Íránské protesty zeslábly, ale nekončí. Připomněly si 40 dní od prvních poprav

  • 0
Protivládní protesty v Íránu neutichají. Nové demonstrace se v noci na pátek konaly v metropoli Teheránu, Mašhadu i v oblastech obývaných Kurdy. Aktivisté vyzvali k protestu po čtyřicetidenním smutku za popravené demonstranty. Nepokoje otřásají Íránem už pět měsíců, od smrti mladé Mahsá Amíníové. Íránku policie zatkla za to, že měla špatně nasazený hidžáb.

Očití svědci hlásili násilné demonstrace v kurdských městech Sanandadž a Korve, kde protestující postavili barikády a zapalovali odpadkové koše. Bezpečnostní síly reagovaly varovnými výstřely. Několik mladíků bylo podle svědků odvlečeno do policejních vozů.

Na sociálních sítích se objevila videa s protesty v Teheránu, Araku, Isfahánu, Izehu či Karadži. Ulicemi opět pochodovalo mnoho žen. Právě ty jsou hybnou silou těchto demonstrací a na protivládních akcích jsou nyní vidět mnohem víc než dřív.

Uznejte chybu, dokud je čas. Vládě Íránu spílá exprezident i Chameneího sestra

V Teheránu bylo také slyšet výkřiky „Smrt diktátorovi“ či „Žena, život, svoboda“. Protesty se odehrály v několika čtvrtích hlavního města, centrum však zůstalo klidné.

Ve čtyřicátý den od popravy Mohammada Mehdiho Karamího a Sejeda Mohammada Hosseiního vyšli Íránci do ulic třeba v Isfahánu:

Vlna nepokojů Írán zasáhla po smrti dvaadvacetileté Mahsá Amíníové z 16. září loňského roku. Dívka kurdského původu zemřela poté, co ji zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům. Podle policie Amíníovou zradilo srdce, její rodina to však odmítá.

Kvůli protestům, které pak zasáhly celou zemi, se politické vedení Íránu dostalo pod nebývalý tlak a do nejhlubší krize za poslední desítky let. Zabito bylo už přes 500 demonstrantů, zhruba 20 tisíc dalších skončilo ve vězení a mnohým z nich hrozí dlouhé tresty nebo dokonce i trest nejvyšší.

Právě po popravě čtyř protestujících protivládní akce v minulých týdnech polevily. Mnoho žen teď svůj protest vyjadřuje ignorováním povinnosti nosit šátek. Prezident Ebrahím Raísí nedávno prohlásil protesty za ukončené. Teherán také bez dalších důkazů prohlašoval, že za nepokoji stojí Západ.

Íránskou učitelku údajně vyhodili z práce za video se zpívajícími dětmi:

„PR amnestie“

Krátce před 44. výročím íránské islámské revoluce z 11. února se na svobodu dostala část zatčených demonstrantů a politických vězňů. Mezi nimi třeba známý íránský režisér Mohammad Rasúlof, kterého za „ohrožování veřejného pořádku“ zatkli už loni v červenci. Pořádek ohrožoval apelem proti násilí.

Úřady neposkytly seznam propuštěných, uvádí Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) s tím, že se fotky několika z nich objevily o dva dny později v deníku Etemad. Ten uvedl, že z vazby vyšlo na čtyři sta lidí a že úřady zkoumají i další případy. Náhlá benevolence Teheránu se váže na amnestii, kterou 5. února vyhlásil nejvyšší duchovní vůdce Íránu, ajatolláh Alí Chameneí.

Některé vězně nechal propustit, jiným snížil tresty. Podle lidskoprávních organizací byl však jeho krok spíš „marketing“. „Ten takzvaný pardon není nic jiného než nestoudný PR trik, který ukazuje, jak naprosto svévolná je podstata justice v islámské republice, kde se zatčení i propuštění dělají z rozmaru státu,“ kritizuje výkonný ředitel Centra pro lidská práva v Íránu Hadi Ghaemi.

Podle jiných jde o nenápadné „znamení změny“ a ústupek režimu vůči neutuchajícím nepokojům. „Toto je výdobytek protestního hnutí. Vláda by jen tak vězně nepropustila. Hrají v oslabení,“ míní íránský novinář a politický aktivista Taghi Rahmani, který po několika pobytech ve vězení emigroval do Francie. RFE/RL ovšem připomíná, že většina zadržených je stále ve vězení a režim dál zatýká své oponenty.

Ženu vyloučili ze shromáždění inženýrů kvůli šátku. Tak ho rovnou zahodila a odešla středem. Lidé v publiku jí tleskali:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video