Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cesta ke zlatu vede přes mrtvé. Těžaři v Hondurasu chtějí hroby zrušit

  • 5
Zlatokopové v severozápadním Hondurasu jdou za svým cílem doslova přes mrtvoly. Nadnárodní těžařská firma Aura Minerals nezastavila těžbu ani ve chvíli, kdy se dostala k 200 let starému hřbitovu. Obyvatelé místní vesnice Azacualpa společnost zažalovali.

Těžaři už od roku 2016 údajně vykopali pozůstatky 350 pohřbených lidí. Vláda totiž i přes nesouhlas místních obyvatel předloni kanadské společnosti ustoupila a udělila jí povolení k rozšíření zlatého dolu San Andres. 

Vesničané ale minulý týden zaznamenali první velký úspěch, získali soudce na svou stranu. „Soudce nařídil exhumaci dočasně pozastavit,“ řekl Reuters Victor Fernandez, advokát zastupující místní obyvatele.

Soudní spor začal loni na podzim a názorově rozdělil komunitu v Azacualpa, která se odedávna věnuje pěstování kávy. Mnozí mají strach, že hřbitov je poslední překážkou před tím, než se firma kvůli těžbě rozhodne přeměnit v důl celou vesnici.

Kvůli penězům se rodiny rozhádaly

Podle deníku The Guardian stačí firmě k otevření hrobu souhlas jediného člena rodiny zesnulého. Úplatky, které společnost pozůstalým pod tlakem nabízí, už údajně rozdělily mnoho místních rodin. 

Těžaři ve Střední Americe jsou často spojováni s korupcí, škodami na životním prostředí a násilím vůči místním komunitám. Těžební firmy naopak tvrdí, že do chudých oblastí přinášejí práci a rozvoj. A těží z toho i státní pokladna, příjmy z těžby loni dosáhly 183 milionů dolarů.

Zlatý důl San Andres se nachází v severozápadním Hondurasu.

Zlatý důl San Andres se nachází v severozápadním Hondurasu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video