Černé věznice jsou podle HRW plné lidí, kteří si z vesnic přijeli do měst stěžovat na regionální úřady. Ilustrační foto

Černé věznice jsou podle HRW plné lidí, kteří si z vesnic přijeli do měst stěžovat na regionální úřady. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čínská policie zatkla šéfy firmy podezřelé z provozování tajných věznic

  • 22
Čínská policie zatkla prezidenta a generálního manažera soukromé bezpečnostní agentury An-jüan-ting kvůli podezření, že nechali zavírat stěžovatele z venkova do takzvaných "černých věznic". O existenci tajných zařízení před rokem informovala organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.

Oba muži údajně brali peníze od místních úřadů a za to nechali zavírat do tajných vězení obyvatele vesnic, kteří vyrazili do metropole Pekingu stěžovat si na nepravosti tamních radnic - například na nezákonné zábory půdy, korupci a další porušování práv.

Podle organizací na ochranu lidských práv existují v Číně stovky takzvaných "černých věznic", které fungují v centrech větších měst. Úřady drží stěžovatele v hotelích ve státním vlastnictví nebo v psychiatrických léčebnách i měsíce, než je pošlou domů. Lidé jsou v nich mnohdy i biti.

Firma An-jüan-ting je podezřelá, že lokálním úřadům účtovala až 300 jüanů (přes 800 korun) za osobu a den - respektive za "zatčení" a následné zadržení lidí. Jen v roce 2008 si tak měla přijít na v přepočtu 56 milionů korun.

Tajné čínské věznice

Káznice se tváří jako hotely či nemocnice

Agentura své zapojení do praktik odmítá, stejně jako Peking vždy popíral existenci tajných věznic. Nicméně o zatčení šéfů bezpečnostní firmy informovala státní média. Důvodem k jejich zadržení bylo "ilegální zadržování lidí a ilegální obchodní operace", uvedl deník China Daily.

Policejní vyšetřování společnosti An-jüan-ting má podle pracovníka organizace Human Rights Watch Phelima Kinea povzbuzující vývoj, tento případ je ale podle něj pouhá špička ledovce.

"Faktem je, že problém černých věznic se táhne mnohem dále než k jedné společnosti. Zahrnuje síť vládních činitelů, bezpečnostních složek, množství kriminálníků a jen v Pekingu desítky zařízení," uvedl.

Právo na stížnosti v Pekingu

Právo obyvatel Číny stěžovat si na zvůli lokálních úřadů v Pekingu se datuje ještě do dob císařství. Místní úřady nyní dostávají pokuty podle toho, kolik stížností, na ně bylo vzneseno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video