Hillary Clintonová na shromáždění v pensylvánské Filadelfii

Hillary Clintonová na shromáždění v pensylvánské Filadelfii | foto: Reuters

Demokratičtí voliči rozhodnou v Pensylvánii o osudu Clintonové

  • 10
Demokratická senátorka Hillary Clintonová stojí před branami klíčových primárek. V Pensylvánii se totiž podle všeho rozhodne, zda udrží v souboji o stranickou nominaci krok s Barackem Obamou. Poslední průzkumy naznačují, že zvítězí, ale rozdíl nebude velký.

Analytici tvrdí, že její náskok před Obamou nepřesáhne deset procent, i když ještě před pár týdny činil až 16 procent. A podle organizátorů Obamovy kampaně je její případná těsná výhra snesitelná a senátorovi neuškodí.

Obamovi jde hlavně o to, aby se neopakoval scénář z Ohia. Tam Clintonová začátkem března vyhrála s velkým rozdílem, což zbrzdilo dynamiku kampaně jejího soupeře. - čtěte, jak se Hillary vrátila zpět do hry o Bílý dům

. Infografika

Napínavé primárky

Demokratická Pensylvánie
Obamovi a Clintonové se v Pensylvánii podařil husarský kousek. Svou volební agitací přiměli 111 tisíc nových lidí, často bývalých republikánů, aby se za demokraty zaregistrovali k volbám.

Pensylvánie přitom v minulosti patřila k takzvaným swing states, tedy státům, v nichž byli voliči rozděleni napůl mezi demokraty a republikány. Prezidentem zde zvolili Ronalda Reagana i Billa Clintona. Teď tu žije 4,2 milionu registrovaných demokratů a o milion méně republikánů.

Život od šeku k šeku
Jasným tématem nadcházejících primárek se stala zadrhávající ekonomika. "Mám dům i auto a považuji se za člověka ze střední třídy, ale v poslední době žiji jen šek od šeku," říká sociální pracovnice Wendy Pratchetová z Filadelfie. "Potraviny i benzin tu šly hrozně nahoru, a tak se vyhýbám větším nákupům."

Barack Obama

"Všechno hrozně zdražilo, školy, měsíční platby za zdravotní pojištění, a my máme pořád stejné platy," doplňuje ji Afroameričan Howard Ridd. Oba budou volit demokraty, vinu za současné problémy svalují na republikánskou vládu George W. Bushe.

Jenže experti tvrdí, že zase tak špatně na tom zdejší obyvatelé nejsou. Na rozdíl od sousedního Ohia tu nespadly ceny realit. Hospodářské zpomalení nejvíce postihlo na jihozápadě Pittsburg a na jihovýchodě Filadelfii, tedy průmyslová centra.

Odboráři jsou zde naštvaní, protože díky dohodám o volném obchodu se zavřelo mnoho továren a jen minulý měsíc skončily tři tisíce lidí na dlažbě.

SPECIÁL iDNES.cz: Souboj o Bílý dům

"Zruším finanční podporu firmám, které přesouvají pracovní místa do zahraničí," řekl Obama minulý pátek a sklidil obrovský potlesk. Právě velká města s univerzitami a hlavně Filadelfie, kde žije hodně Afroameričanů, studentů a vysokoškolsky vzdělaných lidí, jsou baštou Obamových fanoušků.

Hillary Clintonové patří severovýchodní a západní části země, tedy venkov a průmyslová centra, kde žije hodně dělníků. Clintonové nahrává i to, že Pensylvánie je druhým "nejstarším" státem po Floridě. Lidé nad pětašedesát let oceňují její zkušenost.

Po dvaatřiceti letech mohou zdejší primárky o něčem rozhodnout. Pensylvánie je stát, ve kterém vznikla Deklarace nezávislosti USA a kde v bitvě u Gettysburgu Lincolnova vojska odrazila otrokáře z jihu.

Pensylvánie možná vejde do dějin i jako dějiště zřejmě nejšpinavějších útoků letošních primárek. Tým Clintonové vyrazil do světa hned s několika spoty. V jednom z nich použil i záběry nejhledanějšího muže světa Usámy bin Ládina.

Jiný se pro změnu nese v duchu obvinění Baracka Obamy. Ten údajně v minulých deseti letech přijal od lobbistů dva miliony dolarů.

Senátor z Illinois to popírá a naopak prostřednictvím spotů na sokyni zaútočil, že její program reformy zdravotnictví bude z lidí jen ždímat peníze.

. O co se hraje

Demokratičtí kandidáti hrají v lidnaté Pensylvánii, kde žije na 12 milionů lidí, o celkem 158 delegátů. Ani jasné vítězství by však Clintonové už nemohlo přinést výrazné snížení Obamova náskoku. Přesto by si mohla získat přízeň takzvaných superdelegátů, což by pro ni mohlo být zcela zásadní.

K získání demokratické nominace pro listopadové prezidentské volby je totiž zapotřebí podpora 2 024 delegátů. Zatímco Obama má nyní na své straně 1 645 delegátů, Clintonová s 1 507 hlasy ztrácí.

Vzhledem k tomu, že hlasovat se bude již jen v deseti státech včetně Pensylvánie, je vyloučené, aby některý z kandidátů získal do konce primárek potřebnou většinu. Tehdy přijdou na řadu superdelegáti, tedy špičky Demokratické strany, kteří nejsou vázáni výsledkem primárek.

Podobné starosti už bezmála dva měsíce nemusí řešit republikánský senátor z Arizony John McCain. Jednasedmdesátiletý politik si totiž nominaci zajistil s velkým předstihem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video