Enzym může bojovat s Alzheimerovou chorobu

Japonští vědci určili enzym, který by mohl pomoci v léčbě Alzheimerovy choroby. Látka by měla přispět k ničení takzvaných amyloidních destiček, jejichž hromadění je příznakem dosud nevyléčitelné choroby. Nemocí na světě trpí 22 milionů lidí.

Enzym pojmenovaný jako neprilysin je součástí třídy enzymů, které regulují činnost zmíněných destiček, jež se vytvářejí z proteinů beta-amyloid. Tým neurologů z Rikenova institutu pro výzkum mozku odhalil, že některé z těchto enzymů upřednostňují vytváření destiček, jiné jejich ničení.

Dosud se vědci snažili vynalézt látku, která by byla schopná bránit v činnosti enzymům způsobujícím shlukování a tudíž vytváření destiček. Japonští vědci se však soustředili na určení enzymu, který ničí amyloidní destičky.

Objev, o němž informoval časopis Science, neprilysin by podle vědců mohl být další možností, jak bojovat s touto duševní nemocí. Časem by mohl také umožnit odhalit ty, jimž nemoc hrozí, a to rozborem odchylek v genu, který řídí vytváření neprilysinu.

Alzheimerova nemoc je postupnou degenerací mozkové kúry, kterou provází ztráty některých intelektuálních schopností, například myšlení, paměť, uvažování nebo řeč. Poprvé ji popsal v roce 1906 německý neurolog Alois Alzheimer. Postihuje ve stejné míře muže a ženy, hlavně ve vyspělých zemích. Výjimečně mohou touto "nemocí starců" ochořet již třicátníci. Příčiny nemoci, kterou trpí například bývalý americký prezident Ronald Reagan, se dosud nepodařily zcela vyjasnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video