ruce vlhké oblečení pro případ výbuchů a požárů.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky upozorňuje, že bitva o Mosul může vést k obrovské humanitární krizi s milionem uprchlíků.

Humanitární organizace s vypětím sil budují nové běženecké tábory, mohou však hostit řádově jen desítky tisíc lidí. „Nemáme místo, mléko pro děti ani pleny. Vydání každé láhve vody musí schvalovat Ženeva,“ kritizoval v deníku Washington Post ředitel tábora Rizgard Ubaid neschopnost mezinárodních organizací reagovat na aktuální problémy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Turek pobodal ženu před očima její dcery. V zemi si lidé přejí konec násilí

Ženy v Ankaře protestovaly proti zvyšujícímu se počtu obětí násilí ze strany...

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém se osmatřicetiletá Emine Bulutová drží za zkrvavený krk a volá, že...

Na summitu Trump s Johnsonem slibují velké věci, v ulicích zuří nepokoje

Britský premiér Boris Johnson (vlevo) a americký prezident Donald Trump na...

Summit skupiny G7 ve francouzském Biarritzu pokračoval nedělním setkáním vrcholných představitelů USA a Velké Británie....

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK MONTÁŽE A OBSLUHY STROJŮ DO KMENE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz