Termín možného stažení amerických vojáků Trump nesdělil, uvedl ale, že by to mohlo být poměrně brzy. Před několika týdny Trump hovořil o tom, že do řešení syrské krize by se měly zapojit i další země. Dnes zopakoval, že chce, aby do dění na Blízkém východě vstoupily, a to i vojensky, další státy regionu.
Macron k francouzské účasti v Sýrii řekl, že je nyní nemožné stanovit nějaký časový rámec, kdy se Francie stáhne. Uvedl, že Paříž bude v nadcházejících týdnech a měsících vyhodnocovat, co je v syrské otázce ještě nutné učinit.
Za hlavní cíl intervence v Sýrii označil francouzský prezident dokončení likvidace teroristického hnutí Islámský stát (IS) a dalších radikálních skupin. Diplomatickým cílem je pak zajištění mírového života v zemi.
Macron také řekl, že se s Trumpem shodl na tom, že krize v Sýrii by měla být součástí širšího jednání s Íránem.
Teherán vojensky podporuje syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada. Trump k tomu dodal, že on ani Macron nechtějí nechat Íránu v regionu volné ruce.
Trump se také krátce zmínil o tažení proti Islámskému státu, které ovládalo rozsáhlé oblasti v Sýrii a Iráku. Podle amerického prezidenta se v obou zemích IS podařilo vymýtit.
Trump přijal Macrona, hold mu vzdali i příslušníci ozbrojených sil
Americký prezident Donald Trump v doprovodu manželky Melanie přivítal svého francouzského protějška Emmanuela Macrona s chotí Brigitte v Bílém domě. Macron, který je jako první zahraniční představitel na státní návštěvě USA, se s Trumpem setkal již v pondělí po příletu, schůzka však byla soukromá.
Macronovi v sídle amerického prezidenta vzdalo hold asi 500 příslušníků ze všech pěti složek ozbrojených sil USA, tedy armády, letectva, námořnictva, námořní pěchoty a pobřežní stráže. Francouzský prezident poté prošel před nastoupenými jednotkami.
Vyjádřením významu státní návštěvy je i přítomnost dalších vrcholných činitelů USA na oficiální ceremonii. Je mezi nimi například viceprezident Mike Pence, několik členů vlády, zákonodárci a také rodiny vojáků. Pozváni dostali i studenti z francouzské školy z Temple Hills v Marylandu.
Americké ministerstvo zahraničí rozlišuje několik úrovní cest zahraničních představitelů do USA, tím nejnižším je soukromá cesta, následuje pracovní návštěva, jejíž formálnější verzí je oficiální pracovní návštěva, a posledním předstupněm státní návštěvy je oficiální návštěva.