PŘEHLEDNĚ: Islamisté čelí drtivé přesile, bez boje však Mosul nedají

  20:22aktualizováno  20:22
Desítky tisíc vojáků zahájily klíčovou bitvu o Mosul. Baštu Islámského státu střeží už jen hrstka ozbrojenců, ti se však na střet důkladně připravili a hodlají bojovat do posledního náboje. Co Iráčany ve městě potká a proč je vlastně Mosul tak důležitý? Redakce iDNES.cz mapuje situaci prostřednictvím otázek a odpovědí.

Na IS v Mosulu se ženou desetitisíce vojáků (17. října 2016) | foto: Reuters

1Kdo vyrazil do boje o Mosul a jaký je poměr sil?

Stoupence teroristického hnutí Islámský stát (IS) se z Mosulu snaží vypudit především až 30 tisíc iráckých vojáků. Velká část z nich prošla výcvikem v režii amerických instruktorů, asi tři tisíce vojáků vycvičili Turci.

Útok na Mosul začal. Islámský stát nemá kam ustoupit, tvrdí experti

Irácká armáda má k dispozici i západní techniku, mimo jiné i stroje z Česka. Do Bagdádu v minulých letech putovala třeba obrněná vozidla BVP-1, stovka tanků T-72 nebo 12 bitevníků L-159 z Vodochod (psali jsme o tom zde). Není však jasné, jak velkou část arzenálu rozmístila právě kolem Mosulu.

Mosul je metropolí severoiráckého guvernorátu Ninive, který ze severu a východu obklopuje autonomní Irácký Kurdistán. Není tedy překvapením, že se do bitvy zapojili také tisíce pešmergů - členů kurdských milic, které coby neoficiální armáda podléhají prezidentovi kurdské autonomie.

Pešmergové se aktuálně soustředí na osvobozování vesnic rozesetých kolem Mosulu, do samotného města zřejmě z etnických důvodů nevtrhnou. Obývají ho totiž převážně sunnitští Arabové, kteří své kurdské sousedy ani před vypuknutím války v Iráku neměli příliš v oblibě (více se dočtete zde).

Bitva o Mosul vypukla v pondělí:

Bojů se na straně Bagdádu účastní i další ozbrojenci z okolí, například jezídi nebo militanti z řad vlivného sunnitského kmene Šammár. Na úder se už řadu měsíců tajně připravují také američtí mariňáci, expediční jednotka námořní pěchoty o sobě v březnu dala nechtěně vědět smrtí jednoho z mužů.

Celkový poměr sil hovoří jednoznačně: Irácká armáda hlásí, že teroristům z Islámského státu se celkem postaví 80 tisíc bojovníků. Číslo může být značně nadsazené, početní převaha je však nesporná. Koncem července bylo v Mosulu podle agentury UPI na deset tisíc džihádistů, nyní má IS ve městě tři až osm tisíc ozbrojených stoupenců, odhaduje americká armáda.

2IS tedy čelí drtivé přesile. Proč není už dávno poražený?

IS si v prvních měsících svého tažení Irákem dokázal poradit i s mnohem drtivější přesilou. Když se na jaře 2014 přihlásil o slovo v Mosulu, bylo džihádistů podle deníku The Guardian pouhých 800. Město tehdy střežilo na 30 tisíc iráckých vojáků, kteří však bez jediného výstřelu utekli a nechali na základnách i své zbraně. Důvodem byl špatný výcvik i vybavení, ale také neochota položit život za vládu tehdejšího premiéra Málikího.

Dnešní vojáci jsou k boji odhodlanější, ale džihádisté měli víc než dva roky na to, aby celý Mosul proměnili v pevnost. Metropole je protkána nepřehlednou sítí tunelů.

Fotogalerie

Ozbrojenci se tak mohou vojákům nečekaně objevit přímo za zády - na místě, o němž si Iráčané mysleli, že už je pod jejich kontrolou.

Tunely ústí v pouličních kanálech i ve sklepích rodinných domů. Některé jsou zaminované, aby džihádisté vojákům zkomplikovali průzkum.

„V podstatě kolem sebe vybudovali peklo na Zemi,“ řekl novinářům plukovník John Dorrian, mluvčí amerických sil v Iráku. Skutečné peklo začal Mosul připomínat ve chvíli, kdy stoupenci IS zapálili ropu v zákopech kolem města, které v uplynulých měsících vyhloubili a naplnili. Hustý kouř znemožňuje letecké údery i ostřelování. Kdykoli se z něj navíc může vynořit auto napěchované výbušninami se sebevražedným atentátníkem.

Islamisté už z Mosulu nemají kam ustoupit, jsou tedy pravděpodobně odhodlaní bojovat až do posledního náboje. Klíčové ulice přehradili betonovými zátarasy a neváhají se schovávat za lidské štíty. Pokud chtějí iráčtí velitelé brát ohled na civilisty, přibývá jim tedy zásadní starost, kterou však džihádisté při střelbě ani explozích nemají.

3Proč všem stranám tolik záleží právě na Mosulu?

Americký ministr obrany Ashton Carter nazval zahájení operace za osvobození Mosulu „rozhodujícím momentem kampaně“, která zasadí islamistům poslední drtivý úder. Silnými slovy nešetřil ani irácký premiér Hajdar Abádí, který bitvu ve státní televizi uvedl slovy: „Vítězná hodina odbila“.

Islámský stát

Mosul je hned po Bagdádu největším městem celého Iráku, před vypuknutím bojů ho obývaly téměř tři miliony lidí. Po celá staletí byl proslulý jako významné centrum mezinárodního obchodu. Rozkládá se nedaleko hranic se Sýrií, Tureckem i Íránem. Někdejší obchodní stezky teď slouží dodávkám zbraní, munice a zásob pro džihádisty.

Ten, kdo má pod kontrolou Mosul, navíc může vydělávat miliony dolarů z ropných polí a četných rafinerií. Na „černém zlatu“ podle CNN aktuálně profituje právě IS, který ropu tajně - a nelegálně - prodává do sousedních zemí.

Nelze pominout ani symbolický význam, který Mosulu přikládají samotní džihádisté. Právě ve zdejší mešitě jejich vůdce Abú Bakr Bagdádí ohlásil vznik chalífátu a postavil se do jeho čela.

Od června 2014 platí metropole na řece Tigris za hlavní baštu islamistů v Iráku. Její význam ještě posílil, když syrské letectvo a Rusové začali bombardovat město Rakká. Elity Islámského státu ve velkém prchaly právě do Mosulu, neboť v Iráku ruské nálety nehrozí.

4Jak bitvu prožívá civilní obyvatelstvo?

Podle odhadů irácké armády zůstává v Mosulu dodnes asi 1,5 milionu civilistů. Přesný počet však nikdo nezná - je pravděpodobné, že se tam v posledních měsících stáhli „do bezpečí“ obyvatelé okolních měst, o která se právě bojovalo.

Irácká armáda před dvěma týdny zahájila vysílání rozhlasové stanice, která lidem v Mosulu radí, jak se z města dostat. Utéct z Mosulu není snadné, džihádisté si lidské štíty odejít nenechají. Útěk z města ostatně svým občanům v posledních dnech neradí ani vláda. Podle premiéra mají zůstat doma, nevycházet na ulici a vyhnout se důležitým čtvrtím.

Nad městem pak krouží stroje iráckého letectva, které do ulic shazují letáky s instrukcemi. Lidé podle nich například nemají nechávat v domech plynové bomby a mají mít po ruce vlhké oblečení pro případ výbuchů a požárů.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky upozorňuje, že bitva o Mosul může vést k obrovské humanitární krizi s milionem uprchlíků.

Humanitární organizace s vypětím sil budují nové běženecké tábory, mohou však hostit řádově jen desítky tisíc lidí. „Nemáme místo, mléko pro děti ani pleny. Vydání každé láhve vody musí schvalovat Ženeva,“ kritizoval v deníku Washington Post ředitel tábora Rizgard Ubaid neschopnost mezinárodních organizací reagovat na aktuální problémy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Saúdská Arábie obvinila Írán ze čtvrtečního útoku na tankery v Ománském zálivu

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Saúdská Arábie se připojila k USA a Británii v obvinění Íránu ze čtvrtečního útoku na dva tankery v Ománském zálivu....

V Argentině a Uruguay je přes čtyřicet milionů lidí bez proudu

Výpadek elektřiny zasáhl i mezinárodní letiště v Caracasu. (25. 3. 2019)

Argentina a Uruguay se kvůli rozsáhlému selhání elektrické sítě ocitly úplně bez proudu. Takto masivní výpadek podle...

Střídání stráží: Čaputová symbolicky převzala sídlo slovenského prezidenta

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (vlevo) přebírá Prezidentský palác...

Necelé tři hodiny po složení slibu převzala nová prezidentka symbolicky Grassalkovichův palác v centru Bratislavy,...

Najdete na iDNES.cz