"Policie si legitimizovala to, co dělala i doposud a za co byla kritizována," míní analytik (Ilustrační snímek)

"Policie si legitimizovala to, co dělala i doposud a za co byla kritizována," míní analytik (Ilustrační snímek) | foto: AP

Čína se vypořádá s nepohodlnými, na mizení lidí bude mít zákon

  • 40
Navrhované změny v čínském trestním zákoníku zlegitimizují praxi mizení lidí, která se doteď uplatňovala v případě významných disidentů. Ve velkých kauzách, které se týkají státní bezpečnosti nebo korupce, totiž policie bude moci držet podezřelé mimo vazební středisko.

"Tento krok zlegalizuje mizení lidí, jako je nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po," řekl Joshua Rosenzweig, nezávislý badatel lidských práv v Hongkongu. Dříve než byl Liou formálně zadržen v červnu 2009, strávil šest měsíců zavřený na neznámém místě. (o čínském obhájci lidských práv zde)

Prominentní disident nebyl jediný, koho úřady na čas "odstavily" neznámo kam. I umělec Aj Wej-wej nedávno skončil na čtvrt roku na neznámém místě mimo Peking. Věznění z něj udělalo nejznámější oběť policejní razie proti disidentům v Číně, která začala v únoru. Od začátku represí zmizely nebo byly zadrženy desítky čínských právníků, aktivistů a dalších lidí. (o Aj Wej-wejovi zde)

Pobyt pod dohledem

Navrhované změny zákona se vztahují k čínskému zákonu o "pobytu pod dohledem". Úřady k takovému kroku přistupují, když se oficiální vazba nejeví jako vhodná. Jde o případy podezřelých, kteří trpí vážnými nemocemi, nemohou se sami o sebe postarat, či o těhotné a kojící ženy.

Političtí vězni v Číně

Jen v roce 2007 napočítali aktivisté pro lidská práva 742 zadržovaných, jejichž proviněním je "ohrožení národní bezpečnosti". Aktuálnější odhady hovoří o 2 000 až 3 000.

Policie ale může mimo domov držet i ty, které podezírá z ohrožování bezpečnosti státu, terorismu nebo korupce. A to v případě, že by jejich pobyt doma "bránil vyšetřování", vysvětluje list Legal Daily. Muži zákona k tomu ale potřebují povolení prokurátora.

Podle nové právní úpravy policie nebude muset v takových situacích oznamovat rodinám, že jejich člen je podezřelý z ohrožování státní bezpečnosti nebo terorismu, pokud by to mohlo ohrozit vyšetřování.

"Dali si sami tuto mimořádnou pravomoc. Policie si legitimizovala to, co dělala i doposud a za co byla kritizována," řekl Rosenzweig, který se při výzkumu zaměřuje na čínské trestní právo a politické vězně.

"Když příště někdo zmizí, jako zmizel Liou Siao-po a Aj Wej-wej, mohou říci: postupovali jsme podle zákona," řekl. Nynější zákon umožňuje držet někoho doma pod dohledem až šest měsíců.

Je to krok zpátky, říká čínský právník

Pekingský právník Liou Siao-jüan upozorňuje, že podle navrhované změny zákona budou mít podezřelí v takových situacích menší právní ochranu, než jakou měli, když byli drženi v internačních střediscích, kde je určitá úroveň monitorování.

"V čínském zákonodárství je to krok zpět," řekl Liou. "Myslím, že to potřebují udělat, protože když jde o zločiny související s ohrožením státní bezpečnosti, nemají vyšetřovatelé obvykle dost důkazů a chtějí držet dotyčnou osobu delší dobu, čemuž podmínky vazby nevyhovují."

Předpokládá se, že Čína zadržuje největší počet politických vězňů na světě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video