Dva pacienti na lůžku a mrtví vedle živých. Koronavirus v Indii neustává

  • 23
Indie se těžce potýká s epidemií koronaviru. Navzdory jedné z nejpřísnějších karantén na světě zde čísla nakažených stále rostou. Na sociálních sítích se šíří „šokující“ fotky a videa z přeplněných indických nemocnic, kde nakažení leží na jedné posteli, na zemi a vedle pozůstatků zemřelých na covid-19.

Dva pacienti s koronavirem. Oba jsou připojení k jedné kyslíkové nádrži. Oba leží na jedné posteli. Jiní nakažení nemají ani to štěstí. Leží na zemi. 

Takové jsou záběry z nemocnic v indické Bombaji. Uživatele sociálních sítí zvláště šokovaly fotky a videa z předminulého týdne v nemocnici Sion, na kterých jsou vidět těla mrtvých na nemocničních chodbách či na lůžkách vedle stále žijících pacientů.

Podle děkana nemocnice Pramoda Ingaleho za chmurný obraz jsou odpovědné rodiny zemřelých, které si nevyzvedly těla svých milovaných. Protože byla márnice plná, těla ponechali na chodbách. Podle Ingaleho nebylo podle pravidel jasné, co dělat s těly, ke kterým se nikdo nehlásí. Deník The Guardian podotýká, že tělo pacienta na covid-19 musí být odstraněno třicet minut poté, co je prohlášeno za mrtvé.

Ingaleneho z pozice odvolali. Jeho nástupce se zavázal k tomu, že se to už nebude opakovat. Nové záběry ale ukazují, že se prakticky nic nezměnilo. Podle místních doktorů přeplněnost nemocnic je dlouhodobější problém, který existoval ještě před pandemií.

„Podmínky zdůrazněné ve videích existují již léta“, řekl jeden lékař stanici BBC. „Bohužel byla potřeba pandemie, aby si lidé uvědomili, že náš zdravotnický systém praská ve všech.“

Koronavirus nicméně představuje pro indické zdravotnictví neobvyklou zátěž. „Minulou noc jen během šesti hodin jsem viděl asi 15, 18 úmrtí na s covid-19 spojené příčiny. Nikdy předtím jsem neviděl tolik lidí zemřít během jedné služby,“ tvrdí jiný doktor. „Je to válečná zóna. Jsou tu dva až tři pacienti na jedné posteli, někteří na zemi, jiní v chodbách.“

Podle listu The New York List lékaři v Bombaji považují za jedno z největších nebezpečí pro boj města s koronavirem hustotu zabydlení. Zvlášť v chudinských slumech jsou lidé namačkaní při sobě a dodržování sociální vzdálenosti je zde prakticky nemožné.

Mluvčí městské rady odmítá, že by pacientům byly odpírány lůžka. „Je tu dostatek postelí, ale chybí koordinace s ostatními agenturami. To je proč dochází k těmto zprávám. V současnosti máme více než dost lůžek a karanténních zařízení,“ cituje jej deník The Guardian.

Pochmurné vyhlídky

Podle stanice Al-Džazíra je však v městě už více nakažených než kolik má město k dispozici nemocničních lůžek. Jejich nedostatečný počet je problém, s kterým se potýká celý Indie. Podle dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je v Indii 0,5 postelí na každých 1 000 lidí. Pro porovnání, Čína má 4,3 lůžek pro každých 1 000 lidí a USA mají 2,8 pro každých 1 000 lidí.

Čísla nakažených a zemřelých v Indii rostou navzdory jedněm z nejdelších a nejpřísnějších karanténních omezeních, přijatých 24. března v podstatě z hodiny na hodinu. V neděli 31. května má skončit omezení volného pohybu, což vzbuzuje obavu, že počet nakažených znovu naroste.

Hladoví Indové jdou stovky kilometrů pěšky domů. Odpusťte, prosí premiér

O to víc, že Indie v pátek reportovala rekordní přírůstek nakažených a zemřelých. Nových 7 964 případů za 24 hodin podle agentury Reuters může znamenat, že by Indie mohla platnost některých restriktivních opatření prodloužit. Premiér Naréndra Módí v sobotu uvedl, že Indie má před sebou „dlouhý boj“.

Země už překročila Čínu a je s 173 763 případy na devátém místě v světovém počtu nakažených. Co se týče denního přírůstku, je na čtvrtém místě. Čísla jsou pravděpodobně ještě mnohem vyšší, protože Indie poměrně málo testuje. Aktuálně eviduje 4 971 mrtvých v souvislosti s covidem-19.

Indičtí lékaři se zvláště děsí následujících měsíců, protože na začátku června v zemi obvykle začíná monzunové období doprovázené zvýšeným výskytem malárií, horečky dengue a leptospirózy. Sever Indie navíc sužuje jeden z nejhorších útoků kobylek za posledních několik let. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video