Alí (označen červeně) se dokázal dostat z popraviště islamistů. Předstíral mrtvého. | foto: Human Right Watch

Irácký voják přežil popravu rukou islamistů, předstíral mrtvého

  • 107
Lidskoprávní organizace už v polovině června informovaly o hromadných popravách zajatých vládních vojáků v iráckém Tikrítu. Jednomu ze zajatců se však podařilo uniknout ze spárů islamistů, když na popravišti předstíral mrtvého. Se svým příběhem se nyní svěřil organizaci Human Right Watch.

Hromadné popravy se v Tikrítu podle Human Right Watch (HRW) odehrály od 11. do 14. června. Jen v tomto období islamisté zabili asi 190 vládních vojáků. 23letý Ali byl jediným zadrženým, který si dokázal zachránit život. 

Boje v Iráku

Islamisté ho chytili 12. června, když se snažil spolu s tisíci dalšími bojovníky opustit vojenskou základnu v Tikrítu. Přátelé mu radili, aby se zbavil své uniformy a oblékl se jako civilista. Poslechl, ale nebylo mu to nic platné.

Alí se pracovníkům HRW svěřil, že ho islamisté spolu s ostatními vězni drželi ve velkých dopravních kontejnerech nedaleko paláce bývalého diktátora Saddáma Husajna. Ve skupinkách po deseti lidech je pak islamisté vyvedli ven.

Vyrovnali je do řady a začali do nich střílet. Alího jako zázrakem nezasáhla žádná kulka. On však i přesto padl na zem a předstíral svou smrt. Čekal na „výstřel jistoty“, kterým by se islamisté ubezpečili, že jsou všichni vězni mrtví.

Ten však nepřišel a Alí tak ležel mnoho hodin bez jediného pohnutí, píše server The Independent. Vyhlížel blížící se noc. Když přišla, islamisté už byli daleko od popraviště a Alí se rozhodl pod rouškou tmy utéct. Poté se několik dní ukrýval v rákosí u řeky Tigris. Pak vyhledal pracovníky HRW, kteří ho převezli do bezpečí mimo regiony ovládané Islámským státem (IS).

Bilance mrtvých vojáků z Tikrítu narostla

O masakrech vládních vojáku informovala HRW v polovině června. „Fotografie a satelitní snímky Tikrítu nám poskytly dostatečně silné důkazy, že se zde odehrál otřesný válečný zločin, který je potřeba prošetřit,“ sdělil Peter Bouckaert z HRW (kompletní zprávu o popravách najdete zde).

Radikální sunnité už 12. června ohlásili, že popravili 1 700 šíitských vojáků. O dva dny později na webových stránkách zveřejnili fotografie popravených. 22. června pak irácká armáda uvedla, že s kulkou v hlavě skončilo v Tikrítu 175 členů členů irácké armády (analýzu obrazových materiálů najdete zde).

Bilance je však mnohem horší. Alí totiž pracovníkům HRW pomohl lokalizovat další tři popraviště. V Tikrítu tak při popravách podle nové analýzy zemřelo 560 až 770 lidí. Na fotografiích a videozáznamech je patrné, jak maskovaní bojovníci IS nutí zajaté vojáky se svázanýma rukama za zády ležet v příkopech, míří na ně zbraněmi a na některé z nich také střílí. Pracovníkům HRW se porovnáním těchto materiálů se satelitními snímky podařilo určit, že se poprava odehrála asi sto metrů od paláce Saddáma Husajna.

Islamisté obsadili za uplynulé týdny rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, kde vyhlásili chalífát. Jejich cílem je prý dobýt Bagdád. Irácká armáda spolu s kurdskými bojovníky se jim v tom snaží zabránit. Spojené státy jim pomáhají cílenými leteckými údery na pozice islamistů (vše o ofenzivě islamistů v Iráku se dočtete zde).

Ofenziva islamistů v Iráku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video