Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho manželka Brigitte Macronová vítají čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho manželku Pcheng Li-jüan při příjezdu do Elysejského paláce v Paříži. (6. května 2024) | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Jednání evropských zemí se Si Ťin-pchingem koordinují Macron a Scholz

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Pozornost světových médií minulý týden budila první postpandemická cesta čínského prezidenta do Evropy, konkrétně do Francie, Srbska a Maďarska. Potvrdila, že podobu vztahů EU s Čínou dnes určuje tandem Macron a Scholz, píše sinolog a vydavatel serveru Asiaskop.cz Vít Vojta.

První postpandemická cesta čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Evropy byla zároveň jeho třetí státní návštěvou „tradičního přítele Číny“, tedy Francie. Bezprostředně navazovala na dubnové přijetí německého kancléře Olafa Scholze v Pekingu. Ve vztazích s Čínou tak Francie s Německem suplují Evropskou unii a jsou Číně obrazem skutečného evropského partnera.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video