ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zločince musíte chránit, hrozí-li mu ve vlasti bezpráví, řekl Česku soud EU

  • 276
Uprchlíci, kterým v domovské zemi hrozí pronásledování, nemohou být ze zemí Evropské unie vyhoštěni ani poté, co na jejich území spáchají závažný trestný čin. I u zločinců se totiž musí chránit jejich práva, pokud hrozí, že budou v jejich vlasti porušena. České republice a Belgii to oznámil Soudní dvůr EU.

Soud v Lucemburku reagoval na českou a belgickou žádost o konzultaci, zda vyhoštění neodporuje příslušným mezinárodním úmluvám. Soud v odůvodnění uvedl, že odepření či odejmutí práva na azyl nemá vliv na nárok na ochranu poskytovanou na základě Ženevské konvence či Listiny základních práv EU.

Dokud tedy u azylanta panují důvodné obavy z pronásledování v zemi původu, musí se s ním zacházet jako s uprchlíkem nehledě na to, zda mu bylo postavení uprchlíka formálně přiznáno.

Ani azylanti odsouzení za závažnou trestnou činnost proto nemohou být vyhoštěni do zemí, kde by jim hrozilo mučení či nelidské tresty. Důvodem k soudnímu posouzení byly žaloby azylantů v Česku a Belgii, jimž úřady odňaly postavení uprchlíka a chtěly je vyhostit.

„Odnětí a nepřiznání postavení uprchlíka nemají za následek, že osoba mající oprávněné obavy před pronásledováním v zemi jejího původu přestane být uprchlíkem, ani že dotyčná osoba bude zbavena práv, jež Ženevská úmluva spojuje se skutečností, že určitá osoba je uprchlíkem,“ upozornil soud ve své tiskové zprávě.

Čečenský střelec bude pykat přes šest let

Soudní dvůr dodal, že pro ochranu práv daného člověka není ani nutné, aby byl jeho pobyt v zemi, kde spáchal zločin, zákonný. Stačí i „pouhá fyzická přítomnost uprchlíka na území hostitelského státu“. 

Loupili, vydírali, vraždili. Musíme si je nechat

V českém případě se jednalo o muže původem z jihoruského Čečenska, kterému ministerstvo vnitra udělilo azyl v roce 2006, když byl ještě předtím odsouzen ke tříletému trestu za loupež.

Lupiči při přepadení směnárny selhala pistole, i tak dostal 18 let

Později dostal devět let vězení za další loupež a vydírání. Tento trest si měl odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Ministerstvo mu kvůli opakovaným zločinům v roce 2014 azyl odebralo, proti čemuž se muž odvolal. Když Městský soud v Praze odvolání zamítl, obrátil se cizinec s kasační stížností na Nejvyšší správní soud, jenž věc předal soudu unijnímu.

V Belgii se na místní justici obrátil uprchlík z Konga. Po udělení azylu kradl a také spáchal vraždu, za kterou byl odsouzen na 25 let za mřížemi. Ochrana se vztahuje i na muže z Pobřeží slonoviny, který požádal o azyl v Belgii a který se ještě během azylového řízení dopustil několika zločinů, včetně znásilnění nezletilé dívky.

,

Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Video