Diskuze

Dunaj přitéká na Slovensko jako čistá řeka, z něj odchází už špinavý

Dunaj, největší evropská řeka, pokud nepočítáme Volhu, je na hranicích Slovenska a Rakouska tak čistý, že se v něm můžete bez problémů koupat. Slovensko však už opouští Dunaj špinavý. Největší znečišťovatelé jsou ale až na dolním toku, jde hlavně o Bělehrad a Bukurešť.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JH

Takmer sa mi nechce verit, ze by Lubos Palata v zivote nevidel Dunaj. Uplne vo mne vyvolal predstavu statisicov Viedencanov, pobehujucich po piesocnych plazach a rozkosne sa macajucich  v sviezej Dunajskej vode  a medzi nimi prsnate plavcicky v cervenych jednodielnych plavkach. Nie, ze by v Bratislave pri Dunaji neboli v lete piesocne plaze (navezene, vid. Tyrsovo nabrezie) ale preco by som preboha liezol do Dunaja.

Keby Palata nebol supak a kupil si za 8 EUR spiatocny listok na lod do Devina a spat, mohol ten zahadny zdroj znecistenia medzi Devinom a Mostom SNP odfotit. Nejakym specialnym objektovom, krory vie zachytit aj neviditelne pritoky a priemyselne podniky. Nehovorim, ze este aj nakladny pristav je nizsie po prude.

0 0
možnosti
JP

J88a85n 37P14a54v53e16l20k50a

24. 8. 2013 11:49

Protože se do něj na Slovensku vlévá Morava.

0 1
možnosti

Ve Vídni je voda v Dunaji jako skloR^

0 0
možnosti
VM

No nechcem byť nejak vzťahovačný, ale nehnevajte sa , ten nadpis je fakt uletený, teda vlastne jeho autor. Pokial viem Dunaj tečúci na Slovenskom území je cca na 90 % svojej dlžky hraničnou riekou t.j. tvorí hranicu dvoch štátov Slovenska a Maďarska. Nechcem vyvolávať zbytočné šarvátky , ktorá z týchto krajín je väčším znečisťovatelom. Ale ak sa autor snažil pritiahnuť čítanosť svojho článku tým bulvárnym nadpisom, tak sa mu to podarilo.R^

7 1
možnosti
AK

Takže kvalitu vody opravdu negativně ovlivňují 3 velká města. Centrální kanalizaci mají, možná dokonce čističku ještě z doby vlády stařičkého mocnáře Františka Josefa. Moderní, nebo možná i trochu zastaralá čistička by velmi pomoha. EU vydává na naprosté blbiny XY miliard (spíš bilionů) Euro. O kolik méně by se postavilo rozhleden v údolí a kilometrů cyklostezek podél 4 a více proudých silnic, pokud by se sousedům přispělo na tu čističku, s tím, že si provoz a údržbu budou platit sami? Znovu podotýkám, jde o tři čističky.. Možná by stačilo i méně než milion euro na každou.. Zjednodušené schéma: potřebujete usazovací nádrže.. TJ jeden nebo víc bazénů o rozměru 10x80 nebo 100 metrů. Nemusí být epesní, jen nepropustné. Pak reaktor, tj nádobu kam se do vody přidá srážecí chemie.. Stačí cokoliv vhodného tvadu. Znáte třeba takové ty nádoby, ve kterých se na železnici vozí vápno a cement? Soudkovité, cca 5 kubíků obsah.. Nádrže na opětovné čeření vody, kde se usazují chemií sražené látky. Kulaté bazény s přívodem uprostřed a odtokem po stranách. Platí totéž, co u usazovacích nádrží. Nemusí být epesní. Aerobní fáze čištění.. Zjednodušeně řečeno, přidají se vhodné bakterie a žene se jim do vody kyslík, stejně jako je vzduchování u akvária.. Opět, chce to bazén nebo dva. A nakonec pár bazénků, kde se to filtruje přes hrubý a pak stále jemnější písek. A pár čerpadel a malá bioplynová stanice. Opravdu, vyjde taková sranda k postavení na víc než milion E? 2? 10? A víc to fakt nebude.. A ve srovnání s tím, jak by to opravdu pomohlo.. A energeticky je to prakticky soběstačné, Tady v Praze plyn získaný z kalů pohání turbínku, která následně zásobuje proudem čerpadla. Dokonce jsem četl něco o tom, že PŘEBYTKY dodávají normálně do sítě.. (Poznámka, do vyhnívacích nádrží biplynky míří pochopitelně vše, co se zachytí v usazovací nádrži dole i nahoře.. Dole jde o těžké součásti odpadu, jako je třeba papír nebo dřevo atd, nahoře se sbírá mastnota nejrůznějších druhů.)

1 0
možnosti
AK

Heh, to jsem se ale rozkecal, že? Prostě a jednoduše, to co se usadí nebo vysráží jde do nádrží, kde se z toho (podotýkám přirozeným procesem) uvolní metan. Tedy defakto zemní plyn, lze jej ihned prohnat turbínou, jako to dělají tady v praze..Co je příliš řídké, to zoxiduje v aerobní fázi. Pěnivá čistidla jsou potrápena chemií, kyslíkem a bakteriemi. (některé bakterie dokáží zpracovat i velmi agresivní svinstva) Výsledkem je voda, ve které je z původních splašků třeba 2 nebo 3% svinstev, ostatní je zachyceno. A jen tak mimochodem, kdyby to následně prošlo několika stovkami hektarů rybníčků a přepadů, tak by 3/4 roku do řeky odcházela voda čistší, než ta, která tam přiteče. (3/4 roku, kupodivu čištění s pomocí rostlin nefunguje v zimě, v době vegetačního klidu) A těch pár stovek ha (neboli pár km2 stačí na dočištění odpadu z milionového města na kvalitu skoro pstruhové vody.. Ovšem na druhou stranu., I ten vyhnilý kal je potřeba vést, jako odpad. Viz Německo a Dioxiny ve vepřovém.. kam se údajně dostaly právě po dokrmování prasat kaly z čističek.. Ano, obsahují spousty bílkovin a tuků, ale právě tak i nepěkné slučeniny..

0 0
možnosti
Foto

Jo a to se stalo teď někdy, že jo. Proto je to zařazeno mezi zprávy, že jo.

0 0
možnosti
OS

ve Vidni se v Dunaji lide koupou, v Bratislave uz je to spinave

0 0
možnosti
ZJ

kteří Vídeňané se koupou v Dunaji? Možná ti co nemají ani na MHD

0 1
možnosti
PK

do Hamburku přitéká Labe také relativně čisté. Inu skutečně čistý přístav na řece jsem ještě nikde v Evropě neviděl :-)

1 0
možnosti
Foto

Rád se v něm koupu v Rakousku ale ta voda je studená i když jsou venku vedra k padnutí :-)

2 0
možnosti
LP

co na to strana zelených (nemyslím dolary) a předsedkyně jaujau Biomasa

3 0
možnosti