GRAFIKA: Krok za krokem po obnoveném Ground Zero

  • 51
"Vždyť tam vůbec nic není," řekla jedna česká turistka po návštěvě New Yorku o Ground Zero. Omyl. Když před deseti lety al-Káida zničila newyorské mrakodrapy, vytvořila tím jedno z nejnavštěvovanějších míst New Yorku.

Už v září 2001, asi dva či tři dny po útoku, jsem se mačkal s Newyorčany u policejní pásky, která přehrazovala cestu, a sledoval kouř z trosek dvojčat. Teď před několika týdny jsem se musel při obchůzce Ground Zero doslova prodírat davy: vypadalo to, že jsou tam celé zájezdy a školní třídy.

Z Ground Zero se stal stejný turistický tahák, jakým je Empire State Building nebo socha Svobody. Oficiálně ho navštíví devět milionů lidí ročně, ale ve skutečnosti jich bude dvakrát či třikrát víc.

Většina turistů totiž jenom nakoukne, postojí a zase odejde, aniž by tušila, že tam existují turistické prohlídky a místa, která lze navštívit. Protože si nekoupí lístek k prohlídce, vypadne ze statistik.

Na co tam tedy ti turisté vlastně koukají, když tam nic není? Pojďme se podívat.


Útoky 11. září 2001 poznamenaly celé město. Připomeňte si, jak vypadal New York po teroristických útocích ve srovnání s běžným životem.