Někteří poslanci chtějí gayům povolit darování krve (ilustrační foto).

Někteří poslanci chtějí gayům povolit darování krve (ilustrační foto). | foto: AP

Francie zvažuje, že gayům povolí darovat krev. Pro je i prezident

  • 7
Gayové jsou ve Francii podobně jako v Česku a jiných evropských státech zbaveni možnosti darovat krev kvůli tomu, že jsou náchylnější k přenosu HIV. Někteří poslanci nyní chtějí tento zákaz zrušit a nehodnotit potenciální dárce podle sexuální orientace. Podpořil je i prezident Francois Hollande.

Středeční zpráva z francouzského parlamentu uvádí, že zakazovat gayům darovat krev je nyní zbytečné, protože všechna darovaná krev je na virus HIV testována. Doporučuje, aby se napříště dárci posuzovali podle míry rizika jejich chování, a ne podle toho, jestli jsou homosexuálové nebo bisexuálové. Uvedl to server The Times.co.uk.

"Homosexuálové by měli mít právo darovat krev," říká Olivier Véran, třiatřicetiletý socialistický poslanec a zároveň doktor, který zprávu sepsal.

Rizikové chování

V České republice je v poučení pro mužské dárce krve sex s muži zařazen mezi rizikové chování, společně se sexuálním stykem s prostitutkou, osobou, která užívá injekčně drogy, či skupinovým sexem.

Řekl, že mu zákaz připomíná Spojené státy v sedmdesátých letech, kdy krev nesměli darovat černoši pod záminkou, že je větší pravděpodobnost, že mohou mít syfilis. V současné době gayové nesmějí darovat krev ve většině zemí Evropské unie. Například v Británii nesmějí darovat krev muži, kteří měli sex s jiným mužem v posledním roce. Ani v České republice gayové nepatří mezi vhodné dárce.

Ve Francii nesmějí darovat krev celý život a to i přesto, že je jí v nemocnicích nedostatek. Prezident Francois Hollande, jehož socialistická vláda zlegalizovala manželství homosexuálů, slíbil, že zákaz zruší. Nutno podotknout, že tento krok zvažovali už bývalí ministři zdravotnictví.

Loni v prosinci po masových protestech proti zlegalizování sňatků homosexuálů ministryně zdravotnictví Marisol Tourainová řekla, že na zrušení zákazu teď není nejvhodnější doba. Nyní uvedla, že počká na doporučení Národní komise pro etiku a návrh zváží.

Francii poznamenal skandál s nakaženou krví v 80. letech

Šéf Francouzské federace dárců krve Michel Monsellier označil zákaz za "preventivní opatření, které se nemůže jen tak zrušit". "Lékaři jsou v tomhle příliš konzervativní," domnívá se Nicolas Gougain, mluvčí skupiny Inter-LGBT, která bojuje za práva homosexuálů.

Stoupenci zákazu, který byl vyhlášen v roce 1983, namítají, že muži, kteří mají sex s jinými muži, jsou mnohem náchylnější k infikování virem HIV. Debata o zrušení zákazu vyvolává i vzpomínky na skandál z osmdesátých let, kdy se krev nakažená virem HIV dostala do žil čtyř tisíců lidí. Aféra tehdy otřásla vládou.

Většina infikovaných trpěla hemofilií a po dlouhém boji zemřela. Bývalý ministr zdravotnictví Edmond Hervé byl v roce 1999 uznán vinným za neúmyslné zabití, protože nebyly provedeny kontrolní testy krve. I přes nesouhlas veřejnosti nad ním však soud nevynesl žádný rozsudek. Tehdejšího premiéra Laurenta Fabiuse rovněž soudili, ale zprostili ho viny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video