Čínští komunisté by měli zúžit členskou základnu, jinak prý dopadnou špatně, vyzývají někteří profesoři (ilustrační foto)

Čínští komunisté by měli zúžit členskou základnu, jinak prý dopadnou špatně, vyzývají někteří profesoři (ilustrační foto) | foto: AP

Čínští profesoři: Osmdesát milionů komunistů je moc, třetina musí pryč

  • 13
Komunistická strana Číny řeší příliš nabobtnalý stranický aparát. S 80 miliony majitelů rudé knížky je největší politickou organizací na světě. Místní profesoři však před příliš vysokým počtem členů varují. Podle nich musí členskou základnu zeštíhlit, jinak Čína "dopadne stejně jako Sovětský svaz".

Profesor Čang Si-en z univerzity Šan-tung ve státním deníku People's Tribune varuje před nebezpečím příliš početné členské základny. Podle něj by se měl počet straníků snížit o 30 milionů. Čang argumentuje tím, že Sovětský svaz dal celému světu dostatečnou lekci o tom, co se stane, když partaj naroste do obřích rozměrů a nemá žádný mechanismus pro odchod lidí ze strany. Informoval o tom server telegraph.co.uk.

Vedení strany podle něj musí najít řešení, jak se zbavit korupce a oportunistů, kteří "narušují ducha strany". Takoví lidé se podle jeho slov ke straně připojili ne proto, že by věřili ideologii marxismu-leninismu, ale kvůli zbohatnutí a společenskému postavení. "Jen pokud komunistická strana bude i nadále pečovat o kvalitu a schopnosti svých členů, může zabezpečit dlouhotrvající stabilitu a řád," tvrdí.

Nezávisle na něm přidal své stanovisko i profesor Cchaj Č'-čchiang ve státním deníku Global Times. "Strana má víc než osmdesát milionů členů. To je ohromné číslo a také velká výzva pro management strany," uvádí Cchaj.

Luxusních staveb vyrostlo jako hub po dešti

Strana kvůli nabobtnalé členské základně nestíhá kontrolovat své členy a často se potýká s korupcí či plýtváním státních peněz. Ukazuje se to v případě okázalých staveb, které ve velkých městech Číny vznikají.

Jeden z nejznámějších případů je vládní komplex v Jinanu, hlavním městě provincie Šan-tung, který stál 13 miliard korun, nebo vládní kancelář za 92 milionů korun v An-chuej v provincii Fu-jang, která měla připomínat bílý dům. Politik, který byl za tyto stavby zodpovědný, dostal podle státních médií trest smrti za korupci.

Vedení strany v urgentní připomínce minulý týden oznámilo, že provede rozsáhlé vyšetřování, jestli se v Číně neplánují stavby dalších luxusních vládních budov, auditorií či penzionů. Za poslední roky totiž v Číně vyrostlo okázalých budov už několik a strana kvůli tomu čelí kritice veřejnosti.

Ne vždy to však bývá jen kvůli ceně. Naposledy vzbudilo pozornost i "zajímavé" sídlo Lidového deníku, které svým tvarem připomíná mužské pohlaví (více o něm čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video