Unie se snaží zalepit díru v kosovském rozpočtu na léta 2009 až 2011. Ilustrační foto

Unie se snaží zalepit díru v kosovském rozpočtu na léta 2009 až 2011. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

EU shání peníze pro Kosovo, Česko přispěje čtyřmi miliony eur

  • 58
Půl miliardy eur. To je částka, kterou Evropská unie slíbila Kosovu, nejmladšímu státu na mapě starého kontinentu. Češi přidají čtyři miliony. Peníze mají bývalé jihosrbské provincii pomoci zbavit se statusu jedné z nejchudších zemí Evropy.

Unie slíbila peníze před zahájením dárcovské konference, která se dnes koná v Bruselu. Půlmiliardu věnuje sedmadvacítka jako celek, jednotlivé státy pak budou přispívat i samy za sebe, řekla mluvčí Evropské komise. Například Němci už vyhlásili záměr věnovat sto milionů.

Česká republika přidá částku ve výši čtyř milionů eur. "Když spočítáme i letošní rok, budou to do roku 2011 čtyři miliony eur," potvrdil Tomáš Szunyog, ředitel odboru států jižní a jihovýchodní Evropy na ministerstvu zahraničí.

Cílem je získat dohromady asi 1,4 miliardy eur. Přibližně tolik totiž bude podle odhadů chybět v kosovském rozpočtu v letech 2009 až 2011. Čtyři sta milionů nabídly Spojené státy.

"Kosovo je hluboce evropská záležitost. EU je připravena použít všechny prostředky, aby mu pomohla uskutečnit jeho evropskou perspektivu," prohlásil komisař pro rozšíření Olli Rehn.

Dáme vám peníze, ale pohlídáme si je
Peníze, které se na konferenci vyberou, mají zlepšit životní podmínky všech Kosovanů bez ohledu na etnický původ - tedy většinových Albánců, ale i srbské menšiny, která v dvoumilionovém státě čítá asi sto tisíc lidí.

Finance půjdou do školství, na rozvoj demokratických institucí, na vytváření dobrých podmínek pro podnikání a na budování infrastruktury. EU si podle Rehna pohlídá, jak s nimi Priština naloží. "Je na lidech a institucích v Kosovu, zda splní očekávání, která do nich dárci vkládají," řekl komisař.

Nulová tolerance pro zločin a korupci
Kosovo v únoru jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku. Jako samostatný stát ho zatím uznalo 43 převážně západních zemí - včetně USA, Velké Británie, Německa či Francie. Ale investiční boom, který se očekával, zatím tak docela nenastal.

Bývalá srbská provincie a po desítky let jedna ze suverénně nejchudších částí někdejší Jugoslávie se potýká s hospodářskými problémy obřích rozměrů. Podle nedávné zprávy Světové banky žije 37 procent z asi dvou milionů Kosovanů pod hranicí chudoby, tedy za méně než 1,5 eura (asi 35 korun) na den. Priština se navíc ještě nevypořádala s následky války z konce 90. let.

Nezaměstnanost přesahuje 40 procent a korupce a organizovaný zločin bují. Vláda premiéra Hašima Thaçiho jim vyhlásila nulovou toleranci, což předseda vlády zopakoval i dnes v souvislosti se slíbenými penězi. "Žádný z darů nepůjde špatným směrem," řekl.

Priština si už podle něj také podala přihlášku do Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. "Ano, včera jsme zažádali o členství," řekl Thaçi s tím, že brzy očekává pozitivní odpověď.

Do obou institucí může vstoupit jen nezávislý stát. Pro Kosovo by tak členství bylo dalším krokem v mezinárodním uznání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video