Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Různorodá Indie. Na severu kolabují nemocnice, na jihu je klid, říkají Češi

  20:00aktualizováno  22:20
Jaká je teď covidová situace v Indii? Jasná otázka, ale komplikovaná odpověď. Redakce iDNES.cz oslovila krajany, kteří v zemi prožívající novou těžkou vlnu pandemie pobývají. A zatímco jedni potvrzují zprávy o kolabujících nemocnicích a nedostatkovém kyslíku, druzí je mají za nafouknuté. Mezi indickými státy jsou totiž obrovské rozdíly.

V nejlidnatějším indickém městě Bombaji ve státě Maháráštra je těžká krize. „Druhá vlna udeřila nečekaně rychle. Platí zákaz vycházení, jsou otevřené jen obchody s potravinami a lékárny. Státní, ale ani soukromé nemocnice už nemají volná lůžka. Trpí nedostatkem kyslíku a některých léků,“ líčí šedesátiletá Blanka Jeetendra Varma.

Indická noční můra. Nedávno mluvili o zvládnuté pandemii, nyní o apokalypse

Pracovnice v turismu v Indii žije s přestávkami od roku 2011. Říká, že samotní Indové byli na začátku pandemie velmi ukáznění. 

„Češi v dodržování covidových opatření Indům nesahají ani po kotníky. Ani u hygieny to není jiné, ač si to většina nemyslí. Indie teď prožívá těžké chvíle, které si sama ne úplně zavinila,“ kritizuje stereotypy kolující o Indii. 

Po čase ovšem lidé museli začít zase pracovat, hlavně ti nejchudší, kteří žádné rezervy nemají. A tak šlo dodržování společenské izolace trochu stranou. „I s tímto laxnějším přístupem se však šest měsíců situace zlepšovala, počty nakažených klesaly, v lednu jsme začali očkovat. Vše se vyvíjelo příznivě,“ pokračuje. Ale pak situací zamíchaly nové mutace.

„V Indii se v krátkém časovém úseku objevila jihoafrická, britská, brazilská i kalifornská varianta. Ta zmutovala s místním kmenem a vytvořila dvojitou velmi agresivní mutaci,“ popisuje Blanka. Připomíná i potvrzený výskyt trojité mutace. 

Střih na jih. Tady vypadá život úplně jinak. „Absolutně neregistruji nic z medializovaných katastrofických scénářů. Stát Kérala má vyspělý systém zdravotní péče, proto se tu cítím bezpečně. Indové nikdy nebyli tak disciplinovaní jako v těchto časech. Všichni nosí roušky, u vchodu do obchodu vám změří teplotu, dají jednorázové rukavice a zeptají se na kontaktní údaje,“ uvádí devětačtyřicetiletá Katarína Masri.

„Přes den je všechno otevřené, v noci platí zákaz vycházení. Zaměstnanci v turistických resortech jsou většinou očkovaní alespoň jednou dávkou. Bohužel čísla se zveřejňují absolutně bez ohledu na počet obyvatel. O situaci se tu denně bavím s lékaři. Nechápu, proč se pořád hledá senzace,“ kritizuje Katarína.

Upozorňuje také na to, že není pravda, že by se v Indii málo testovalo či očkovalo. „Mluví se o tom, že se v Dillí nakazila většina zdravotnického personálu, a proto museli lidé na testování dlouho čekat. Mnoho z nich proto nasedlo na letadla a vlaky a odcestovali do svých rodných měst nechat se otestovat tam. A už to bylo, infekce se roznesla,“ míní a připomíná i další masové akce, jako jsou náboženské svátky nebo volby.

„Ale očkuje se čtyřiadvacet hodin denně. Všichni jsou tu velmi překvapení, jak je možné, že ještě nejsem očkovaná při našem počtu obyvatel (na Slovensku, pozn. red.),“ srovnává. Bezproblémový průběh vakcinace potvrzuje také Blanka, která už za pár dní dostane druhou dávku. 

Od prvního května se podle ní bude moct nechat očkovat každý zájemce nad osmnáct let. Za první dávku zaplatila v přepočtu asi 80 korun, teď to bude zhruba třikrát dražší. Ve státních očkovacích centrech jsou vakcíny úplně zdarma. Cizinci se mohou jednoduše registrovat na cestovní pas.

Panika a zrušené lety

Na rozdíl od Blanky Slovenka Katarína v Indii trvale nežije, pravidelně tam však jezdí organizovat ajurvédské pobyty. Nyní přijela 15. dubna. A až do čtvrtka nevěděla, kdy bude moci odjet. Vadí jí, že kvůli celosvětové panice se zrušily lety z Indie a nikdo neřeší situaci lidí, kteří tam kvůli tomu uvázli. 

Naštěstí pro ni to představovalo jen prodloužené prázdniny a nakonec odletí přes katarské město Dauhá, kde ještě spojení s Indií funguje, místo původní Dubaje.

Na problémy, které odříznutí Indie od světa přineslo, upozorňuje také dvaatřicetiletá Jana Boďová, která pandemii tráví v ašramu v Prajágrádži ve státě Uttarpradéš na severu Indie. „Snažím se dostat zpět do Česka, ale na české ambasádě mě jen odkázali na webové stránky. To je vše.“ Podle ní by se měly zorganizovat zvláštní lety pro občany v nouzi.

Češi nesmí kvůli covidu do Indie, v zemi se kšeftuje s kyslíkem

V Uttarpradéši je situace hodně špatná, tvrdí Jana. „Každou hodinu slyším ambulanci a jinak je tu nenormální ticho. Obvykle je tu typicky indický ruch. Lidé jsou teď víc zalezlí doma a venku nosí roušky,“ všímá si.

A od hranic s Pákistánem se teď vydejme do jednoho z nejmenších indických států, do Goa na západě země. Tamní stav popisuje čtyřiadvacetiletá Natalie, která si nepřála uvést své příjmení. Žije v malé 11tisícové vesnici Siolim. 

V posledních dvou třech týdnech se situace rapidně zhoršila a po měsících bez jakýchkoliv opatření se opět začaly zavádět roušky. Od čtvrtečního večera nás čeká pětidenní lockdown, který bude s největší pravděpodobností prodloužen,“ říká.

Navzdory horšícím se číslům byly v Goa všechny obchody a restaurace ještě ve středu otevřené a blížící se průšvih nebyl na ulicích znát. Roušky nosí jen ti Indové, kteří se obávají covidu nebo pokuty od policistů. Ti podle Natalie číhají především na cizince.

„Nemocnice situaci zvládají dobře a podle dnešních zpráv je dost lůžek, kyslíkových lahví i ventilátorů. Na druhou stranu zdravotní péče v Goa je obecně špatná. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet v dalších dnech. V Indii celkově není sociální systém, lidé často žijí ze dne na den a udělat znovu několikaměsíční lockdown je asi nemyslitelné,“ podotýká.

OBRAZEM: Indii rdousí koronavirus, těla obětí covidu se hromadně pálí

Vláda si ho podle Natalie nemůže dovolit, protože by uzávěra přinesla víc obětí na životech než samotný covid. 

Na hrozící hladomor přitom upozorňuje také Blanka z Bombaje. „Chudí lidé se museli vrátit do svých domovů, kde práce není. Ze své bídy se tak propadli do ještě větší chudoby,“ vypráví. Ani státní pomoc nestačí. 

Oslovené ženy vzpomínají také roli centrální vlády premiéra Nárendry Módího a vlád v jednotlivých indických státech. V Indii je osmadvacet států a osm teritorií a v průběhu pandemie si regiony začaly boj s koronavirem řídit samy. A podle toho pak situace vypadá.

„Jsem přesvědčená, že vláda dělá celou dobu rozumné kroky. Vždy, když uvolnila, čekala na reakci. Nikdy to tu nebylo ve stylu ‚otevřít a zavřít‘ jako v mnohých západních státech. Po celou dobu dělá promyšlené a logické kroky,“ myslí si Blanka. S tím ovšem nesouhlasí poslední respondent, čtyřicetiletý Višnu Ananda. 

Ind: Médiím dominuje Dillí, což vytváří chaos

Tento indický učitel jógy si vzal Češku a zatímco ona je s dětmi doma v České republice, Višnu zůstal v Indii. A smířlivý pohled na politiky nesdílí. „Všechno se děje strašně rychle, ale regionální vlády byly zaneprázdněné přípravou voleb. Dillí vede centrální a regionální vláda a vzájemně na sebe hází vinu. V Bombaji je zase koaliční vláda, která si řešila své vlastní skandály a koronavirus se šířil jak nic,“ komentuje. 

Nyní je Višnu v Rišikéši ve státě Uttarákhand, asi 250 kilometrů od metropole Dillí. Tam byl ještě nedávno a předtím také na jihu. Možnost srovnání tak má velkou. Zatímco malá města a vesnice prý nemají problém, lidé pořádají svatby a chodí bez roušky, v Dillí se bojuje o každé lůžko, o každý kyslík. 

Indie hlásí 350 tisíc nově pozitivních. Bojujeme tu o přežití, píší lidé

A to podle něj i proto, že média neustálým ukazováním tamní krize vyvolávají paniku a lidé pak hromadí kyslíkové lahve, i když je nepotřebují. Na černém trhu je přece prodají. Na jihu se podle Inda nic takového neděje, i proto je situace klidnější.

„Volal mi můj nejlepší kamarád, který žije v Londýně. Řekl mi, že jeho tchyně v Dillí je v kritickém stavu a že urgentně potřebuje kyslík. Tak jsem začal obvolávat všechny tamní dodavatele kyslíkových lahví, ale bez odpovědi. Volal jsem téměř do všech nemocnic, ale nikde neměli volné lůžko. Kyslík neměli ani na žádné pohotovosti. Nakonec jsem to vzdal a můj kamarád taky,“ líčí muž.

A pokračuje dalším tragickým příběhem ze svého okolí. „Otec mého kamaráda novináře včera na covid zemřel. Dokonce se mu podařilo sehnat kyslík, ale stejně zemřel. Říkal, že celý zdravotnický systém zkolaboval,“ uzavírá s tím, že by se podle něj měl zavést striktní lockdown, pořádně očkovat a pak pracovat na indickém zdravotnictví.

Stovky tisíc nakažených a plné nemocnice. Přesto se v Indii koná obří festival

Je si jistý, že i chudí Indové další karanténu vydrží. „Mnohem víc si teď navzájem pomáhají a až dosud bylo vše otevřené, mohli si vytvořit zásoby,“ dodává Višnu. Věří, že se situace zlepší, a je šťastný za pomoc, kterou svět Indii posílá.

„Korona změnila Indii, ale to pochopí jen ti, kteří už tu byli. Největší změnou z mého hlediska je, že se stojí ve frontách a lidé se na sebe netlačí. Kdo ví, jak dlouho to vydrží. Často se zdůrazňuje nerovnost lidí, že se nikdo nestará o chudé, že tu není solidarita a tak dále. Ale to všechno tu bylo i před koronou. Je to země kontrastů, žijí tu nejchudší, ale i nejbohatší lidé světa,“ dodává Katarína.

Oslovení respondenti žijí ve státech Goa (červená značka), Kérala (modrá), Uttapradéš (černá), Maháráštra (růžová) a Uttarákhand (šedá).

Oslovení respondenti žijí ve státech Goa (červená značka), Kérala (modrá), Uttapradéš (černá), Maháráštra (růžová) a Uttarákhand (šedá).

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství dopisu na rozloučenou. Co bylo za sebevraždou šéfa dopravního impéria

Premium Když v neděli večer ukončil výstřelem z pistole svůj život Jakub Vyskočil, majitel jedné z největších dopravních firem...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

USA hlásí první případ opičích neštovic, nákaza se šíří i v Madridu

Vzácná nemoc opičích neštovic se prokázala u muže v americkém Massachusetts. První případ potvrdila i Itálie. Nemoc se...

Žalobce i vdova chtějí doživotí pro ruského vojáka, který zastřelil civilistu

Ukrajinský prokurátor ve čtvrtek navrhl trest vězení na doživotí pro ruského vojáka obžalovaného z válečného zločinu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je nevyzpytatelný, vysvětlil jordánský král bratrovo domácí vězení

Jordánský král Abdalláh II. ve čtvrtek veřejně potvrdil roztržku se svým bratrem Hamzou a oznámil, že bývalý korunní...

Útočník v Norsku pobodal několik lidí, jeden ze zraněných je v kritickém stavu

Útočník na jihovýchodě Norska pobodal nejméně čtyři lidi, jeden je raněný těžce, tři lehce. Policisté „předpokládaného...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...