Irák a Sýrii pojí podezřelé obchody

  • 8
Ačkoli Sýrie předsedá Radě bezpečnosti OSN, čelí obvinění, že porušuje mezinárodní embargo týkající se Iráku. Obě země pojí podezřelé společné firmy, které zřejmě maskují dodávky zbraní z východní Evropy včetně České republiky. Obvinění se objevilo v izraelském listu Haarec. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyloučilo možnost legálních dodávek českých zbraní ze Sýrie do Iráku.

Mezi zbraněmi jsou česká protiletadlová děla, ruské vojenské nákladní vozy, náhradní díly pro tanky T-72 a renovované motory tanků T-55 z Bulharska a Běloruska i motory k letadlům MiG-29 prodávané Ukrajinou.

České ministerstvo zahraničí už před časem jakoukoli spojitost s podobnými obchody a dodávkami zbraní pro Irák odmítlo.

Mezi lidmi zapojenými do obchodů, které podle Haarecu osobně schvaluje syrský prezident Bašár Asad, je syn ministra obrany Mustafy Tlase Firás, který se také podílí na nákupu irácké ropy.

Ministerstvo průmyslu a obchodu neudělilo pro vývoz zbraní do Sýrie za poslední dva a půl roku žádnou licenci. "Legálně přeprodej jakéhokoli českého materiálu ze Sýrie do Iráku není možný," uvedla mluvčí úřadu Anna Stárková.

"Jestli je to pravda, tak samozřejmě nemohu vyloučit, že se pašují zbraně české výroby po celém světě. Tomu není možné zabránit," podotkla Stárková.

Maskované obchody znamenají změnu
Izraelské a americké zdroje se shodují, že jsou-li irácko-syrské vztahy na úrovni maskovaných zbrojních obchodů, dá se předpokládat, že mezi nimi existuje i jiná vojenská spolupráce.

"Znamená to významnou strategickou změnu pro celou oblast," podotýká izraelský list.

Spolupráce při pozemní přepravě zbraní mezi Sýrií a Irákem je údajně vzájemná. Vzniklo několik irácko-syrských obchodních společností. Irák také nejméně jednou zprostředkoval převoz zbraní pro Sýrii z Íránu.

Bagdád reaguje na hrozby USA
USA stále častěji hovoří o svržení iráckého prezidenta Saddáma Husajna. "Bagdád na hrozby reaguje modernizací výzbroje a doplňováním náhradních dílů," komentuje vývoj ve vzájemných vztazích Haarec.

Američané obviňují Irák, že se snaží vyvíjet zbraně hromadného ničení. Navíc režim Saddáma Husajna od prosince roku 1998 odmítá vpustit do země mezinárodní zbrojní inspektory, což Američané považují za další důvod k vojenské operaci.

Irák a Sýrii sleduje Mossad
Hlavní izraelská zpravodajská služba Mossad na konci června varovala NATO před ohrožením, které představují zbrojní programy Íránu, Iráku, Sýrie a Libye.

Mossad má údajně k dispozici "dílčí důkazy", že se Irák znovu pustil do výroby plynu VX a možná i bacilu sněti slezinné. Pozorně také sleduje i pokusy Sýrie o nákup severokorejských raket typu SCUD-B a SCUD-C a o výrobu plynu sarin a VX. - více

Obě země spojil už The Guardian
Britský list The Guardian už na konci dubna napsal, že v únoru dorazila do Sýrie z Česka zásilka protileteckých zbraní, určených Iráku, což obě země popřely.

Proti článku se ohradila i tuzemská diplomacie. Česká republika prostřednictvím ambasády v Londýně požádala, aby vedení listu informace dále nešířilo. - více

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video