Genetičtí inženýři drží klíč ke světu mutovaných trpaslíků

- Trpasličí svět jsou schopni stvořit genetici ve svých laboratořích.S úpravou jediného genu zatím připravili plnohodnotné "pidiverze" některých rostlin. Příslušný gen totiž reguluje produkci steroidního hormonu, který pohání růst rostlin i živočichů.
Tabák, jehož stvol dosahuje normálně výše 1,8 metru, tak po genové úpravě vyrostl jen 30,5 centimetru od země. Na živočiších svou metodu vědci zatím nezkoušeli.

"Je to podobné jako se steroidy u fotbalistů, rostliny po tom rostou," popisuje funkci genu Joanne Choryová z institutu pro biologická studia Salk v San Diegu a dodává: "No a když s tím něco uděláte... neřeknu co, tak dostanete ty maličké trpaslíky."
Choryová přitom upozorňuje, že zatím její tým ovlivňoval pouze délku stonku, ale po propracování techniky bude možné manipulovat i s velikostí listů a květů.

A proč to všechno?
Kvůli trávě, tvrdí Choryová v článku pro odborný časopis Proceedings.
Botanici se v minulosti marně snažili zastavit růst trávy, aby pomohli šetřit nemalé náklady na údržbu golfových hřišť, parků a trávníků. Avšak křížení stejně jako chemické postřikování se ukázaly jako víceméně neúčinné.Naději tedy nyní přináší genetický zásah, po němž tráva roste tak pomalu, že sekání je nutné jen jednou nebo dvakrát do roka.

"Každodenně se musíme starat, abychom naše trávníky udrželi v co nejlepším možném stavu. Když něco zajistí, že to nebudeme muset stříhat každý den, tak to bude velká pomoc a úspora práce," reagoval na nový výzkum Tim Norris, správce golfového klubu amerického námořnictva ve Fairfaxu.

Po propracování výzkumu týmu genetiků z institutu Salk bude pravděpodobně možné v budoucnu zahodit sekačky. Ovšem zatím by to bylo nejspíš unáhlené, protože nad novou metodou se vznáší i hrozba zákazu.

Jako ostatní případy genetické manipulace samozřejmě vyvolává protesty ekologů a vzbudí pozornost americké federální vlády, která může jejich používání schválit, nebo také zakázat. Nyní se očekává, že používání geneticky upravené trávy bude po dodatečných testech během jednoho roku schváleno, byť s určitými omezeními.
Výzkumníci tvrdí, že tráva nebude zdraví škodlivá a budou se na ní moci pást i domácí býložravci.

Největší nebezpečí však spočívá v tom, že se takto geneticky zkřížené odrůdy rostlin budou křížit s normálními rostlinami. A jakkoli je to nepravděpodobné, nejen zemědělci by asi neměli radost z "pidiúrody pidipšenice". A i kdyby se podařilo křížení odrůd zabránit dalším "genetickým kouzlem", výrobci sekaček se nebojí. Sázejí na to, že každý chce mít svůj trávník jinak upravený a jinak vysoký, jiný než jeho soused.


Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Video