Ali B. z Iráku, po němž pátrá německá policie kvůli vraždě čtrnáctileté dívky. | foto: AP

V Iráku zadrželi podezřelého z vraždy německé dívky. Dopadli ho Kurdové

  • 232
Na severu Iráku zadrželi podezřelého ze znásilnění a vraždy čtrnáctileté dívky z německé Mohuče. Oznámil to německý ministr vnitra Horst Seehofer. Zatím není jasné, jestli bude dvacetiletý Ali Bašár vydán zpět do Německa.

Podezřelého Aliho Bašára zadržely kurdské jednotky v noci na pátek na severu Iráku, uvedl podle deníku Die Welt Seehofer při setkání ministrů vnitra. Co bude následovat, není zřejmé. 

Německo nemá s Irákem smlouvu o extradici. Ve výjimečných případech však vydání občana možné je, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí. „Proces vydání bude nyní probíhat na základě mezinárodních pravidel,“ uvedl Seehofer.

Čtrnáctiletá Susanna F. z Mohuče se podle stanice Deutsche Welle 22. května nevrátila z večeře s přáteli v nedalekém Wiesbadenu. Mezi nimi měl být i její přítel Bašár. 

Tělo znásilněné a uškrcené dívky se našlo ve středu v těžko přístupném terénu u železniční trati, podle policie jinde, než kde ve skutečnosti zemřela. 

Bašár z ubytovny uprchl jen krátce před tím. Z Düsseldorfu odletěl do tureckého Istanbulu a odtamtud pak do Irbílu v Iráku. Podle serveru Tagesschau přitom cestoval legálně a v té době jeho jméno ještě na letištích nevzbudilo pozornost. Stanice Deutsche Welle však upozorňuje, že rodina odletěla s padělanými pasy.

V souvislosti s případem německá policie zatkla pětatřicetiletého tureckého Kurda, který stejně jako Bašár žije na ubytovně ve Wiesbadenu. Po výslechu jej však propustila.

Bašár, který do Německa s rodiči a pěti sourozenci přijel v říjnu 2015, žil v zemi zřejmě celý rok, aniž by požádal o azyl. To se stalo až v září 2016, kdy uvedl, že by mu ve vlasti hrozilo nebezpečí od tamních Kurdů. Členové teroristické Kurdské strany pracujících (PKK) mu tam údajně vyhrožovali smrtí, píše německý server Focus. Podle toho byla žádost o azyl v prosinci 2016 zamítnuta, proti čemuž rodina počátkem nového roku podala stížnost.

Politici varují před populismem, AfD svolává demonstrace

Židovskou komunitou v Mohuči, do které dívka patřila, vražda otřásla. „Jsem šokovaný, smutný a zděšený, jak jen člověk může být,“ uvedl pro server Juedische Allgemeine weekly rabín Aharon Ran Vernikovsky. Dodal, že Susannině dívce nabízí veškerou pomoc.

Případ vyvolal ostrou debatu i na německé politické scéně. Řada politiků varovala před populismem a paušálním obviňováním migrantů, podle dalších případ vyvolal pochybnosti o práci německých úřadů.

„Jsme všichni hluboce zasaženi tímto odpudivým činem,“ uvedl Volker Bouffier, premiér spolkové země Hesensko, ve kterém Wiesbaden leží. Vyjádřil pochopení pro pobouření, které čin vyvolal, populismus podle něj ale nyní ničemu nepomůže. Podle předsedy liberální strany FDP Christiana Lindnera vyvolává případ řadu otázek, mimo jiné tu, jak mohla irácká rodina Německo vůbec opustit.

„Susanna je další obětí pokrytecké a egoistické vítací politiky spolkové kancléřky Angely Merkelové,“ uvedla na Twitteru politička protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová.

AfD uspořádá v sobotu v Mohuči demonstraci proti imigraci pod heslem „Dost! Konečně vyvodit důsledky“. Další podobná demonstrace by se měla uskutečnit i v neděli. V oba dny se budou v Mohuči konat také demonstrace proti rasismu a nenávisti.

Německá policie pátrala po Iráčanovi kvůli vraždě čtrnáctileté dívky:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video