ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Evropská komise schválila použití vakcíny Pfizer u dětí nad 12 let

  • 302
Evropská komise schválila použití vakcíny společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku 12 až 15 let. Krok v pátek doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Česká vláda avizovala, že jejich očkování umožní právě po stanovisku EMA.

„V současné době se strategie ve věku 12 až 15 let připravuje. My počítáme s očkováním této věkové skupiny. Mohlo by se začít očkovat během letních prázdnin, ale to je zatím předběžná úvaha,“ sdělila portálu iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová

Až otevřeme všechny věkové skupiny, tak přejdeme i k dětem. Může to být v řádu měsíce, plus mínus. V současnosti o tom ministerstvo zdravotnictví jedná,“ dodala.

Marco Cavaleri, který stojí v čele orgánu EMA, uvedl, že regulační orgán obdržel údaje potřebné k povolení vakcíny pro dospívající a shledal, že je vysoce účinná proti covidu-19.

Rozhodnutí musí být schváleno Evropskou komisí a jednotlivými vnitrostátními regulačními orgány, dodal. V EU podle Reuters už mohou být vakcínou očkováni mladiství vě věku 16 let a starší.

Doporučení následuje po podobném rozhodnutí regulačních orgánů v Kanadě a USA z minulého měsíce.

EMA uvedla, že pro jedince z věkové skupiny 12-15 let jsou nutné dvě dávky vakcíny, které by měly být podány v intervalu nejméně tří týdnů. Je podle ní na rozhodnutí jednotlivých států, zda a kdy vakcínu teenagerům nabídnou.

Doporučení agentury EMA, aby bylo povolení vakcíny rozšířeno na děti, vycházelo ze studie u více než 2 000 dospívajících v USA, která prokázala, že vakcína je bezpečná a účinná, píše agentura AP. Výzkumníci budou monitorovat ochranný potenciál vakcíny u dětí po další dva roky.

V USA se naplno rozjíždí očkování dětí od 12 let, úřad dal Pfizeru zelenou

Experti považují naočkování dětí a mladistvých za zásadní krok k dosažení kolektivní imunity, a tím k poražení pandemie. Někteří však kritizují snahy bohatých států naočkovat všechny svoje obyvatele, zatímco v chudších částech světa se zatím nedostává dostatečného počtu vakcín ani pro starší či zranitelnější osoby.

EMA ve vyjádření také uvedla, že je potřeba zvýšit tempo očkování v EU a že za tímto účelem pracuje na povolení pro rozšíření výrobní kapacity vakcín. Chce rovněž zmírnit pravidla pro skladování již vyrobených dávek.

Podle agentury současná data nepoukazují na to, že by kvůli některým novým variantám koronaviru bylo nutné uvažovat o budoucím doporučení třetí dávky vakcíny k posílení imunity. Tomuto problému však EMA bude nadále věnovat svou pozornost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video