Britští vojáci vyvěšují vlajku Spojeného království v Port Howardu na...

Britští vojáci vyvěšují vlajku Spojeného království v Port Howardu na Falklandech poté, co porazili ve dvouměsíčním konfliktu argentinské vojsko. (červen 1982) | foto: Profimedia.cz

Jsou to Falklandy, ne Malvíny, zuří Britové kvůli prohlášení o sporných ostrovech

  • 138
Británii se nelíbí, že text společného prohlášení po summitu mezi zeměmi EU a Společenství latinskoamerických a karibských států obsahuje argentinský název pro Falklandské ostrovy. Zmíněnou pasáž o sporných ostrovech v jižní části Atlantického oceánu oslavuje jako úspěch argentinská diplomacie. Mluvčí unijní diplomacie uvedl, že unijní blok se nepřidává ani k jedné straně sporu.

Ve společném prohlášení po summitu, který se uskutečnil tento týden v Bruselu stojí, že EU uznává historický postoj sdružení latinskoamerických a karibských států (CELAC) „ohledně Malvín/Falklandských ostrovů“.

Podle prohlášení je postoj latinskoamerických zemí „založený na významu dialogu a na dodržování mezinárodního práva v mírovém řešení rozepří“.

Argentinská diplomacie vnímá danou pasáž, jako svůj velký úspěch. Podle Buenos Aires je to poprvé, co Evropská unie uznala v oficiálním dokumentu postoj latinskoamerických států.

„Toto společné prohlášení představuje další výzvu mezinárodního společenství Británii, aby souhlasila s naplněním své povinnosti obnovit jednání o svrchovanosti (nad ostrovy) s Argentinou,“ uvedl argentinský ministr zahraničí Santiago Cafiero.

Útok jaderné ponorky na argentinský křižník odvrátil námořní bitvu

Prohlášení však v Londýně vyvolalo jistou nevoli. Podle deníku Financial Times britští diplomaté žádali o vysvětlení situace předsedu Evropské rady Charlese Michela. Podle zdrojů z britské diplomacie ministr zahraničí James Cleverly žádal, aby se prohlášení Falklandskými ostrovy nezabývalo.

„Argentinská vláda může lobbovat, jak chce, to ale nic nemění na tom, že Falklandské ostrovy jsou Británie,“ řekl deníku představitel blízký ministrovi zahraničí.

V letecké válce o Falklandy excelovaly kolmo startující harriery

„Britové jsou znepokojení použitím názvu Malvíny,“ řekl deníku unijní diplomat. Podle mluvčího unijní diplomacie však EU k otázce Falklandských ostrovů nezastává žádný postoj, protože otázku neprodiskutovaly členské státy. „EU nezastává žádný postoj ohledně takového tématu bez mandátu (Evropské) rady,“ uvedl Stano.

Argentina trvá na tom, že by Británie měla s ní zahájit jednání o předání ostrovů v jižním Atlantiku. Latinskoamerický stát se pokusil ostrovy vojensky obsadit v dubnu roku 1982. V červnu téhož roku se britskému námořnictvu podařilo ostrovy získat nazpět. Při konfliktu zahynulo 648 Argentinců a 255 Britů. Londýn poukazuje na výsledky referenda z roku 2013, ve kterém si drtivá většina obyvatel ostrovů vybrala zůstat pod britskou vládou.

Ostrovy leží v jižním Atlantiku asi 480 km východně od argentinského pobřeží.

Ostrovy leží v jižním Atlantiku asi 480 km východně od argentinského pobřeží.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video