Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží (1. února 2015)

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží (1. února 2015) | foto: AP

Odpouštíme vrahům, píše syn novináře Chášukdžího. A popřel, že mu zaplatili

  • 16
Syn zavražděného novináře Džamála Chášukdžího Saláh Chášukdží zveřejnil na Twitteru, že odpouští vrahům svého otce. Podle islámského práva vrazi můžou dostat po odpuštění mírnější trest. S výrokem nesouhlasí snoubenka zavražděného novináře ani lidskoprávní aktivisté. Zdůrazňují, že Chášukdžího vražda je politická, nikoli rodinná záležitost.

„V tuto požehnanou noc požehnaného měsíce (ramadánu) si připomínáme slova boží: Pokud člověk odpustí a usmíří se, Alláh ho odmění,“ napsal novinářův syn Salah na Twitter u příležitosti konce Ramadánu.

„Proto my, synové mučedníka Džamála Chášukdžího, oznamujeme, že odpouštíme těm, kteří zabili našeho otce,“ dodal. Vláda Saúdské Arábie zatím jeho výrok nekomentovala. Salah v zemi i nadále žije a už dříve popřel, že by dostal od vlády jakékoli peníze. Podle některých zdrojů šlo o miliony dolarů.

Podle islámského práva šaría může být v Saúdské Arábii trest smrti zmírněn, pokud rodina zavražděného vrahovi poskytne odpuštění. Trestu smrti by tak v tomto případě mohlo uniknout pět odsouzených. Není však jasné, jestli se to skutečně stane, píše server televize Al-Džazíra .

S odpuštěním důrazně nesouhlasí snoubenka zavražděného novináře Hatice Cengizová. V pátek na Twitteru napsala, že „nikdo nemá právo odpustit vrahům“. Dodala, že se nezastaví, dokud se nedomůže spravedlnosti.

To potvrdil i šéf organizace pro lidská práva v Saúdské Arábii Jahjá Asírí: „Vražda Džamála Chášukdžího není rodinná záležitost, není to žádná chyba,“ napsal a zdůraznil, že Chášukdží nepřišel o život na základě rodinného sporu, ve kterém by se dalo odpouštět.

„Zabili ho představitelé vlády kvůli jeho politickým článkům. Jeho smrt je politická,“ dodal Asírí. Společně s dalšími saúdskými aktivisty a některými politiky také zveřejnil prohlášení, které odmítá omluvu jako důvod pro přepracování Chášukdžího případu na rodinný spor.

Minulý rok v prosinci soud poslal do vězení tři pachatele a pět dalších odsoudil k smrti. Proces kritizovala OSN i lidskoprávní organizace. Americký expert, který šest měsíců vedl vyšetřování Chášukdžího vraždy, označil výrok Salaha Chášukdžího jako další část saúdskoarabské „parodie spravedlnosti“. 

Salah Chášukdží naproti tomu uvedl, že má plnou důvěru ve spravedlivý proces.

Nezakrývejte mi ústa, mám astma a udusím se, říkal Chášukdží svým vrahům

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl zavražděn v říjnu 2018 na saúdském generálním konzulátu v Istanbulu. Chášukdží psal pro americký deník The Washington Post a ve svých textech kritizoval saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána.

Některé západní vlády i americká CIA se domnívají, že k zabití dal příkaz saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. „Stalo se to v době, kdy na věci dohlížím já. Nesu veškerou odpovědnost,“ řekl princ minulý rok v dokumentu americké televize PBS s názvem Korunní princ Saúdské Arábie.

Chášukdžího tělo se dosud nenašlo, podle vyšetřovatelů bylo zřejmě rozřezáno a z konzulátu odvezeno. OSN vyzývala k tomu, aby byl do vyšetřování zahrnut také korunní princ a další vysocí představitelé země.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video