ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Koronavirus se šíří dál, první nakažené hlásí Británie, Rusko i Švédsko

  • 1026
Koronavirem už se nakazilo přes 9 900 lidí, 213 jich nákaze podlehlo. První dva potvrzené případy hlásí Velká Británie, nakažení jsou příbuzní. Informovalo o tom podle BBC tamní ministerstvo zdravotnictví. Dva nakažené oznámilo v pátek i Rusko. Chystá evakuaci svých občanů z Wu-chanu a oznámilo, že umístí evakuované do izolace. První případ má i Švédsko, nakaženou je žena, která se vrátila z Číny.

Místopředsedkyně ruské vlády Taťjana Golikovová sdělila, že jeden z nakažených je v Zabajkalském kraji a druhý v Ťumenské oblasti.

Evakuace se bude týkat lidí, kteří jsou v čínské provincii Chu-pej a jejím středisku Wu-chanu, odkud se nákaza od prosince šíří. Místopředsedkyně vlády také sdělila, že v Chu-peji je asi 341 Rusů a ve Wu-chanu 300.

Rusko se tak dostává mezi více než 20 zemí mimo Čínu, kde se nákaza objevila.

První nakažení v Británii

Británie se po Německu, Francii, Finsku a Itálii stala pátou evropskou zemí, kde se nákaza novým koronavirem pocházejícím z Číny objevila.

„Pacientům se dostává specializované péče v rámci zdravotnického systému a používáme ověřená opatření ke zvládnutí infekce, abychom zabránili dalšímu šíření viru,“ uvedl vrchní zdravotnický činitel v Anglii Chris Whitty. Dodal, že jeho úřad se snaží zjistit, s jakými lidmi byli nakažení v kontaktu. Další podrobnosti o nich odmítl zveřejnit.

Britská média uvádějí, že nemocní podle všeho přebývali v hotelu v hrabství Yorkshire a v noci na pátek byli převezeni na infekční oddělení nemocnice v Newcastlu.

Deník The Guardian na svých internetových stránkách píše, že vláda nově radí lidem, kteří se vracejí z Číny a mají příznaky respiračního onemocnění, aby se sami na dva týdny izolovali. A pokud někdo přijíždí z Wu-chanu, epicentra epidemie, má se izolovat, ať se u něj symptomy projevují nebo ne.

Nakažené dítě v Bavorsku

V Bavorsku se novým typem koronaviru nakazilo dítě, informuje na svých internetových stránkách deník Süddeutsche Zeitung. Kolik let mu je, není jasné. Jde o potomka jednoho z nakažených zaměstnanců firmy Webasto. Je to tak první případ v Německu, kdy se navzájem nakazili členové jedné rodiny.

Celkem je tak v Bavorsku šest lidí, u nichž testy potvrdily nákazu koronavirem. Ve firmě Webasto byla minulý týden na školení Číňanka, který si však příznaků nemoci všimla až na cestou zpět do vlasti, uvádí agentura DPA.

Nakažená žena ve Švédsku

První případ nákazy potvrdilo v pátek i Švědsko. Epidemie se tím rozšířila již do sedmé země v Evropě. Nakaženou je žena, jež se vrátila z Číny. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters.

„Je to žena, která navštívila Wu-chan v Číně a příznaky se u ní projevily poté, co se vrátila do Švédska,“ uvedla v prohlášení švédská agentura pro veřejné zdraví. Pacientka je nyní v karanténě nemocnice v Jönköpingu na jihu země. Jedenáctimilionové čínské město Wu-chan stojí v epicentru nákazy.

Žena přistála ve Švédsku již 24. ledna, tehdy však ještě nepociťovala žádné příznaky. Ty u ní propukly až později, v důsledku čehož se rozhodla vyhledat lékařskou pomoc.

„Jeden či několik málo případů (nákazy) nejsou neočekávané vzhledem k tomu, že hodně cestujeme. Předpokládali jsme, že se to může stát,“ řekla Karin Tegmarková Wisellová, šéfka mikrobiologické sekce zdravotnické agentury. „S ohledem na zkušenosti z jiných zemí momentálně považujeme riziko šíření za velice nízké,“ dodala.

WHO: Stav zdravotní nouze

Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli epidemii ve čtvrtek večer globální stav zdravotní nouze. Učinila tak teprve pošesté ve své historii. Virus se dosud objevil ve dvou desítkách zemí.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po čtvrteční schůzce krizového výboru zdůraznil, že vyhlášení stavu zdravotní nouze není výrazem nedůvěry vůči Číně, její snahy naopak ocenil. Zároveň vyzval k podpoře zemí se slabšími zdravotními systémy. Stav zdravotní nouze vyhlásila WHO teprve pošesté ve své historii.

Nový typ koronaviru se již rozšířil do všech oblastí a provincií Číny. Uvedly to čínské úřady poté, co byla nákaza zaznamenána i v Tibetu.

Kromě Číny, z jejíhož jedenáctimilionového města Wu-chan v provincii Chu-pej se začal virus šířit koncem loňského roku, byla infekce zaznamenána u asi stovky lidí ve dvacítce zemí světa, v několika případech u osob, které s Wu-chanem neměly žádnou zjevnou spojitost.

První případy nákazy oznámila ve čtvrtek druhá nejlidnatější země světa Indie a také Filipíny. V Evropě byly potvrzeny případy nákazy ve Francii, Německu, Finsku, Velké Británii, Rusku a Švédsku. V České republice zatím virus potvrzen nebyl.

V reakci na rozhodnutí WTO české ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že informační kampaň a cílený screening cestujících kvůli koronaviru se od pátku rozšíří na všechna letiště v ČR. Dosud opatření platila pouze na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni.

Britové odletěli z Wu-chanu

Letadlo s 83 britskými občany na palubě a 27 lidmi z dalších zemí v pátek  odstartovalo z čínského Wu-chanu, který je centrem nákazy novým koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters. Stroj měl odletět už ve čtvrtek ráno, nezískal však povolení čínských úřadů.

Stroj pronajatý ministerstvem zahraničí v Londýně má podle plánu přistát v Británii kolem 14:00 SEČ, pak bude pokračovat do Španělska. Tam se zbývajících cestujících ujmou zástupci zemí, odkud tito lidé pocházejí.

Podle Reuters není jasné, proč čínské úřady nedaly letounu povolení k odletu už ve čtvrtek, ani proč jím nemohlo odcestovat 150 Britů a 50 lidí z jiných zemí, jak se původně zamýšlelo. „Víme, jak stresující byla situace pro ty, kdo čekali na odlet,“ uvedl dnes šéf britské diplomacie Dominic Raab. „Dělali jsme, co bylo v našich silách, abychom zajistili bezpečný odlet (těchto lidí),“ dodal. Michael Gove, který je fakticky zástupcem britského premiéra Borise Johnsona, uvedl, že pokud to bude potřeba, vláda pošle do Wu-chanu další speciál.

Někteří Britové řekli, že s nimi z Wu-chanu nemohli odletět příbuzní s čínskými pasy. Ti, kteří se vrátí do Británie, stráví dalších 14 dní v karanténě ve zdravotnickém zařízení.

Z Kolína nad Rýnem v pátek dopoledne odstartoval stroj německého letectva, aby z Wu-chanu vyzvedl německé občany. Podle agentury DPA má všechna potřebná povolení. Nastoupit do něho budou moci jen lidé bez příznaků koronaviru, jde přibližně o 90 osob. Po návratu je čeká dvoutýdenní karanténa v zařízení letectva ve spolkové zemi Porýní-Falc.

Wu-chan chtějí opustit i Češi

Své občany z města Wu-chan, které je epicentrem nákazy, už evakuovalo Japonsko a část také Spojené státy. Jižní Korea, Austrálie, Francie, či Egypt tak hodlají učinit nebo v nejbližších dnech. Společnou evakuaci svých občanů plánuje také EU.

O odjezd má zájem i pět Čechů, o možnosti jejich přepravy jedná česká diplomacie. Úřady plánují, že evakuovaní po návratu zůstanou nějaký čas v karanténě.

Řada světových zemí, včetně České republiky, zpřísnila opatření, aby zabránila dalšímu šíření koronaviru. Česko pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza.

Rusko ve čtvrtek oznámilo, že od pátku uzavře svou hranici na Dálném východě. Zasažena bude automobilová i vlaková doprava.

Na palubě výletní lodi, která kotví v přístavu italského města Civitavecchia severně od Říma, nákaza koronavirem potvrzena nebyla. Podezření panovalo u dvou čínských pasažérů a italské úřady proto o zakázaly vylodění v obavě z případného rozšíření nemoci.

Také aerolinky omezují lety do Číny, mimo jiné i kvůli poklesu poptávky o tyto spoje. Přerušení leteckého spojení dosud z evropských aerolinek oznámily British Airways, Air France, Lufthansa, Iberia, SAS či Finnair. Některé, jako například Turkish Airlines či KLM, zatím pouze snížily frekvenci letů. Český premiér Andrej Babiš řekl, že zvažuje, že vládě navrhne dočasně zakázat veškeré lety z Číny.

Byznys se strachem. Čeští podnikavci vydělávají na ochraně proti koronaviru

Země i jednotlivé firmy přijímají opatření proti šíření viru. Například švédský nábytkářský řetězec IKEA oznámil, že dočasně uzavřel všechny své prodejny v Číně kvůli šíření nového koronaviru. Německý automobilový koncern Volkswagen se rozhodl prodloužit dovolenou v čínských továrnách, které provozuje prostřednictvím společných podniků s místními automobilkami.

Opatření se dotkla i sportu. Z Číny byly mimo jiné přeloženy olympijské kvalifikační turnaje basketbalistek a fotbalistek a odloženo bylo na příští rok halové MS v atletice, které se mělo konat v březnu v Nan-ťingu. Čínská fotbalová asociace oznámila, že odkládá místní fotbalová utkání na všech úrovních.

Oběti koronaviru 2019-nCoV, který vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a někdy může způsobit i zápal plic, jsou zatím jen v Číně a převážně jsou to starší či už dříve jinak oslabené osoby.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video