Číňané testují svou první neviditelnou stíhačku, podívejte se

  14:33aktualizováno  15:52
Na internetu se objevily snímky zřejmě prvního čínského stíhacího letounu neviditelného na radaru. Stroj s označením J-20 má mnoho podobných prvků s už létajícími americkými stíhačkami F-22 či F-35. Výroba je zatím ve fázi prototypu, stroj ještě podle dostupných fotografií neletěl.

Čínský letoun J-20 | foto: YouTube.com

Nový letoun sice čínští piloti nedostanou ještě několik let, i tak ale prototyp "neviditelného" letounu vypovídá o úsilí, které Čína vynakládá na modernizaci svých vojenských sil.

A možná je v tom i něco víc. Fotografie J-20 na web sice zdánlivě "unikly", je ale pravda, že se objevily jen několik dní předtím, než do Pekingu přiletí americký ministr obrany Robert Gates. To nahrává verzi, že se ve skutečnosti jedná o řízený "únik", demonstraci síly určenou očím Pentagonu.

TECHNOLOGIE "STEALTH"

Letouny s technologií stealth jsou vyvíjené s důrazem na to, aby byly obtížně zjistitelné různými protileteckými prostředky - zejména co do radarového odrazu, infračervené či radiové stopy.

Američané totiž mají v regionu své zájmy a spojence - Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřenou provincii, Jižní Koreu či Japonsko. A také základnu na ostrově Guam, který zřejmě bude v dosahu J-20 (pokud za letu dotankují palivo).

Poměrně velké rozměry J-20 totiž podle magazínu Aviation Week naznačují, že stroj bude mít velký dolet a mohutnou výzbroj. Tu "neviditelné" stíhačky místo podvěšení pod křídly skrývají v trupových pumovnicích.

"Letoun J-20 se plně vyrovná stíhačkám F-22 jak ve schopnostech, tak v číslech, na konci této dekády," míní podle AFP odborník na čínskou vojenskou techniku Rich Fisher z think tanku International Assessment and Strategy Centre. Číňané sami hovoří o letech 2017-2019.

Že zavedení letounu do výzbroje potrvá "roky", soudí i americký viceadmirál David Dorsett, šéf námořní rozvědky (Office of Naval Intelligence).

Nahoře ruský Suchoj T-50 PAK FA (prototy), dole čínský J-20

Nahoře ruský Suchoj T-50 PAK FA (prototyp), dole čínský J-20 (foto AP a YouTube)

Rychlé pojíždění po letišti, při němž byl J-20 vyfotografován, sice může být jednou z posledních zkoušek před samotným letem, na druhou stranu je ale přinejmenším sporné, jaké budou skutečné letové vlastnosti a bojová síla nového letounu.

Čínský letoun J-20F-22 Raptor

Vlevo čínský J-20, vpravo americký F-22 Raptor (foto YouTube a Lockheed Martin)

VZDUŠNÝ boj O TCHAJ-WAN BY ČÍNA VYHRÁLA

Americký think-tank RAND loni vydal studii, podle níž se obrátil poměr sil v oblasti Tchaj-wanu. Nyní by podle studie Čína už vzdušný boj o Tchaj-wan vyhrála, před deseti lety to bylo naopak (vyhrálo by tchajwanské a americké letectvo). Změnu, která ještě neodráží vývoj J-20, způsobil růst kvality čínských strojů. Číňané by navíc podle studie zvítězili, i kdyby protivník nasadil dvě letadlové lodě.

(Studii lze číst on-line.)

Americký F-22 Raptor je považován za dosud nejlepší západní stíhačku zavedenou do výzbroje. Jako letoun páté generace má velmi malý radarový i infračervený odraz a dokáže letět nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování.

Daní za to samozřejmě je vysoká cena. Výroba F-22 pro americké letectvo se má zastavit na počtu 187, přičemž loni na podzim jich piloti USAF měli už 168. Je přímo navržen pro vybojování vzdušné převahy, na rozdíl například od F-35 Lightning II, označovaného za víceúčelový letoun.

Čínský vojenský pokrok bedlivě sleduje i další regionální konkurent - Rusko. Rusové sami vyvíjejí letoun kategorie stealth, zatím nese označení Suchoj T-50 PAK FA. Jeho vývoj je také ve stadiu prototypu, oproti čínskému J-20 už se ale dostal do vzduchu. Kromě ruského letectva chce letouny T-50 i Indie.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz