Giorgia Meloniová (31. března 2021)

Giorgia Meloniová (31. března 2021) | foto: Profimedia.cz

Bratři Itálie stoupají vzhůru k moci, Meloniová může být první premiérkou

  • 55
Vyrůstala v neúplné rodině v chudé dělnické čtvrti a ve škole zažívala od spolužáků drsnou šikanu. Život se s Giorgií Meloniovou příliš nemazlil, nyní má ale šéfka Bratrů Itálie šanci stát se vůbec první premiérkou v historii země. Dříve okrajová krajně pravicová strana je nyní druhou nejoblíbenější partají v Itálii a ambicemi vládnout se rozhodně netají.

Bratři Itálie byli ještě v roce 2018 okrajovou stranou, která získala ve volbách čtyři procenta hlasů. Podle průzkumu společnosti Ipsos z minulého týdne jsou ale nyní Bratři Itálie druhou nejpopulárnější partají v zemi. Předstihnout je dokázali jen středolevicoví demokraté.

Čtyřiačtyřicetiletá Meloniová v průzkumu o necelé půl procento předstihla svého hlavního pravicového rivala Mattea Salviniho, jenž vede protiimigrantskou Ligu. Na čtvrtém místě skončilo Hnutí pěti hvězd.

Italská média v posledních týdnech spekulují, že aktuální premiér Mario Draghi zvažuje rezignaci s cílem kandidovat na prezidenta poté, co dosavadní hlava země Sergio Mattarella zamíří v únoru do důchodu.

Už příští rok by tak Italové mohli vyrazit k volbám, v nichž by podle listu The Times pravděpodobně vyhrála pravicová aliance - Italští bratři, Liga a strana Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho. Salvini už prohlásil, že pokud Meloniová získá jen o jeden hlas více než on, bude premiérkou.

„Připravuji se na vládu nad národem,“ prohlásila v červnu Meloniová. „Jsem připravená udělat vše, o co mě italský lid požádá,“ dodala.

Meloniovou se Salvinim pojí horlivá protiimigrační rétorika, odpor k Evropské unii a euru nebo podpora konzervativních hodnot. Ačkoli Meloniová jakoukoliv spojitost s fašistickou diktaturou odmítá, analytici její stranu často označují za postfašistickou a krajně pravicovou.

Ve své nové knize Jsem Giorgia, která se v Itálii okamžitě stala bestsellerem, Meloniová napsala, že ví, co je pro Itálii nejlepší. „Má to hodně společného s bojem proti standardizovanému myšlení,“ uvedla.

V Itálii se tento termín používá pro politickou korektnost, která podle Meloniové „cenzuruje“ lidi jako je ona sama. „Lidi, kteří se staví proti adopcím homosexuálními páry, náhradnímu mateřství a brání křesťanskou heterosexuální rodinu,“ napsala politička. 

V domácí čtvrti Meloniové nefandí

Meloniová má za sebou dlouhou cestu. Dětství strávila v dělnické čtvrti Garbatelle v Římě, která vznikla ve 20. letech minulého století. Vyrůstala jen s matkou a sestrou. Otec rodinu opustil, když byla malá a odstěhoval se do Španělska. Politička své dětství popsala jako traumatické.

Stres řešila sladkostmi a v devíti letech vážila pětašedesát kilo. „Spolužáci se mi smáli a říkali, že jsem špekatá,“ popsala. Jako patnáctiletá našla zalíbení v politice a vstoupila do Italského sociálního hnutí (MSI), které v roce 1946 založili příznivci bývalého diktátora Benita Mussoliniho.

100 let od Fašistického manifestu. Mussoliniho nakonec pověsili za nohy

„Všechno začalo na pobočce v Garbatelle,“ napsala ve své knize. Místní jsou ale v názoru na ní rozpolcení. „Možná není fašistka, ale rozhodně je extremistka,“ řekl listu The Telegraph číšník z baru Mattarello. „Mně se nelíbí ani ona ani Salvini, ale mnoha Italům ano,“ líčí dvacátník.

Ačkoli je tato římská čtvrť jejím domácím územím, její obyvatelé se kloní spíše doleva. Lidé tu na zdi namalovali hladovkáře IRA Bobbyho Sandse, kubánského diktátora Fidela Castra nebo revolucionáře Che Guevaru. „Jsme dělnická oblast a tíhneme k levici,“ říká tatérka Martina Bianchiová.

Italští bratři přetahují stoupence Berlusconimu

Meloniová se v jednatřiceti letech stala nejmladší ministryní italské historie, a to ve vládě Berlusconiho. Vlastní stranu založila roku 2012, zpočátku se ale Italským bratrům nedařilo. V evropských volbách v roce 2014 získali 3,5 procenta hlasů, v parlamentních pak zmíněná 4 procenta.

Politika zahrnující námořní blokádu severoafrického pobřeží, která má zabránit migrantům v dosažení italských břehů, příspěvek pro ty, kteří se rozhodnou mít více dětí, nebo kritika EU ale přinesla straně popularitu.

„Meloniová těží z klesající oblíbenosti Forza Italia,“ říká politolog Francesco Galietti ze společnosti Policy Sonar. K Italským bratrům se nedávno přidalo také několik členů Ligy, například veronský starosta Federico Sboarina nebo europoslanec Vincenzo Soffo. „Meloniová je na dobré cestě a může se dostat na samý vrchol moci,“ uzavírá Galietti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video