Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

  16:33aktualizováno  16:33
Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými průsmyky, aby se jim podařilo nepozorovaně dostat do Francie. Povede se to však málo komu. Koho nezastaví francouzská policie, tomu se stane osudným chlad a hluboký sníh. „Musíme to zkusit. Kvůli lepší budoucnosti,“ říká jeden z migrantů.

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy. | foto: Profimedia.cz

Mezi rekreanty v italském středisku Claviere na hranicích s Francií jsou stále častěji k vidění migranti, kteří se připravují na přechod zasněžených Alp. Mezi nimi je také čtveřice, kterou minulý týden zadržela francouzská policie a poslala ji zpátky do Itálie. „Byli jsme jen pár kilometrů od Francie, když nás chytili. Někdo nás udal na policii,“ popisuje Tunisan s křestním jménem Sami.

Fotogalerie

Pokusy migrantů o překročení hranic jsou nejen nebezpečné, ale ve většině případů také neúspěšné. V posledních měsících se navíc staly jádrem sporů mezi Itálií a Francií, které se podle listu The Guardian nedokážou shodnout na jednotném postupu vůči migrantům. 

Kromě Samiho jsou ve zmíněné skupině také dva Iráčané a muž z Pobřeží slonoviny. Clavire si vybrali proto, že téměř třináctikilometrovou trasu přes hranice považují za jednu z nejnebezpečnějších. Na sobě mají lehkou bundu, džíny a tenisky. Před cestou je neodradil ani osud devětadvacetiletého Dermana Tamimoua z Toga, který před týdnem na stejné trase zemřel. 

Žádnému z mužů se nepodařilo získat dokumenty, které by jim umožnily zůstat v Itálii, proto se rozhodli zkusit štěstí ve Francii. Počáteční neúspěch je neodradil. „Musíme si zajistit lepší život. V Itálii pro nás nic není. Nedostanete práci a pokud se pokusíte získat dokumenty, odmítnou vás,“ popisuje jeden z nich. 

Setrvání v Itálii je pro migranty těžší od prosince, kdy místní vláda přijala zpřísnění imigračního zákona. Mnoho z těch, kteří se shromáždili v Claviere patří k lidem, které úřady v důsledku nových opatření vyhnaly z uprchlických center. Zákon nahrazuje azyl z humanitárních důvodů jinými druhy povolení k pobytu, například „zvláštní ochranou“ na jeden rok.

18.února 2019 v 16:07, příspěvek archivován: 19.února 2019 v 12:21

«We have to try» : the migrants who brave frostbite over the Alps https://t.co/ec77aRV5Bj @guardian @GiuffridaA  #MassimoPinca @Reuters https://t.co/rlvAzGLY88

Italská legislativa však migrantům také umožňuje přechod do jiných států Evropské unie (EU), kde mohou po oznámení italským úřadům zůstat až devadesát dní. Do současnosti vydala Itálie toto povolení pro sto tisíc lidí. 

Podle Paola De Marchise, který je starostou města Oulx sousedícího s Claviere, začali migranti do oblasti přijíždět v září, kdy úřady zveřejnily návrh nové verze zákona. „Někteří uprchlíci zažádali o ochranu, ale obávali se, že ji nedostanou a proto přijeli. Jiní ochranu naopak ztratili. Jejich cílem je dostat se do Francie. Jsou přesvědčení, že to tam bude lepší. Ve skutečnosti je však na hranicích odmítnou,“ popisuje De Marchise.

Uprchlíci na hranicích Itálie a Francie přidělávají práci horské službě (1/2018):

Francouzi prý falšují data narození, aby mohli děti poslat zpět

Právě na odmítnutí tisíců migrantů na francouzských hranicích si Itálie stěžuje. Jen v první polovině loňského roku zadrželi Francouzi 10 500 utečenců, kteří se snažili do země dostat vlakem, po dálnici nebo přes hory. Humanitární organizace nařkly francouzskou policii z používání násilí či falšování data narození u dětských migrantů, aby je mohli jako dospělé odmítnout.

Ačkoli je nelegální posílat nezletilé zpátky, Francie neporušuje Dublinskou dohodu, podle které může migranty vrátit do první země EU, kde se registrovali. „Jediná možnost je kompletně přepsat Dublinskou úmluvu. Evropa nechce, aby chudí lidé přišli do její pevnosti a hledali tu práci. To samé ale udělali miliony Evropanů po celém světě,“ myslí si místní kněz Susa Valley.

Hostina je u konce, vzkazuje Itálie migrantům. Usnadní jejich vyhošťování

Ačkoli se dobrovolníci snaží migranty od nebezpečné cesty přes Alpy odradit, jejich počty nadále rostou. V loňském roce zemřeli při pokusu o přechod horských vrcholů tři lidé, kteří se vydali zrádnějším průsmykem Col de l’Échelle.

„Cesta z Claviere je snazší, ale zároveň vás snadněji chytí. Lidé dorazí nepřipravení na chlad a sníh, mají malý batoh a městské oblečení. Říkáme jim, aby nechodili, ale stejně to zkusí. Třeba pětkrát nebo šestkrát,“ uzavírá jedna z místních dobrovolníků Elena Pozzallová.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Mayová ustupuje. Parlament má hlasovat o celní unii nebo o novém referendu

Britská premiérka Theresa Mayová po jednání vlády (2. dubna 2019)

Premiérka Theresa Mayová v úterý představila kompromisní plán, který má pomoci napočtvrté prosadit v britském...

Zelenskyj se ujal funkce ukrajinského prezidenta a hned rozpustil parlament

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skládá přísahu. (20. května 2019)

Herec a podnikatel Volodymyr Zelenskyj v pondělí složil prezidentskou přísahu. Bezprostředně po inauguraci oznámil, že...

Živel se vrací. Oklahomou a Texasem prolétlo 14 tornád, teď ale nezabíjela

Tornádo zasáhlo oklahomské město Mangum (20.5.2019).

Střední částí Oklahomy a západním Texasem se přehnalo v pondělí večer místního času 14 tornád. V oblasti se čtyřmi...

Najdete na iDNES.cz