Francouzské jednotky v Burkina Fasu (11. listopadu 2019)

Francouzské jednotky v Burkina Fasu (11. listopadu 2019) | foto: Profimedia.cz

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

  • 881
Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a nebezpečím občanské války. Je to už druhý takový dokument za poslední měsíc a opět přiživil vypjatou debatu o roli armády ve společnosti.

„Pokud vypukne občanská válka, armáda na našem vlastním území zajistí pořádek. Do tak hrozné situace se nikdo nechce dostat – ani my, ani naši předchůdci – ale je třeba říci, že ve Francii je zaděláno na občanskou válku a vy to velmi dobře víte.“

Vzkaz obsahující tato slova vyšel v neděli na stránkách konzervativního týdeníku Valeurs Actuelles. Je adresovaný prezidentovi Macronovi, vládě i členům parlamentu, které viní z ústupkům islamistům. „Jde o přežití naší země,“ píše se v otevřeném dopise, který podle BBC sepsali vojáci v aktivní službě. 

Autoři dopisu si přáli zůstat v anonymitě a jejich jména ani hodnosti tak nejsou známé. V textu se ovšem označují za představitele mladší generace vojáků, která prošla konflikty v Afghánistánu, Mali, Středoafrické republice nebo protiteroristickými operacemi ve Francii.

„Nasadili jsme vlastní kůži, abychom zničili islamismus. A vy mu nyní ve vlastní zemi ustupujete,“ lamentují autoři výzvy, kterou k pondělnímu poledni podepsalo 132 825 lidí.

Někdejší velitel Francouzské cizinecké legie Christian Piquemal na demonstraci Pegidy v Calais. Za svoji účast byl později zbaven vojenských výsad (6. února 2016)

Je to už druhý otevřený dopis ze strany vojáků za poslední měsíc. Koncem dubna na stránkách téhož magazínu vyšla výzva podepsaná dvaceti důstojníky ve výslužbě. Vládu varovali, že pokud se neodhodlá k důraznému zákroku proti islamistům usilujícím o „dezintegraci“ země, mohla by moc v zemi převzít armáda.   

Skrytá pohrůžka pučem načasovaná na šedesáté výročí nezdařeného převratu proti Charlesu de Gaullovi vzbudila ve Franci mimořádný rozruch.  Ministryně obrany Florence Parlyová prohlásila, že bude mít následky – signatáři podle všeho přijdou o své hodnosti a důchody.

Francie potrestá generály za vyhrožování pučem, premiér odsoudil Le Penovou

„Armáda tady není proto, aby vedla nějakou kampaň, ale aby bránila Francii a chránila Francouze,“ uvedla. Upozornila, že příslušníci ozbrojených sil mají zakázáno veřejně vyjadřovat své náboženské a politické názory. Mlčenlivost se vztahuje i na některé vysloužilce.

Na stranu signatářů se naopak postavila šéfka Národního sdružení Marine Le Penová. „Jako občanka a politička sdílím vaše utrpení. Nabízím vám, abyste se připojili k našemu úsilí v nastávajícím zápasu o budoucnost Francie,“ napsala.

Anonymním autorům druhé výzvy v případě odhalení hrozí horší trest než zbavení vojenských výsad. Vojáci v aktivní službě mohou za provinění proti předpisům stanout před armádním tribunálem, který je může poslat až na pět let do vězení.

Drulák: Nezvládnutá migrace a antirasismus rozkládají Francii, generálové to vědí

Z formulace jejich dopisu je patrné, že reakce vlády na dopis starých generálů se v některých vojenských kruzích nesetkala s pochopením. „Zač pak bojovali? Aby vám dovolili učinit z Francie zhroucený stát?“ lamentují autoři dokumentu a viní vládu, že dupe po veteránech, jejichž jediným proviněním je prý „láska k vlasti a zármutek nad jejím viditelným úpadkem“.

BBC připomíná, že boje proti takzvanému islámskému separatismu není tématem jen Le Penové. Emmanuel Macron slibuje, že zatočí s působením radikálních imámů vyškolených v cizině a dohlédne na financování mešit. Podle analytiků se tak pokouší před blížícími se prezidentskými volbami získat hlasy pravicových voličů.

22. ledna 2020


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video