Káva, nuda a fascinace raketou. Britové odtajnili zkázu lodi u Falkland

  20:44aktualizováno  20:44
Archivy Britského královského námořnictva vydaly po 35 letech svědectví o zkáze torpédoborce HMS Sheffield. Ten se potopil po zásahu raketou během války o Falklandy. Mnohem ničivější efekt však podle dokumentů měla série chyb ve velení i špatná morálka na palubě. Britská armáda o osudech plavidla mnoho let mlžila.

HMS Sheffield po zásahu argentinské rakety (4. května 1982) | foto: Profimedia.cz

Britské plavidlo zasáhla 4. května 1982 raketa AM39 Exocet, kterou vypálil stroj Super Étendard argentinského letectva. Na palubě HMS Sheffield zemřelo dvacet lidí, dalších dvacet šest vyvázlo se zraněním. O pár dní později se torpédoborec potopil. Jednalo se o první ztracené plavidlo britského námořnictva od druhé světové války.

Válka o Falklandy

2. dubna 1982: Argentinští vojáci vpadli na Falklandské ostrovy. Krátce poté zabrali i další britská území v Atlantiku včetně Jižní Georgie.

5. dubna: Britské námořnictvo vyslalo k ostrovům přes sto lodí.

25. dubna: Britské síly znovu získaly Jižní Georgii.

2. května: Britové potopili argentinský křižník General Belgrano, zemřelo 323 lidí.

21. května: Tři tisíce britských vojáků se začaly vyloďovat v jižní části Falkland.

14. června: Argentinští vojáci se vzdali. Britové vstoupili do přístavu Stanley, hlavního města ostrovů.

Během konfliktu zemřelo 255 britských vojáků a tři civilisté. Na argentinské straně zemřelo přes 650 lidí.

Zdroj: BBC

Až v roce 2006 armáda vydala těžce cenzurovaný dokument, který odhaloval zkázu plavidla. Příliš informací veřejnosti neposkytl. Vyplývalo z něj, že za potopením plavidla stála nedbalost dvou palubních důstojníků. Ti však nemuseli čelit žádnému disciplinárnímu řízení. Británie totiž oslavovala rychlý konec války a mediálně propíraný proces by všeobecné veselí zbytečně pošpinil.

Pod tlakem veřejnosti i armádních veteránu však ministerstvo obrany nyní zveřejnilo kompletní necenzurovanou zprávu o potopení HMS Sheffield. Dokument s názvem „Secret – UK Eyes Bravo“ ukazuje, že k potopení plavidla přispěla celá řada přešlapů posádky, laxní velení i technická nepřipravenost paluby. Výňatky ze spisu zveřejnil server The Guardian.

Na toaletě a kávě

Dokument hovoří například o tom, že část posádky „byla znuděná nečinností plavidla“. Během útoku argentinského letounu byl také jeden z důstojníků, který měl na starosti protivzdušnou obranu, v podpalubí, kde si vychutnával kávu. Na kapitánském můstku nebyl ani jeho asistent. Ten si musel odskočit na toaletu. Kvůli komunikaci s jiným plavidlem rovněž radary HMS Sheffield údajně nezaznamenaly blížící se Super Étendard.

Fotogalerie

Tím však přešlapy posádky nekončí. Když se důstojníci dozvěděli o útoku letounu, mysleli si, že je mimo palebný dosah. V momentě, kdy argentinský stroj odpálil raketu, důstojníci na můstku „zůstali stát jako zmražení“ a nevyslali varování sesterským plavidlům. Selhala také příprava. O hrozbě leteckého útoku varovaly posádku dokumenty rozvědky. Kvůli jejich obsáhlosti se k nim však posádka nepropracovala, uvádí The Times.

Klíčovou postavou tragédie byl také kapitán Sam Salt. Nejprve ho o útoku nikdo neinformoval. Později nenařídil obranné nasměrování plavidla přídí k letounu ani vypálení obranné palby. Část palubních zbraní navíc byla bez obsluhy.

Strach z kritiky

Jedna z raket Exocet plavidlo zasáhla asi 2,4 metru nad čarou ponoru. V trupu rozrazila díru o délce 4,5 metru a šířce 1,2 metru. Střela prorazila až do palubní kuchyně a zabila osm kuchařů. HMS Sheffield zachvátil požár a podpalubí se naplnilo kouřem. 

Bitva o Falklandy se vedla i v parlamentu. Jedni chtěli krev, druzí mír

Snahy o uhašení požáru podle hodnotící zprávy postrádaly jakoukoli koordinaci. Nepomohla ani trhlina potrubí, kterým byla přiváděna voda na hašení. Oheň na HMS Sheffield hořel dva dny, dlouho po evakuaci posádky. Šest dní po útoku se plavidlo potopilo. Z trosek armáda vyzvedla pouze jedno tělo (původní zprávu o potopení z května 1982 najdete zde).

Tehdejší ministr obrany John Nott bezprostředně po útoku uváděl, že argentinský stroj letěl velmi nízko, a proto ho nezaznamenaly radary. O den později se výrobce raket Exocet firma Aérospatiale chlubila, že její rakety jsou nesestřelitelné. Podobná slova volil i britský tisk. V průběhu války o Falklandy se však podařilo sestřelit několik těchto raket.

Tehdejší úředník na ministerstvu obrany Clive Ponting potvrdil, že vláda chtěla zamezit veřejnému hněvu, který by se zřejmě snesl na odpovědné členy posádky. Sám Ponting byl v roce 1984 zadržen po tom, co odhalil další válečné tajemství z bojů u Falkland. Dosvědčil, že argentinský křižník ARA General Belgrano byl na ústupu od Falklandských ostrovů, když ho 2. května 1982 potopila jedna z britských ponorek. Při útoku zemřelo 321 členů posádky a dva civilisté, kteří byli právě na palubě.

Podívejte se na reportáž o potopení HMS Sheffield:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Sebevražedný atentátník zabil v Kábulu 63 lidí, mezi nimi i děti

Zraněný muž v nemocnici po explozi v Kábulu, která zabila desítky osob.

Útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných, oznámilo afghánské...

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, hrozí i nedostatek léků

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Najdete na iDNES.cz