Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Indie a Pákistán slíbily Bushovi zmírnit napětí

  17:14
Bílý dům oznámil, že prezident USA George Bush telefonoval s nejvyššími představiteli Indie a Pákistánu. Ti mu slíbili, že se budou snažit zmírnit napětí mezi oběma zeměmi. Den předtím pákistánský prezident Parvíz Mušaraf v napjatě očekávaném projevu slíbil, že jeho země nebude tolerovat žádné teroristické aktivity. Podařilo se mu tak do jisté míry zmírnit krizi, která hrozí přerůst v jadernou válku s nedozírnými následky.

Dillí pákistánský závazek nepřipustit na svém území činnost protiindických militantních skupin přivítalo. Oznámilo však, že omezit masivní přítomnost ozbrojených sil na společné hranici hodlá až poté, co Islámábád prokáže dobré úmysly i prakticky.

Prezident Mušaraf, který je pod silným mezinárodním tlakem, ve snaze o redukci napětí také zakázal činnost dvou kašmírských separatistických skupin, Laškare tajjaba a Džajše Muhammad, jimž je připisován prosincový útok na indický parlament a které bojují proti indické nadvládě nad Kašmírem. Napříště nesmí působit ani extremistická sunnitská organizace Sipahe Sabaha Pákistán ani šíitská Tehríke Džafría Pákistán. Pákistánská policie také o víkendu pozatýkala na 500 islámských radikálů.

Indičtí představitelé reagovali zdrženlivě. "Musíme se řídit ne vyhlášenými úmysly, ale postupem v terénu," prohlásil včera indický ministr zahraničí Džasvant Singh. "Indie si počká na praktické kroky. Pákistán nyní musí zastavit veškerou infiltraci teroristů přes linii příměří v Kašmíru. Nelze čekat, že hned po projevu začne snižování vojenské eskalace....Máme za to, že bude trvat nějakou dobu, než Pákistán uplatní program úmyslů vyhlášených prezidentem Mušarafem," dodal indický ministr.

Pozorovatelé se vesměs shodují, že Mušaraf zašel v projevu nejdále, kam až mohl, vzhledem ke složité domácí politické situaci. Drtivá většina Pákistánců totiž podporuje separatistický boj v Džammú a Kašmíru, jediném  indickém státě s převahou muslimů, a na jeho aktéry pohlíží jako na bojovníky za svobodu. I proto mnozí soudí, že ostatní pasáže projevu byly cíleny spíše na domácí publikum a měly kompenzovat případný "smířlivější" tón vůči Indii. "V případě napadení ze strany Indie využijeme celou armádu, která je připravena bojovat do poslední kapky krve," uvedl mimo jiné pákistánský prezident. Vyloučil také, že by jeho země vydala někoho z dvaceti pákistánských občanů, jež v souvislosti s atentátem na parlament v Dillí žádá Indie. "Budou-li předloženy důkazy, budou souzeni v Pákistánu," uvedl.

Nejostřejší byly pasáže věnované Kašmíru, který je nyní vedle izraelsko-palestinských nesvárů asi nejzapeklitějším územním sporem na planetě vůbec. Mušaraf se znovu přihlásil k "morální a diplomatické podpoře" Kašmíru v jeho boji za sebeurčení. "Kašmír koluje v našich žilách, z našich pozic neustoupíme ani o centimetr," řekl.

Na strategický Kašmír si činí nárok oba státy a všeobecně se soudí, že dokud nebude tento problém vyřešen, bude v jižní Asii hrozit válka.

Indie tvrdí, že letoun sestřelila

Napětí mezi Indií a Pákistánem trvá

Profily zakázaných pákistánských radikálních skupin

Džajše Muhammad - Muhammadova armáda
Separatistická organizace sídlící v Pákistánu a operující v indickém Kašmíru. V
prosinci byla zařazena do amerického seznamu organizací podporujících terorismus, jimž byla zmrazena konta. Založil ji v březnu 2000 Mauláná Muhammad Masúd Azhar, který byl v 90. letech hlavním ideologem militantního islámského hnutí Harkat al-mudžáhidín, působícího rovněž ve státě Džammú a Kašmír.

Azhar, jenž se setkal i s nejhledanějším teroristou světa Usámou bin Ládinem, od nějž údajně získal pro svou skupinu nemalé finanční prostředky, byl pákistánskými úřady zatčen 23. prosince. Organizace Džajše Muhammad je kromě prosincového útoku na indický parlament podezřelá i ze sebevražedného útoku na budovu kašmírského parlamentu, při němž loni v říjnu zahynulo 38 lidí.
 
Laškare tajjaba - Armáda z Medíny
Další radikální islámská skupina, která bojuje za odtržení Kašmíru od Indie, je
jednou z největších islámských militantních skupin a je rovněž na americkém seznamu teroristických organizací. Podle Dillí sdružuje též Afghánce sympatizující s kašmírskými muslimskými separatisty.

Založena byla v roce 1989 bývalým učitelem islámu na univerzitě v pákistánském Láhauru Háfizem Muhammadem Saídem, od loňského prosince stojí v jejím čele Mauláná Abdul Váhid Kašmírí. Základnu má tato skupina od loňského prosince v Muzaffarábádu, správním středisku Pákistánem kontrolované části Kašmíru.
 
Sipahe Sahaba Pákistán - Strážci prorokových přátel, SSP
Sunnitská muslimská militantní skupina, která sídlí v provincii Paňdžáb, je pravděpodobně členem islámského sdružení Muttahida džihád. Vyznavače šíitského směru islámu označuje SSP za nevěřící a jejich zabíjení považuje za náboženskou povinnost. Skupina má silné vazby na afghánské fundamentalistické hnutí Taliban.
 
Tehríke džafría Pákistán - Hnutí za prosazení šíitského práva
Šíitská muslimská organizace sídlí rovněž v provincii Paňdžáb a bojuje proti sunnitským muslimům ze SSP. Založena byla počátkem 80. let a inspirovala se íránskou revolucí v roce 1978, kterou vedli šíitští fundamentalističtí duchovní a která v Íránu zavedla důslednou islamizaci všech oblastí života.
 
Tehríke nifáz šaría Muhammad - Hnutí za prosazení práva proroka Muhammada
Sunnitská skupina, která operuje v severozápadním Pákistánu a v zemi chce prosadit zásady, které zavedlo hnutí Taliban v Afghánistánu. Loni v říjnu tato skupina vyslala jako posily do řad Talibanu na 10 000 mužů. Vůdce strany Súfí Muhammad se do Pákistánu vrátil a byl zatčen.
 

SPOR O KAŠMÍR

Indie a Pákistán spolu vedly od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947 už tři války. Příčinou dvou z nich bylo území Kašmíru. Na pokraji čtvrté se ocitly v roce 1999, rok poté, co se po sérii pokusů zařadily mezi jaderné mocnosti. Tehdy stovky těžce ozbrojených extremistů překročily hranici z Pákistánu do severní části indického Kašmíru a vyprovokovaly rozsáhlou vojenskou ofenzívu Dillí.

Od roku 1989 bojuje za samostatnost Kašmíru nebo jeho připojení k Pákistánu desítka islámských separatistických hnutí. Islámábád neustále odmítá obviňování Indie, že muslimské separatisty na svém území cvičí a vyzbrojuje. Prohlašuje, že jeho podpora je pouze morální a politická.

 

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf při televizním projevu.

Pákistánci v Islámábádu sledují televizní projev svého prezidenta Parvíze Mušarafa.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...